Nowoczesne systemy klimatyzacji w domu lub biurze

klimatyzacja Myślenice

Nowoczesne systemy klimatyzacji, dzięki rozwojowi technologicznemu pozbawione są powszechnie znanych negatywnych skutków starej generacji klimatyzacji. Innowacje doprowadziły do wyeliminowania przeciągów, suchego powietrza i irytującego hałasu. Nowatorskie systemu zmierzają w całkiem inną stronę, próbując odtworzyć naturalny i zdrowy dla człowieka klimat. 

Rodzaje urządzeń klimatyzacyjnych

Producenci urządzeń klimatyzacyjnych w coraz większym stopniu skupiają się na zdrowiu i komforcie użytkowników. Zauważalny jest także wzrost dbałości o ochronę środowiska i przykładanie uwagi do efektywności energetycznej. Na komfort klientów najbardziej wpływa wilgotność, temperatura i prędkość powietrza. Istotność wilgotności jest często ignorowana, choć ma naprawdę duży wpływ na zdrowie człowieka zwłaszcza na oczy i drogi oddechowe.

Najbardziej powszechne są trzy systemy klimatyzacyjne. Pierwszym, często wybieranym przez biura, są klimakonwektory. System zasilany jest roztworem wody i glikolu zwanym wodą lodową, która jest stale doprowadzana do klimakonwektorów. Zaletą tych urządzeń jest prosta obsługa i łatwość wprowadzania zmian. Niestety, modele te są hałaśliwe i pojawiają się czasem nieprzyjemne strumienie chłodnego powietrza.

Kolejnym popularnym sposobem są belki chłodzące. Belki są również zasilane wodą lodową. Charakterystyką tego systemu jest brak bezpośredniego strumienia zimnego powietrza, jak i niezwykle sprzyjającą człowiekowi cichą pracą. System posiada też wady tzw. bezładność systemu, czyli długi czas reakcji, a co za tym idzie długi okres oczekiwania na zmianę temperatury, jest też podatny na wilgotność i miewa ograniczoną wydajność.

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań jest system VRF, który jest zasilany nową, nieszkodliwą dla środowiska naturalnego formą freonu. System VRF nie potrzebuje agregatów wody lodowej, a to na zewnątrz zakłada się specjalistyczne pompy cieplne. Jak każdy system ma zalety i wady. Zaletą jest korzystny stosunek kosztów do efektywności urządzenia, duża wydajność i możliwość prostego dokonywania zmian. Wadą jest cena instalacji i konserwacji systemu VRF, który wymaga profesjonalnego serwisu droższego od systemów opierających się na wodzie lodowej.

klimatyzacja Myślenice
W dużych biurach sprawnie działająca klimatyzacja ma znaczący wpływ na komfort pracy.

Na światowym rynku systemów klimatyzacji wciąż pojawiają się nowości. Dostępne są systemy łączące właściwości i zalety belek chłodzących i klimakonwektorów, zatem belki chłodzące ze wspomaganym obiegiem powietrza.

Producenci coraz częściej inwestują w rozwiązania ekologiczne, które choć droższe, to odwdzięczają się efektywniejszą i dłużą pracą. Systemy powoli zwracają się ku wydajności energetycznej. Pojawiają się urządzenia umiejące uzyskać prąd z innego medium. Ciekawym uzupełnieniem systemu jest gruntowy wymiennik ciepła, korzystający z naturalnych procesów .

Pożyteczne urządzenia klimatyzacyjne

Użytkownicy mają dostęp do wielu urządzeń klimatyzacyjnych sprzyjających zdrowiu. Urządzenia na celu mają wytworzenie, prawie że naturalnego klimatu, dodatkowo dokładnie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, uznawane są za ratunek dla alergików.

Warto zwrócić uwagę na filtr absolutny, którego skuteczność sięga 99,99%. Oczyszcza pomieszczenie m.in. z kurzu, zarodników pleśni i grzybów, pyłków roślin, dymu papierosowego czy roztoczy. Ciekawą ofertą jest także filtr antybakteryjny emitujący atomy srebra. Popularną nowością stał się generator jonów ujemnych tak zwanych „witamin powietrza” występujących w lasach. Dostępne są też filtry uwalniające wysoce pożyteczną witaminę C, która ujędrnia skórę i uczestniczy w produkcji hormonów antystresowych.

Wybierając klimatyzację trzeba pamiętać o tym, jak istotne jest dokonywanie regularnych przeglądów – zima to dobry czas na dokonanie serwisu, tak by na nowy sezon klimatyzator był w pełni sprawny i gwarantował zarówno czyste i świeże, jak i schłodzone powietrze.

Jeśli mieszkasz w stolicy Dolnego Śląska  i chcesz sprawdzić, czy w twojej okolicy dostępne są takie usługi montażu klimatyzacji we Wrocławiu, zapraszamy do poznania oferty OZE Lider.