Chcesz nauczyć się języka obcego, ale wciąż nie masz czasu na zapisanie się na kurs w szkole językowej? A może próbowałeś swoich sił z samouczkami, ale wciąż brakuje ci samozaparcia i regularności?
Bez względu na powody, dla których jeszcze nie udało ci się opanować języka obcego, udział w oficjalnym kursie z pewnością ci to ułatwi. Dobrze zorganizowane materiały do nauki, dopasowane programy nauczania, indywidualne podejście do ucznia – szkoły językowe mają z pewnością wiele zalet.
Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w ich zajęciach nie zostawiają jednak bez opieki, oferując wiele znakomitych kursów online. Na jaką formę nauki języka obcego warto się zdecydować?
Nauka języka obcego w domu – wady i zalety
Dla zabieganych, zapracowanych osób nauka języka obcego w domu wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Zadania wykonujesz w momencie, gdy masz na to czas i ochotę, nie zobowiązują cię terminy kolejnych zajęć, a co dla niektórych najważniejsze, nie musisz martwić się o występowanie na forum grupy.
Nie każdy jednak ma predyspozycje do samodzielnej nauki, nie mówiąc już o tym że wzięcie do ręki pierwszego samouczka wybranego z księgarnianej półki nie jest najlepszym sposobem. Do efektywnej nauki języka potrzebna jest odpowiednia technika, dobór programu do poziomu twojej wiedzy i wypracowanie regularności w nauce.
Jeśli decydujesz się na samodzielną naukę języka, postaw na kursy online dostępne w wielu dobrych szkołach językowych. Dzięki nim otrzymasz dostęp do oficjalnych materiałów edukacyjnych, przygotowanych w sposób, jaki spotkać można na faktycznym kursie z nauczycielem.
Dzięki temu zrobisz dokładnie to, co na zajęciach, tyle że w formie samodzielnej. Pojawia się jednak pytanie – co z konwersacjami? W przypadku chęci komunikacji w języku obcym to właśnie przełamanie oporów przed mówieniem bywa dla ludzi największym problemem, który tradycyjne kursy starają się rozwiązać.
Ucząc się w domu możesz trenować przed lustrem, jednak w kursach online masz bardzo często możliwość nagrywania własnych odpowiedzi i odsłuchiwania ich, a często nawet przesyłania nagrań do szkoły językowej w celu uzyskania odpowiedniej informacji zwrotnej o twoich postępach.
Kiedy warto wybrać szkołę językową?
Jeśli tylko masz czas i chęć do nauki, szkoła językowa jest doskonałym rozwiązaniem szybkiej i skutecznej nauki języka. Obecność nauczycieli specjalizujących się w konkretnym języku, a często także native speakerów, czyli osób posługujących się danym językiem jako rodzimym z pewnością ułatwia sprawę w momencie, gdy masz wątpliwości co do swoich postępów. Nauczyciel oferuje szybką informację zwrotną, może na bieżąco poprawiać twoje błędy wymowy i przede wszystkim pracować z tobą nad elementami, z którymi masz największą trudność.
Dodatkowym atutem szkoły językowej jest niewątpliwie możliwość uczestniczenia w zajęciach grupowych. Choć perspektywa ta jest zwykle bardzo stresująca, a konieczność wypowiadania się w zupełnie obcym, nie do końca opanowanym języku na forum grupy potrafi paraliżować.
Pamiętaj jednak, że podstawą opanowania języka w stopniu komunikatywnym jest właśnie przełamanie tej bariery. Pamiętaj, że większość osób na kursie jest dokładne na tym samym poziomie co ty i ze też cierpi na ten sam problem. Na kursach panuje więc atmosfera wzajemnej akceptacji błędów i pomocy innym w ich pokonywaniu. Jeśli nie zaczniesz śmiać się z czyiś niepowodzeń jako pierwszy, oni też nie będą śmiać się z ciebie. A im więcej rozmawiasz, tym lepszy się stajesz.
Nie zorientujesz się nawet, jak nagle wszystko się w głowie ułoży, a teoria której do tej pory nie mogłeś zrozumieć nagle zaczyna mieć sens.
Przyszłość języków obcych
Wśród tych, którzy rozważają naukę nowego języka obcego zdarzają się też tacy, którzy zastanawiają się czy jest im to w ogóle potrzebne, czy wybrali dobry język, czy w danym wieku są jeszcze w stanie nauczyć się czegokolwiek. Takiej postawie mówimy jednak stop!
Nauki języków obcych można podjąć się w każdym wieku, a ich znajomość może przydać się w najmniej spodziewanym momencie. Wybierając dobrą szkołę lub elektroniczny kurs językowy na pewno poradzisz sobie z podstawami i już niedługo będziesz chwalić się znajomością angielskiego, niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego, czy francuskiego każdemu, kogo spotkasz.