Naturalne mydło – co musisz o nim wiedzieć

mydło naturalne

Wybór mydła spośród wszystkich dostępnych produktów, jakie oferują drogerię jest naprawdę bardzo trudny i wymaga nie lada cierpliwości, ale także wiedzy. Trochę lepsza sytuacja jest w przypadku wszelkiego rodzaju mydlarni, jednak i tutaj jest nam potrzebna wiedza, żebyśmy potrafili dokonać odpowiedniego wyboru. 

Tysiące składników – czym jest prawdziwe mydło?

Na opakowaniach mydła często można znaleźć długą listę składników, które nic nam nie mówią i tylko wprowadzają czytelnika w zakłopotanie. Należy więc zacząć od tego, że takie mydło prawdopodobnie jest jedynie syndetem, czyli kostką myjącą, która poza nazwą nie ma z mydłem za wiele wspólnego, ponieważ zawierają one jedynie śladowe ilości wartościowych składników. Pozostaje jednak pytanie, ile pozycji powinno być w składzie, odpowiedź może wydawać się zaskakująca, bo taką podstawą jest tylko pięć składników, można jednak tę liczbę powiększyć dodając do receptury naturalne barwniki i olejki eteryczne, jednak nie jest to konieczne.

Przykładowe mydło na bazie oleju palmowego zawiera jedynie cztery składniki, Sodium Palmate, Sodium Palm Kernelate, Aqua, Sodium Hydroxide. Nie jest tego dużo, a jednak powstaje z tego doskonałej jakości mydło, więc jest to jak najbardziej możliwe do osiągnięcia.

Oprócz ilości patrz na jakość

Krótkie i pozornie dobre składy niekoniecznie świadczą o tym, że mydło jest dobrej jakości i dlatego trzeba nie tylko liczyć ilość składników, ale także czytać ich skład, ponieważ tylko w taki sposób możemy mieć pewność, czy zostało ono wytworzone w prawidłowy sposób, dzięki czemu będzie posiadało odpowiednie właściwości, takie jak na przykład nawilżanie, działanie oczyszczające, zdrowotne i pielęgnacyjne.

mydło naturalne

Jakość kosztuje

Niestety, ale jest to prawda, nie możemy się spodziewać, że mydło za dwa złote będzie spełniało wszystkie właściwości. Tak naprawdę niespełnienie ich, to najlepsza opcja na jaką możemy w tym przypadku liczyć, ponieważ przy takiej ilości składników, których pochodzenie nie jest naturalne, istnieje ryzyko, że może nam ono zaszkodzić. Nie zapominajmy także o tym, że mydła nie wyrabia się w jeden dzień, musi ono leżakować, aby stać się lepsze i bardziej wartościowe, nie możemy więc oczekiwać, że mydło naturalne będzie tanie.

Pożądane właściwości prawdziwego mydła

Dobrze wyprodukowane mydło jest kremowe, pielęgnuje ciało, nie wchodzi w negatywne reakcje z naszą skórą i co ważniejsze, oczyszcza ją. Często zapomina się jednak o pienieniu, ono też jest ważne, ale nie występuje chociażby w mydle, którego jedynym składnikiem jest olej kokosowy. Końcowy produkt wyróżnia się nie tylko bardzo twardą kostką mydła, ale także tym, że prawie wcale się nie pieni i na dodatek wysusza skórę zamiast ją pielęgnować. Z tego powodu mówi się, że jak ma się dodawać do masy mydlanej olejki, to tylko w parach, ponieważ zmieszane w odpowiednich proporcjach zmieniają właściwości mydła i sprawiają, że jest bardziej wartościowe.

Naturalne dodatki

Mydło nie musi się składać jedynie z tłuszczu, wody i wodorotlenku sody, ponieważ wzbogacenie mydła o naturalne olejki albo barwniki nie zaszkodzi, a może nawet polepszyć jego jakość. Takie dodatki mogą dodać końcowym produktom delikatność, łagodność, kremowość, a także wzbogacić je o właściwości odżywiające, nawilżające i pielęgnacyjne, co jest bez wątpienia bardzo dużą zaletą. Oprócz tego mogą one także poprawić wygląd mydła, które będzie miało ładne kolory, ale też ich zapach, który modyfikują wykorzystane podczas produkcji olejki.