Niezauważalny bohater w sprawie bezpieczeństwa

Znak uwaga ślisko

Bezpieczeństwo w pracy i w podróży

Podróżując codziennie środkami komunikacji miejskiej, często nie zdajemy sobie tak naprawdę sprawy z tego, jak dużo osób musiało poświęcić swój czas, abyśmy w każdym momencie czuli się bezpiecznie. Co prawda nikt nie zwraca uwagi na to, że firmy projektujące tramwaje, autobusy czy stanowiska robocze w pracy muszą spełnić bardzo dużo standardów bezpieczeństwa, ale tak naprawdę wiele z tych firm poświęca się wyłącznie projektowaniu warunków, które nie będą zagrażały naszemu zdrowiu czy życiu.

Elementów istotnych w bezpieczeństwie w czasie podróży czy pracy jest bardzo wiele. Zapewne każdy z nas spotkał się z odpowiednimi oznaczeniami. W autobusach możemy spotkać przykładowo młotki, które w razie wypadku służą do wybicia szyb z autobusów. Równie istotnym elementem są oznaczenia wyjść awaryjnych oraz oświetlenie ewakuacyjne, które w przypadku np. pożaru potrafi pomóc wydostać się z danego miejsca. Co więcej – zamieszczanie takich wskazówek jest wręcz nakazane prawnie.

Środki bezpieczeństwa

Zarówno w środkach komunikacji miejskiej, jak i fabrykach, w których zmieniające się warunki – czy to atmosferyczne, czy wewnętrzne, takie jak wysoka wilgoć – zastosowanie mają taśmy antypoślizgowe, które dzięki swoim wyjątkowym właściwościom mają ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Często upatrujemy zagrożeń w takich kwestiach jak zagrożenie pożarowe, wybuch paniki czy zwarcie instalacji elektrycznej. Tymczasem o wiele częściej jesteśmy narażeni na pozornie znacznie mniej groźne sytuacje, które jednak mogą skutkować długotrwałymi, bardzo niebezpiecznymi urazami. Wystarcz y trochę wody, śliska nawierzchnia, nieodpowiednio wyprofilowana powierzchnia buta – i wypadek gotowy.

Bezpieczeństwo w pracy, czy w podróży pozwala nam na spokój i komfort psychiczny w trakcie wykonywania swoich codziennych obowiązków, dlatego tak ważne jest, abyśmy zadbali o bezpieczeństwo nas samych oraz osób przebywających w naszym otoczeniu. Do tego mogą posłużyć tak proste zabezpieczenia jak wspomniana taśma, ale także proste ostrzeżenia, a przede wszystkim zaś – zwyczajna, ludzka ostrożność.

,