Osłony akustyczne w przemyśle

osłona akustyczna w przemyśle

Hałas na hali produkcyjnej wydawać się może naturalny. Jednak długie przebywanie w takich warunkach prowadzi do wielu problemów. Nie tylko zdrowotnych, ale i organizacyjnych.

Praca staje się zresztą o wiele cięższa i bardziej uciążliwa. Wykonywanie obowiązków jest w takim przypadku znacznie utrudnione.

Nie bez powodu powstały zatem firmy, które w swojej ofercie przedstawiają produkty wyciszające i tłumiące denerwujące dźwięki. Z ich propozycji chętnie korzystają zarówno małe, jak i ogromne przedsiębiorstwa. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym kategoriom produktów na które te najczęściej się decydują.

Obudowy i osłony akustyczne dla mikro i makro przedsiębiorstw

Dziś, coraz więcej firm przemysłowych może zaproponować nam rozwiązania akustyczne dla przedsiębiorstw. Są to na przykład obudowy i osłony akustyczne. Dzięki nim możemy skuteczne wygłuszyć generator, turbiny, agregat sprężający czy chłodnicę transformatora. Wyciszanie wymienionych, głośnych urządzeń, zwiększa bezpieczeństwo w zakładzie pracy i minimalizuje wiele zagrożeń. Oferta firmy w tym zakresie obejmuje zresztą zarówno kabiny dźwiękochłonne, jak i obudowy akustyczne.

Co więcej, dobra firma zaproponuje nam kompleksową usługę. Korzystając z jej oferty liczyć możemy na opracowanie indywidualnego projektu, prefabrykację, ale i montaż obudów akustycznych. Kształt każdej zamówionej osłony zgodny jest zatem z oczekiwaniami konkretnego klienta i dostosowany do warunków panujących w jego zakładzie pracy.

Same kabiny wykonane natomiast są najczęściej z blachy stalowej, która wypełniona jest materiałem dźwiękochłonnym. Obudowy stanowią zatem mocne i trwałe wyposażenie. Co więcej, dzięki instalacji oświetleniowej i wentylacyjnej oraz klimatyzacyjnej, całość jest niezwykle funkcjonalna. Cały proces projektowania i montażu jest zgodny z wymaganiami Państwowej Inspekcji Pracy i przepisami BHP.

Jakie są największe zalety i charakterystyczne cechy osłon akustycznych stosowanych w przemyśle?

Decydując się na zakup i montaż osłon akustycznych w pakiecie z nimi bierzemy cały zestaw gotowych rozwiązań i udogodnień dla naszej firmy. Zalet tego rodzaju produktów jest bardzo dużo.

Po pierwsze, dzięki akustycznym obudowom skutecznie ograniczamy emisję hałasu, który pochodzi od maszyn i urządzeń na których pracujemy. Już ten oczywisty fakt stanowi jednak spore udogodnienie. Wykonywanie swoich obowiązków w hałasie jest przecież niezwykle męczące, a z czasem nawet niemożliwe.

pomiary hałasu
Projektowaniem i montażem osłon akustycznych zajmuje się firma LONGAR.

Poza tym, wyciszanie urządzeń optymalizuje poziom bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Dotyczy to zresztą różnych sektorów przemysłu. W każdym kolejnym, niebezpieczeństwa mają bowiem inny wymiar i rodzaj. Tak czy inaczej, jeśli hałas notowany jest na poziomie przekraczającym 85 dB, obowiązkiem jest go zagłuszyć i tym samym – zadbać o słuch pracowników.

Poza tym, osłony akustyczne cechuje stuprocentowe dostosowanie do danej maszyny. Jeśli ta wymaga schodów i pomostów, które umożliwią łatwy dostęp do jej obsługi, można je zamontować. Gdy koniecznym stają się czujniki i regulatory temperatury, projekt też je uwzględnia. Nie inaczej jest zresztą z oświetleniem normalnym czy awaryjnym lub modułowy montażem i demontażem.

Osłony akustyczne w przemyśle i ich zastosowanie

Wiadomym jest, że poziom hałasu zależy od wielkości maszyny, rodzaju działalności i konstrukcji samej hali. Osłony akustyczne w przemyśle ciężkim przydają się jednak przy urządzeniach takich, jak: źródła energii, a więc silniki spalinowe czy sprężarki lub turbiny, silniki pneumatyczne na przykład młoty lub przecinarki, urządzenia przepływowe i służące rozdrabnianiu, kruszeniu, a także przesiewaniu. Spory hałas emitują również maszyny do wszelkich obróbek plastycznych, obróbek metali i drewna, dlatego również przy ich zastosowaniu dźwiękoszczelne rozwiązania znajdują swe zastosowanie.

Dźwięki, które nie są przyjemne rozprzestrzeniają się jednak nie tylko na halach produkcyjnych, ale również  na drogach, a nawet w szkołach i uczelniach. By zapewnić ich pracownikom i użytkownikom spokój, skupienie i komfort – niezbędne są nakłady finansowe i inwestycja w rozwiązania szyte na miarę. To procentuje. Nie tylko w odniesieniu do wyników i efektywności wykonywanych obowiązków, ale i w kwestii bezpieczeństwa ogółu.

Dlatego właśnie coraz popularniejsze stają się również izolacje akustyczne, ekrany i bariery dźwiękochłonne, a także absorpcyjne tłumiki hałasu. Gama produktów wygłuszających jest coraz bardziej urozmaicona i lepiej dostosowująca się do wymagających warunków.