Wybór mydła spośród wszystkich dostępnych produktów, jakie oferują drogerię jest naprawdę bardzo trudny i wymaga nie lada cierpliwości, ale także wiedzy. Trochę lepsza sytuacja jest w przypadku wszelkiego rodzaju mydlarni, jednak i tutaj jest nam potrzebna wiedza, żebyśmy potrafili dokonać odpowiedniego wyboru.
Tysiące składników – czym jest prawdziwe mydło?
Na opakowaniach mydła często można znaleźć długą listę składników, które nic nam nie mówią i tylko wprowadzają czytelnika w zakłopotanie. Należy więc zacząć od tego, że takie mydło prawdopodobnie jest jedynie syndetem, czyli kostką myjącą, która poza nazwą nie ma z mydłem za wiele wspólnego, ponieważ zawierają one jedynie śladowe ilości wartościowych składników. Pozostaje jednak pytanie, ile pozycji powinno być w składzie, odpowiedź może wydawać się zaskakująca, bo taką podstawą jest tylko pięć składników, można jednak tę liczbę powiększyć dodając do receptury naturalne barwniki i olejki eteryczne, jednak nie jest to konieczne.
Przykładowe mydło na bazie oleju palmowego zawiera jedynie cztery składniki, Sodium Palmate, Sodium Palm Kernelate, Aqua, Sodium Hydroxide. Nie jest tego dużo, a jednak powstaje z tego doskonałej jakości mydło, więc jest to jak najbardziej możliwe do osiągnięcia.
Oprócz ilości patrz na jakość
Krótkie i pozornie dobre składy niekoniecznie świadczą o tym, że mydło jest dobrej jakości i dlatego trzeba nie tylko liczyć ilość składników, ale także czytać ich skład, ponieważ tylko w taki sposób możemy mieć pewność, czy zostało ono wytworzone w prawidłowy sposób, dzięki czemu będzie posiadało odpowiednie właściwości, takie jak na przykład nawilżanie, działanie oczyszczające, zdrowotne i pielęgnacyjne.
Jakość kosztuje
Niestety, ale jest to prawda, nie możemy się spodziewać, że mydło za dwa złote będzie spełniało wszystkie właściwości. Tak naprawdę niespełnienie ich, to najlepsza opcja na jaką możemy w tym przypadku liczyć, ponieważ przy takiej ilości składników, których pochodzenie nie jest naturalne, istnieje ryzyko, że może nam ono zaszkodzić. Nie zapominajmy także o tym, że mydła nie wyrabia się w jeden dzień, musi ono leżakować, aby stać się lepsze i bardziej wartościowe, nie możemy więc oczekiwać, że mydło naturalne będzie tanie.
Pożądane właściwości prawdziwego mydła
Dobrze wyprodukowane mydło jest kremowe, pielęgnuje ciało, nie wchodzi w negatywne reakcje z naszą skórą i co ważniejsze, oczyszcza ją. Często zapomina się jednak o pienieniu, ono też jest ważne, ale nie występuje chociażby w mydle, którego jedynym składnikiem jest olej kokosowy. Końcowy produkt wyróżnia się nie tylko bardzo twardą kostką mydła, ale także tym, że prawie wcale się nie pieni i na dodatek wysusza skórę zamiast ją pielęgnować. Z tego powodu mówi się, że jak ma się dodawać do masy mydlanej olejki, to tylko w parach, ponieważ zmieszane w odpowiednich proporcjach zmieniają właściwości mydła i sprawiają, że jest bardziej wartościowe.
Naturalne dodatki
Mydło nie musi się składać jedynie z tłuszczu, wody i wodorotlenku sody, ponieważ wzbogacenie mydła o naturalne olejki albo barwniki nie zaszkodzi, a może nawet polepszyć jego jakość. Takie dodatki mogą dodać końcowym produktom delikatność, łagodność, kremowość, a także wzbogacić je o właściwości odżywiające, nawilżające i pielęgnacyjne, co jest bez wątpienia bardzo dużą zaletą. Oprócz tego mogą one także poprawić wygląd mydła, które będzie miało ładne kolory, ale też ich zapach, który modyfikują wykorzystane podczas produkcji olejki.