Naturalny porządek w twoim domu – zdrowa chemia

ekologiczne środki czystości

Utrzymanie porządku w domu, a także stosowanie kosmetyków i środków pielęgnacyjnych wiąże się z użyciem różnego rodzaju środków chemicznych.

Ciągłe otaczanie się chemią może jednak być negatywne w skutkach, dlatego coraz popularniejsza staje się tak zwana „zdrowa chemia”. Czym jest i jakie przynosi korzyści?

Kosmetyki i środki czystości, czyli domowa chemia 

Mianem domowej chemii można określić zarówno środki czystości, jak i wszelkiego rodzaju kosmetyki. Zbierając wszystkie środki wykorzystywane przez nas na co dzień w jednym miejscu, możemy łatwo zdać sobie sprawę z ilości  towarzyszących nam w życiu chemicznych specyfików. Pranie, mycie naczyń, kąpiel – wszystkie te czynności wiążą się nie tylko ze spłukiwaniem do ścieków wody i brudu, lecz także dużej porcji detergentów.

Używane przez nas zazwyczaj środki czystości nie są obojętne ani dla środowiska, ani dla ludzkiego organizmu i mogą mieć negatywne skutki, szczególnie przy regularnym stosowaniu. Także kosmetyki, które mają służyć poprawie urody oraz kondycji skóry, włosów lub paznokci, poprzez zawarte w składzie związki chemiczne mogą bardziej szkodzić, niż pomagać, równocześnie negatywnie wpływając na środowisko naturalne.

Zalety naturalnych kosmetyków

Na szczęście stosowanie kosmetyków nie musi koniecznie oznaczać produkowania zanieczyszczeń. Rozwiązaniem są bowiem kosmetyki naturalne o prostszym składzie zawierającym znacznie mniej składników chemicznych. Produkowane z substancji pochodzenia naturalnego są znacznie lepiej tolerowane przez skórę i nie powodują obciążenia dla środowiska naturalnego.

Kosmetyki z wyciągami roślinnymi mają właściwości oczyszczające, tonizujące i nawilżające skórę oraz pomagają w łagodzeniu stanów zapalnych. Naturalne składniki zmniejszają dodatkowo ryzyko występowania reakcji alergicznych oraz podrażnień skóry. Ponadto, w procesie produkcji kosmetyków naturalnych nie wykorzystuje się testów na zwierzętach, dzięki czemu są prawdziwie ekologiczne i mogą być stosowane przez wegan.

Jakie są zalety naturalnych środków czystości?

Także w trakcie prania i sprzątania możemy z powodzeniem dbać o środowisko naturalne oraz zdrowie swoje i naszych najbliższych. W tym celu wystarczy zmienić dotychczas stosowane przez nas detergenty na ekologiczne środki czystości, które powstają w procesie bezpiecznej produkcji i składają się z substancji pochodzenia naturalnego. Jedynymi znajdującymi się w produktach substancjami syntetycznymi są z reguły stabilizatory i konserwatory niezbędne do wiązania środków czystości, stanowią one jednak niewielki procent składu.

Naturalna domowa chemia sprawia, że nie wystawiamy się na szkodliwe działanie syntetycznych środków czystości poprzez wdychanie ich zapachów i łączenie ze skórą w wyniku noszenia upranych w detergentach ubrań.

naturalne środki czystości

Na co zwrócić uwagę przy kupnie kosmetyków?

Pozytywną zmianę w swoim życiu można rozpocząć od zmiany syntetycznych kosmetyków na zdrowe kosmetyki naturalne.

  • Kupując produkty pielęgnacyjne, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich skład. Jest on bardzo prosty i przejrzysty, dzięki czemu można szybko zapoznać się ze wszystkimi wykorzystanymi w produkcji składnikami i ocenić ich pochodzenie.
  • W składzie naturalnych kosmetyków powinny znajdować się substancje pochodzenia naturalnego, głównie wyciągi roślinne lub mineralne.
  • Należy zwrócić także uwagę na to, czy produkt był testowany na zwierzętach oraz czy opakowanie jest biodegradowalne bądź poddawane recyklingowi.
  • Ponadto kosmetyki powinny oczywiście spełniać swoje zadanie i dbać o skórę, włosy lub paznokcie w satysfakcjonujący sposób.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie środków czyszczących? 

Chcąc ograniczać negatywny wpływ detergentów na środowisko naturalne oraz na zdrowie swoje i najbliższych, przy zakupie środków czystości należy zwrócić uwagę na skład produktu. Powinny one bazować na naturalnych składnikach pochodzących z wyselekcjonowanych upraw i hodowli, które dają gwarancję najwyższej jakości i bezpieczeństwa. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, czy opakowanie produktu jest biodegradowalne bądź podlegające recyklingowi. Naturalne środki czyszczące muszą też spełniać stawiane przed nimi zadania i sprawdzać się przy sprzątaniu oraz praniu, pozostawiając przyjemny aromat.

Dostępność naturalnych kosmetyków i środków czyszczących ułatwiają specjalistyczne sklepy ekologiczne z chemią prowadzące sprzedaż produktów pochodzenia naturalnego o szerokim zastosowaniu. W sklepie GREENmall można znaleźć zarówno środki myjące i piorące, jak i szeroki wachlarz kosmetyków do pielęgnacji i makijażu, a także duży wybór olejków eterycznych. Zdrowa chemia jest na wyciągnięcie ręki!