Neurolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu problemów związanych z pracą naszego mózgu i układu nerwowego. Nie przeprowadza on operacji. Nasz lekarz może zalecić nam odwiedzenie neurologa jeżeli podejrzewa u nas schorzenia wymagające specjalistycznej opieki.
Kiedy warto skorzystać z pomocy neurologa?
Neurolog specjalizuje się w diagnozowaniu problemów z pracą naszego mózgu i układu nerwowego. Wielu specjalistów poświęca też dodatkowy czas na zdobycie wiedzy na temat określonego obszaru, np. zaburzenia ruchowe lub leczenie bólu.
Choroby jakie są leczone przez neurologa to:
- choroba Alzheimera,
- stwardnienie zanikowe boczne (ALS lub choroba Lou Gehriga),
- bóle pleców,
- uszkodzenie lub infekcja mózgu i rdzenia kręgowego,
- guzy mózgu,
- padaczka,
- bóle głowy,
- stwardnienie rozsiane,
- choroba Parkinsona,
- neuropatia obwodowa,
- napady padaczkowe,
- drżenia (niekontrolowane ruchy).
Jednak możemy się zgłosić do neurologa również z innymi problemami. Może on nam pomóc jeżeli cierpimy na bóle głowy, w tym migreny, którym towarzyszą nawet wymioty. Również przewlekły ból, który utrzymuje się przez miesiące, a nawet lata, to powód, aby odwiedzić neurologa. Ten ból może być skutkiem choroby lub urazu, ale gdy trwa dłużej niż zwykle, może stać się objawem innego problemu. Kiedy nie jest to coś, w czym może pomóc lekarz pierwszego kontaktu wybierzmy się do specjalisty.
Zawroty głowy mogą występować w różnych odmianach. Neurolodzy leczą zawroty głowy, które są chociażby objawem zaburzeń równowagi. Powodem do wizyty jest też drętwienie lub mrowienie. Może się to zdarzyć z wielu różnych powodów, niektóre są tak proste, jak siedzenie w sposób, który odcina krążenie krwi. Jednakże, jeśli to drętwienie trwa, pojawia się nagle lub dzieje się tylko po jednej stronie ciała, może nadszedł czas, aby zobaczyć neurologa.
Uczucia słabości, z którymi powinniśmy pójść po lekarza, różnią się od zmęczenia lub bólów mięśni po długiej wędrówce lub podniesieniu zbyt dużej masy ciała. Słabość mięśni, w której czujesz, że potrzeba dodatkowego wysiłku, aby poruszać rękami i nogami lub sprawić, żeby twoje mięśnie pracowały, jest symptomem, o którym powinniśmy porozmawiać z neurologiem. Przyczyną może być poważniejszy stan lub choroba układu nerwowego, na przykład udar.
Pamiętajmy, że problemy z mówieniem, pamięcią, zmiany osobowości lub zamieszanie to objawy, które mogą być spowodowane zaburzeniami lub problemami mózgu, kręgosłupa i nerwów.
Neurolog może nam też pomóc, kiedy mamy problemy ze snem, ponieważ niektóre z nich to zaburzenia neurologiczne. Przykładem tego jest narkolepsja, która jest przewlekłym, genetycznym zaburzeniem bez znanej przyczyny, która wpływa na centralny układ nerwowy organizmu.
Badanie neurologiczne
Kiedy udamy się na wizytę do neurologa to porozmawia on z nami o historii naszej choroby i naszych symptomach. Będziemy też prawdopodobnie poddani badaniu fizykalnemu, które będzie się koncentrować na mózgu i nerwach. Lekarz może sprawdzić jakość naszej mowy, wzroku, siłę, koordynacje, odruchy, a także nasz stan psychiczny.
Już po pierwszym wywiadzie i badaniu neurolog może mieć pomysł jaka będzie diagnoza, ale prawdopodobnie będzie on potrzebował dodatkowych badań, aby ją potwierdzić. Będą one zależeć od naszych objawów. Ten specjalista może zalecić nam badanie krwi i moczu w poszukiwaniu infekcji, toksyn lub zaburzeń białkowych bądź obrazowe badanie mózgu lub kręgosłupa w poszukiwaniu guzów, uszkodzeń mózgu czy też problemów z naczyniami krwionośnymi, kościami, nerwami lub dyskami. Często zalecane jest też badanie funkcji mózgu zwanej elektroencefalografem lub EEG.
Doświadczonych neurologów znajdziesz w poradni neurologicznej KCM Clinic we Wrocławiu.