Każdy, kto ma przydomowy ogród doskonale wie, jak wiele pracy i wysiłku wymaga jego utrzymanie. Aby wszystko zawsze było dopilnowane nie wystarczą jednak dobre chęci. Roślinność, trawa, a także kwiaty, a nawet owocowe drzewa i krzewy wymagają specjalistycznego sprzętu. Niekiedy jest go tak dużo, że powstaje problem z jego przechowywaniem. Wówczas niezbędna okazuje się wiata, szopa lub garaż czy mały magazynek.
Zanim przejdziemy jednak do kolejnych rozwiązań przetrzymywania maszyn i narzędzi ogrodniczych, zastanówmy się, jakie ich rodzaje są w ogóle konieczne.
Narzędzia i maszyny przydatne w ogrodzie
Po pierwsze kosiarka! Sprawa oczywista. To chyba pierwsze urządzenie, o którym myśli każdy, kto planuje posiać trawę w ogrodzie. Do wyboru są maszyny o różnych szerokościach koszenia, dlatego w zależności od wielkości terenu, sprzęt należy odpowiednio dobrać. Co więcej, sklepy oferują zarówno kosiarki z napędem, jak i spalinowe.
Po drugie podkaszarka. A więc sprzęt, który radzi sobie z porośniętymi trawą zakamarkami – miejscami, do których tradycyjna kosiarka nie może dotrzeć. Chociaż, jeśli tylko zakładając ogród dobrze przemyśli się wszystkie nasadzania, używanie podkaszarki może okazać się niepotrzebne. Do tego trzeba jednak zawczasu wdrożyć odpowiedni plan.
Cięższy sprzęt, który w niektórych sytuacjach staje się konieczny, to również glebogryzarka. Używana do tak zwanego orania, a także wzruszania ziemi, idealnie nadaje się pod uprawę warzyw. Jeśli więc na terenie ogrodu posiadamy warzywniak, sprzęt tego rodzaju jest jak najbardziej wskazany. Dzięki niemu spulchnia się ziemię, która po czasie wydaje lepsze plony.
Nożyce do żywopłotów i formowania krzewów, to kolejne narzędzia niezwykle przydatne w ogrodzie.. Zwłaszcza takim, który wymaga regularnego podcinania roślinności. Mogą być zakupione w formie ręcznej lub mechanicznej. Jeśli do strzyżenia są naprawdę duże powierzchnie krzewów i żywopłotów, druga opcja jest o wiele korzystniejsza.
Gdzie przechowywać wszystkie ogrodnicze sprzęty?
Nie należy zapominać też o sprzętach i przedmiotach podstawowych, które choć mniejszych gabarytów, to jednak są równie ważne, co wszystkie poprzednie. Mowa oczywiście o grabkach, łopatach czy rękawicach. Bez nich niemożliwe byłoby wykonywanie priorytetowych zabiegów ogrodniczych. Takie narzędzia mieszczą się bez problemu w skrzyniach ogrodowych. Możemy schować je także w zakątku ogrodu. Co zrobić jednak z maszynami większych rozmiarów, które ze względu na swoją specyfikę muszą być chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi? Gdzie chować kosiarki, ciężkie sprzęty lub nożyce mechaniczne?
Jeśli posiadamy przydomowy garaż, dobrze wygospodarować w nim kawałek miejsca na wszystkie ogrodowe sprzęty. Tak, by z każdym kończącym się sezonem można było je spokojnie schować. Dobrym rozwiązaniem jest też mała szopa, magazynek lub ewentualnie wiata. Nie mając żadnego miejsca tego rodzaju do dyspozycji, trzeba pomyśleć o jego zapewnieniu. Bez tej ochrony sprzęt może szybciej się zepsuć. Zrobić nam niemiłą niespodziankę i następnego sezonu wcale nie zadziałać.
Dobrym rozwiązaniem w przypadku braku miejsca do przechowywania jest blaszany garaż, czy domek na narzędzia ogrodowe. Oferta rynkowa koncentrująca się wokół produktów tego rodzaju jest dziś bardzo rozbudowa. Na przykład firmy proponują zarówno modele z blachy drewnopodobnej, jak i modele akrylowe lub z zadaszeniem. Różne materiały wykonania i ostateczne formy proponowanych garaży składają się na niezwykle rozbudowaną ofertę. Łatwość montażu, estetyka wykonania i mobilność, to ich największe zalety. Jako miejsca do przechowywania sprzętów ogrodowych sprawdzą się w stu procentach.