Od czego zaczać wdrożenie IATF 16949 w swoim przedsiębiorstwie?

motoryzacja

Przemysł motoryzacyjny rozwija się bardzo prężnie, ale musi stawiać czoła rosnącym wymaganiom, jakie stawiają klienci. Niezbędne jest nieustanne doskonale procesów produkcji, aby można było sprostać oczekiwaniom rynku. W tym celu w firmach działających w branży motoryzacyjnej stosuje się różnego rodzaju rozwiązania, a jednym z nich jest wdrażanie systemów zarządzania jakością. Dowiedz się nieco więcej na temat tego, czym jest IATF 16949 i kiedy może się przydać.

Czym jest IATF 16949?

IATF 16949 to dawna norma ISO TS 16949. Jest to specyfikacja techniczna ISO łącząca w sobie wymagania niemieckich, amerykańskich, włoskich oraz francuskich norm dotyczących zarządzania w obrębie rynku motoryzacyjnego. Została ona opracowana przez Międzynarodową Grupę Zadaniową Motoryzacji IATF. Zrzesza ona 9 największych producentów pojazdów, takich jak:

  • Ford Motor,
  • BMW,
  • Volkswagen,
  • Renault,
  • Chrysler,
  • Daimler,
  • General Motors,
  • PSA Peugeot Citroen,
  • Fiat.

Norma została opracowana, aby poprawić jakość całego procesu certyfikacji oraz łańcucha dostaw.

Jak powinno przebiegać wdrażanie IATF 19649 w firmie?

Wdrożenie wspomnianej normy wymaga odpowiedniego przygotowania do takiego procesu. Pierwszym krokiem jest przede wszystkim dokładne zapoznanie się z wymaganiami, jakie stawia. Następnie niezbędne jest przeprowadzenie wstępnej oceny systemu zarządzania jakością, który funkcjonuje w przedsiębiorstwie. Ma to pomóc określić, które obszary działalności wymagają poprawy. 

Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest stworzenie zespołu, który zajmie się wdrażaniem zmian. Istotne jest to, że musi on się składać z doświadczonych oraz wykwalifikowanych specjalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę na ten temat. W przeciwnym razie cały proces może nie pójść zgodnie z oczekiwaniami.

Następnym etapem jest opracowanie planu oraz przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Jest to bez wątpienia czasochłonny proces wymagający zaangażowania oraz odpowiedniej wiedzy na ten temat. Muszą bowiem powstać takie dokumenty, jak  polityka jakości, procedury, instrukcje oraz formularze, na których będzie opierać się praca w przedsiębiorstwie. W międzyczasie należy przeprowadzać monitorowanie wprowadzanych zmian w celu oceny ich skuteczności. W tym celu wykonuje się wewnętrzne audyty

Jeśli wszystkie oceny wskazują na to, że wdrożenie IATF 19649 przebiegło pomyślnie, można zdecydować się na przeprowadzenie zewnętrznego audytu. Musi być on wykonany przez akredytowaną jednostkę certyfikującą

Jak przebiega proces certyfikacji IATF 19649?

Aby rozpocząć proces certyfikacji, niezbędne jest przesłanie co jednostki certyfikującej pełnej dokumentacji. Jest ona wstępnie analizowana pod kątem zgodności z normami. Jeśli zapoznanie się z dokumentacją wskazuje na to, że przedsiębiorstwo zrobiło wszystko tak, jak należy, to rozpoczyna się audyt zewnętrzny. To, ile trwa, zależy głównie od wielkości przedsiębiorstwa oraz od tego, jak skomplikowane są audytowane procesy. 

Po pozytywnym zakończeniu audytu firma otrzymuje stosowny certyfikat potwierdzający prawidłowe wdrożenie wszelkich norm związanych z IATF 19649.

Dlaczego warto zdecydować się na proces certyfikacji IATF 19649?

Zdobycie takiego certyfikatu niesie wiele korzyści dla przedsiębiorstwa. Co ważne, specyfikacja techniczna IATF 19649 może być wdrażana w każdej firmie z branży motoryzacyjnej, bez względu na jej wielkość czy zakres działania. Trzeba jednak pamiętać, że ma ona zastosowanie tylko do przedsiębiorstw, które produkują komponenty niezbędne dla rynku motoryzacyjnego i współpracują z co najmniej jednym klientem z tej branży. Niezbędne jest także to, aby firma miała dojrzały system zarządzania jakością obowiązujący od co najmniej 12 miesięcy. 

motoryzacja

Zdecydowanie najważniejszą korzyścią z wdrożenia systemu zarządzania jakością w motoryzacji IATF 19649 jest uzyskanie licencji umożliwiającej prowadzenie handlu międzynarodowego. Pozwala to znacząco rozszerzyć działalność oraz zdobyć przewagę nad konkurencją. System ten wpływa korzystnie również na redukcję opadów oraz zapobieganie różnego rodzaju defektów, co jest możliwe dzięki nieustannemu monitorowaniu oraz sprawdzaniu skuteczności. 

Otrzymanie takiego certyfikatu z pewnością wpływa pozytywnie również na cały wizerunek firmy. Otwiera wiele nowych możliwości oraz stwarza szansę na rozwój. Przedsiębiorstwa, które go mają, są zdecydowanie lepiej postrzegane zarówno przez kontrahentów, jak i klientów. Wszystko to sprawia, że zdecydowanie warto zainteresować się rozpoczęciem procesu certyfikacji, gdyż przynosi on wiele korzyści.