Operacja podniesienia piersi – przebieg


Operacja podniesienia piersi to zabieg wykonywany przez chirurga plastycznego w celu zmiany ich kształtu. Podczas niego usuwa się nadmiar skóry i zmienia się kształt biustu w celu jego podniesienia. Możemy się na niego zdecydować, jeżeli nasze piersi zwisają lub sutki są skierowane w dół. Ta operacja poprawia samopoczucie i dodaje pewności siebie.

Przyczyny przeprowadzania operacji podniesienia piersi

Podnoszenie piersi  nie zmienia znacząco rozmiaru naszego biustu. Można jednak wykonać ten zabieg w połączeniu z ich powiększaniem lub pomniejszaniem. Z tego względu zabieg ten może, ale nie musi, łączyć się z tym, że zależy nam na zmianie rozmiaru naszego biustu. Zazwyczaj przyczyny jego przeprowadzenia są inne.

Jedną z najczęstszych przyczyn jest ciąża. W jej trakcie więzadła podtrzymujące piersi mogą się rozciągać, ponieważ w tym czasie stają się one pełniejsze i cięższe. Takie rozciągnięcie może przyczynić się do tego, że stają się one bardziej obwisłe po ciąży, niezależnie od tego czy karmimy, czy nie.

Inną przyczyną dla której możemy potrzebować takiego zabiegu są wahania wagi. Mogą one spowodować rozciągnięcie skóry i utratę jej elastyczności.

Często też, rozciągnięcie piersi, ich skóry i więzadeł, to po prostu efekt starzenia się. Grawitacja oddziałuje na nas każdego dnia i powoli wpływa na wygląd naszego ciała. Ten zabieg może cofnąć jej działanie i przywrócić nam wygląd sprzed lat.

Podnoszenie piersi może zmniejszyć ich zwisanie i podnieść pozycję sutków oraz ciemniejszego obszaru otaczającego sutki. Operację możemy zacząć rozważać jeżeli nasze piersi straciły kształt i objętość, stały się bardziej płaskie i dłuższe. Weźmy ją pod uwagę jeżeli nasze sutki wskazują w dół lub są nierównej wielkości. To rozwiązanie również wtedy, gdy jedna z piersi opada niżej niż druga.

Kiedy nie warto przeprowadzać operacji podniesienia piersi?

Jeżeli rozważamy ciążę w przyszłości lepiej jest się wstrzymać z operacją podnoszenia piersi. Po zabiegu bez problemu możemy zajść w ciążę, ale w jej trakcie możemy zniszczyć wszystkie rezultaty. Chociaż karmienie piersią jest możliwe po takiej operacji, ponieważ sutki nie są oddzielane od tkanki piersiowej, to niektóre kobiety mogą mieć po zabiegu trudności z wytworzeniem wystarczającej ilości mleka.

operacja piersi

Jak przygotować się do operacji podniesienia piersi?

Najpierw powinniśmy porozmawiać o tym z chirurgiem plastycznym. Podczas pierwszej wizyty najprawdopodobniej będzie on chciał przejrzeć naszą historię medyczną, więc powinniśmy się do tego przygotować. Bardzo ważne jest poinformowanie o historii raka piersi w rodzinie.

Musimy udostępnić wyniki wszelkich mammografii czy biopsji piersi. Porozmawiajmy też o zażywanych przez nas lekach i o przebytych operacjach. Następnie lekarz przeprowadzi badania, oceni jakość Twojej skóry, może też zrobić zdjęcia do dokumentacji medycznej. Bardzo ważne jest omówienie z lekarzem swoich oczekiwań. Upewnij się, że rozumiesz ryzyko i korzyści.

Jak wygląda przebieg operacji podniesienia piersi?

Podnoszenie piersi można wykonać w szpitalu lub klinice chirurgii plastycznej. Czasami zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, które sprawia, że przestajemy czuć tylko część ciała. W innych przypadkach zalecane jest znieczulenie ogólne, które sprawia, że jesteśmy nieprzytomni podczas zabiegu.

Techniki stosowane do usuwania skóry piersi i zmiany kształtu tkanki piersiowej mogą być różne. W zależności od metody, którą wybierze chirurg plastyczny, lokalizacja nacięć i blizn może być inna. Zawsze jest to robione po analizie konkretnego przypadku. Procedura zazwyczaj trwa od dwóch do trzech godzin i szybko możemy po niej wrócić do domu.

Co po zabiegu podniesienia piersi?

Po podniesieniu piersi zazwyczaj pokryte są opatrunkami i chirurgicznym biustonoszem wspomagającym. Nasze piersi będą spuchnięte i posiniaczone przez około 2 tygodnie. Prawdopodobnie będziemy odczuwać ból wokół nacięć, które będą czerwone lub zaróżowione przez kilka miesięcy. Drętwienie w sutkach i skórze piersi może trwać około 6 tygodni.

W pierwszych dniach powinniśmy zażywać leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami lekarza. Unikajmy pochylania się i podnoszenia, a także śpijmy na plecach lub na boku. Unikajmy też aktywności seksualnej przez tydzień lub dwa po operacji. Dokładnych instrukcji kiedy możemy wznowić codzienne czynności takie jak mycie włosów, prysznic czy kąpiel, udzieli nam lekarz.