Nowoczesne czy klasyczne – jakie meble do salonu wybrać?

nowoczesne meble do salonu

Istnieje wiele poradników o tym, jak w odpowiedni sposób dobrać rodzaj mebli do sypialni czy salonu, na ogół jednak większość z nas kieruje się po prostu swoim gustem, dlatego też współczesne domy potrafią być urządzone tak różnorodnie. Nie ma złej odpowiedzi na pytanie postawione w tytule. Wiele zależy od własnego gustu, czy też sprzętów i detali, które już znajdują się we wnętrzu, a których nie chcemy wymieniać.

Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto przyjrzeć się temu, czym charakteryzują się meble nowoczesne, a czym klasyczne i zdecydować, które rozwiązanie będzie najlepsze w określonej sytuacji.

Meble klasyczne – jakość i ponadczasowość

Meble w stylu klasycznym pamiętamy jeszcze ze starych filmów, stylizowanych na wiek XVIII lub XIX, kiedy to ze względu na wysoką cenę, mogli je zakupić tylko najzamożniejsi ludzie. Meble klasyczne kojarzą się więc z luksusem, statecznością, mogą być również wyrazem przywiązania do tradycji. Wiele osób decyduje się na meble klasyczne, ze względu na dużą dbałość o detale. To prawda, meble klasyczne są najczęściej doskonale wykończone, dzięki czemu są inwestycją na bardzo długie lata. Co więcej, meble produkowane współcześnie są niejako przygotowane na zestawianie ich z bardziej nowoczesnymi dekoracjami, zwłaszcza że meble klasyczne nie muszą swoją stylizacją cofać domowników w czasie o 100 czy 200 lat. Również meble pochodzące z nieco bliższych nam epok można zaliczyć do stylu klasycznego.

meble do salonu

Kiedy warto się na nie zdecydować? Będą one bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy zakup mebli postrzegasz jako wieloletnią inwestycję nie tylko ze względu na trwałość, lecz na stosunkowo dużą łatwość zestawiania ich z dodatkami w stylu bardziej nowoczesnym. Są one częstym wyborem miłośników tradycji, czy też osób preferujących wnętrza w stonowanych kolorach.

Meble nowoczesne – łamanie schematów pełną parą

Podczas gdy meble w stylu klasycznym wykonywane są przede wszystkim z drewna i czasem mają drobne elementy wykończeniowe ze szkła lub metalu, meble nowoczesne mogą być często produkowane niemal ze wszystkiego. To jest właśnie cechą, która je wyróżnia – stawianie na nowe rozwiązania, których jeszcze nie było, co jest jedną z odpowiedzi na pytanie, dlaczego ruch DIY zyskał sobie dzisiaj tak wielką popularność. Meble nowoczesne charakteryzują się na ogół prostą formą, połączoną z żywymi kolorami, a nawet wyrazistymi, przykuwającymi uwagę wzorami, jednak umieszczanie we wnętrzu tak wyrazistego mebla lub dodatku niejako wymusza stonowanie go poprzez inne elementy wystroju. Styl ten jest charakterystyczny dla osób młodych, nieprzywiązanych do konwencjonalnych rozwiązań i tradycji, które poprzez wystrój swojego wnętrza chcą nierzadko dodatkowo podkreślić swoją odrębność od poprzednich pokoleń.

Panująca w dużej mierze opinia na temat mebli nowoczesnych zakłada, że pomimo swojego piękna, są bardzo nietrwałe i mogą posłużyć użytkownikom maksymalnie kilka lub kilkanaście lat. W dużej mierze jest to niestety prawdą, zwłaszcza że współczesne czasy wraz z dostępnymi obecnie technologiami, sprzyjają produkcji masowej, można nawet powiedzieć bezmyślnej, ze względu na brak dbałości o jakość oferowanego produktu. Nie jest to jednak regułą. Obecnie można znaleźć nowoczesne meble do salonu, które idealnie łączą w sobie współczesną lekkość i nieszablonowość, a przy tym należą do wyrobów, którymi będziesz cieszyć się jeszcze bardzo długo.