Znajomość kilku rzeczy na temat drewna opałowego może znacznie poprawić wydajność twojego pieca na drewno, kominka i paleniska.
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci się przygotować.
Co wypływa na określenie, dobre drewno opałowe?
Przy określaniu, które rodzaje drewna opałowego lepiej się palą, ważne jest, aby pamiętać chemię w szkole średniej i fakt, że wszystkie drzewa, bez względu na ich gatunek, są zbudowane z tych samych chemikaliów. Jednak na jakość drewna opałowego wpływa gęstość i wilgotność.
Drewna twardsze lub gęstsze, takie jak dąb, jesion zwykle palą się dłużej i wytwarzają cieplejsze węgle. Niska liczba wilgoci (przy użyciu odpowiednio wysuszonego drewna) oznacza, że będziesz spalał drewno z większą wydajnością i potencjalnie unikniesz nadmiernego zadymienia i gromadzenia się smoły w kominie.
Porównując dostępne rodzaje drewna opałowego do zakupu, pamiętaj, że buk, dąb i klon czy nawet brzoza palą się dłużej i cieplej, dzięki czemu są doskonałym wyborem na najzimniejsze miesiące zimy. Natomiast topola, sosna i świerk palą się szybciej i zapewniają lepsze jesienne i wiosenne drewno, ponieważ ułatwiają kontrolę ciepła i nie przegrzewają tego obszaru. Może to być również dobra opcja dla zewnętrznych kominków ogrodowych.
Jak układasz i suszysz drewno opałowe?
Drewno pozostawione na ziemi w niezorganizowanym stosie nie będzie miało wystarczającego przepływu powietrza, aby wystarczająco wyschnąć. Aby właściwie wysuszyć drewno, należy je przechowywać ułożone jedno na drugim w tak zwanym stosie. Z pewnością miejsce powinno być zadaszone, większość ludzi posiadających kominki posiada na swoim podwórku wiatę specjalnie przeznaczoną do przechowywania drewna kominkowego oraz rozpałkowego. Następnie podczas trwającego już sezonu zimowego/ grzewczego małe ilości drewna zostają przenoszone do domu i rozstawiane obok kominka, co jeszcze je podsusza i staje się wygodne podczas podkładania opalu do kominka.
Sezonowane drewno kominkowe kupisz we Wrocłwiu
- Jesion – uważany za najlepsze drewno do spalania; wytwarza stały płomień i dużą moc cieplną. To twarde drewno, ale wciąż stosunkowo lekkie i łatwe do rozłupania.
- Buk – pali się podobnie jak jesion natomiast jest bardziej miękkim drewnem, może palić się długo i gorąco. Długość sezonowania wynosi minimum rok. Drewno jest gęste, ciężkie i może emitować znaczną ilość ciepła bez dużej ilości dymu i iskier. Jest również znany z gładkiej, srebrnej kory, która nie łuszczy się tak bardzo, jak inne rodzaje drewna opałowego.
- Brzoza – wytwarza wysoką moc cieplną, ale ma tendencję do szybszego spalania. Ale może odłożyć dużą ilość ciepła, z jasnymi i żywymi płomieniami i bardzo małą ilością dymu i iskier.
- Dąb – gęstość drewna powoduje niewielki płomień i bardzo powolne spalanie. Nie bez powodu jest jednym z najpopularniejszych rodzajów drewna opałowego. Gęsty i wolno palący się. Jego drewno ma również wysoką zawartość energii, dzięki czemu może wytworzyć większą ilość ciepła przy prawie zerowym dymie lub iskrzeniu.
Bez względu na to, jaki rodzaj drewna wybierzesz do pieca opalanego drewnem, ważne jest, aby drewno zostało wysuszone przed spaleniem. Drewno, które nie zostało wysuszone, marnuje wiele energii wytworzonej podczas spalania podczas usuwania wody z kłody i wytwarzania pary.
Świeże drewno zawiera dużą ilość wody między 65-90%, w zależności od gatunku. Zalecamy sezonowanie drewna przez co najmniej rok, najlepiej dwa lata przed spaleniem. Przed zakupem drewna kominkowego upewnij się, że kupujesz drewno sezonowane od swojego dostawcy. Najlepsze suszone drewno opalowe ma wilgotność mniejszą niż 20%.
Więc jakie drewno wybrać?
Drewno liściaste kontra drewno iglaste: Dla poważnego miłośnika ognia możesz zainwestować w drewno liściaste, takie jak madrone, żywy dąb, jesion, brzoza, buk.
Drewno liściaste jest gęstszym drewnem, które pali się cieplej i dłużej niż drewno miękkie, ale musi sezonować co najmniej rok, aby wydobyć z niego wysoką ilość energii cieplnej. Przekonasz się, że drewno twarde jest droższe niż drewno iglaste, takie jak sosna i jodła. Ale drewno liściaste pali się dłużej i nie pozostawia żywicy, oraz z pewnością do ogrzania domu będziesz go potrzebował znacznie mniej (ilość metrów).
Jeśli tylko raz na jakiś czas palisz w kominku, wypróbuj sezonowane drewno iglaste, takie jak jodła. Spodoba ci się, jak łatwo jest zacząć, a zapach jest wspaniały. Ale te drewno iglaste nie pali się tak długo, jak drewno liściaste i musisz nadal podsycać ogień.