Neurobiologiczna terapia przeznaczona dla dzieci z zaburzeniami rozwoju – wszystko o metodzie krakowskiej


Autorką metody jest profesor Jagoda Cieszyńska. W jej opracowaniu pomogły specjalistce wieloletnie badania zarówno dzieci niesłyszących, jak i  dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami. Na czym bazuje metoda krakowska?

Otóż opiera się ona na założeniu, że dziecko kształtuje się przede wszystkim poprzez czynniki środowiskowe, a nie genetyczne. Przy odpowiednim podejściu można więc pomóc mu przejść przez wszystkie etapy rozwoju, tak jak dzieje się to w przypadku dziecka zdrowego.  Podstawą jest tu nauka czytania w formie sylabowej, innymi słowy – budowanie języka w umyśle dziecka. Jednak metoda krakowska, to nie tylko nauka czytania.

Co dokładnie obejmuje terapia oparta na metodzie krakowskiej?

Terapia oparta o metodę krakowską pomoce terapeutyczne obejmuje oczywiście stymulację słuchową i gesty wizualizacyjne. Dziecko słucha w jej trakcie nagrań i jednocześnie widzi też konkretne sylaby. Ważne jest również swoiste programowanie języka. Tu w użyciu są słuchawki na których dziecko odsłuchuje przykłady kolejnych rzeczowników, czasowników, przymiotników, przyimków, zaimków itd.

Nie bez znaczenia pozostaje również dzienniczek wydarzeń, który prowadzi sam zainteresowany. W ten sposób maluch uczy się czym jest czas i dialog.

Poza tym, istotna jest również symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania, nazywana inaczej metodą sylabową. Kładzie się tu nacisk na naukę sylab, a nie głosek. To podejście wiąże się zresztą ze stymulacją lewopółkulową, a więc ćwiczeniami analizy i syntezy wzrokowej.

To, co jeszcze wyróżnia metodę krakowską, to swoiste  kształtowanie zachowań społecznych. Oczywistym jest przecież fakt, że w przypadku dzieci dotkniętych różnymi zaburzeniami ta sfera jest dość problematyczna. A terapia w tej kwestii kładzie nacisk na odtwarzanie scenek, które później pomagają dziecku nazywać własne emocje i odczucia.

Czy aby wspomagać własne dziecko metodą krakowską trzeba korzystać z pomocy specjalistów?
Oczywiście warto, choć wiele można zrobić na własną rękę!

Pomoce terapeutyczne dostępne w Internecie na specjalistycznych stronach i w dedykowanych sklepach

Metoda krakowska doczekała się wielu publikacji na swój temat. Gdzie znaleźć te odpowiednie? Sklep Liger liger.net.pl z pomocami logopedycznymi, terapeutycznymi i edukacyjnymi proponuje wiele pozycji z nią związanych

Seria logopedyczna „Kocham czytać” przeznaczona jest do wczesnej nauki czytania. Stworzono ją z myślą o dzieciach zagrożonych dysleksją. Pakiet składa się z dwunastu zeszytów i pozwala dziecku poznać wszystkie literki polskiego alfabetu,
stosunkowo wcześnie rozpocząć specjalistyczną naukę czytania, zwiększać zasób słów, a także opanować sztukę czytania ze zrozumieniem. Co więcej, proponowana seria uczy też dziecko języków obcych. Nic dziwnego, że „Kocham czytać”, to to doskonały sposób na ćwiczenie umiejętności czytania, oparty oczywiście na metodzie krakowskiej.

Inną pozycją jest Fleksja – postacie”, a więc pomoc przeznaczona ćwiczenia odmiany rzeczowników przez przypadki. Cały zestaw składa się z czterdziestu obrazków podzielonych na osiem grup. Każda ćwiczy odmianę ośmiu innych rzeczowników w mianowniku, dopełniaczu, celowniku, bierniku, narzędniku i miejscowniku. Poza tym, obrazki są zaprojektowane tak, by maluch dodatkowo ćwiczył również rozróżnianie rodzaju męskiego i żeńskiego.

Rodzicom dzieci z zaburzeniami rozwojowymi polecana jest natomiast książka „Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci”.

Autorka – profesor Cieszyńska skupia się między innymi na diagnozowaniu funkcji poznawczych i zaburzeń rozwoju u dzieci. Przedstawia metodę krakowską, jako szybką i skuteczną metodę nauki czytania i tłumaczy jej zasady.