Najlepsze tkaniny obiciowe dla posiadaczy zwierząt domowych

tkaniny tapicerskie

Przeważnie nie jesteśmy jedynymi użytkownikami mebli wypoczynkowych w naszym mieszkaniu. Do grona wielbicieli wylegiwania się na narożniku czy fotelu należą również nasze zwierzęta.

Na co dzień te przeurocze, włochate stworzenia oferują nam swoje towarzystwo, przyjaźń i bezwarunkową miłość. I choć bardzo je kochamy, to nierzadko – chociaż raz w życiu –  doświadczyliśmy nieprzyjemnego widoku podrapanej kanapy za sprawą kocich czy psich pazurów. Na szczęście istnieją wytrzymałe tkaniny obiciowe, dzięki którym utrzymanie mebli w nienagannym stanie jest możliwe.

Czym powinny charakteryzować się najlepsze tkaniny obiciowe?

Tkanina przyjazna dla zwierząt i ich właścicieli powinna być przede wszystkim przyjemna i miękka w dotyku oraz wygodna. Aby jednak mieć pewność, że meble posłużą nam przez długie lata należy wybrać materiał odporny na pazury. Warto zapytać sprzedawcę o kartę techniczną wybranej przez Ciebie tkaniny. Znajdziemy w niej szereg badań odpornościowych, m.in.: mechacenie, ścieranie, płowienie, rozdzieranie, skład, gramaturę czy posiadane certyfikaty. Im wyższa wartość każdego testu, tym większe prawdopodobieństwo, że nasze meble będą odpowiednio zabezpieczone. Decydując się na zakup tkanin obiciowych zwróćmy również uwagę na jej łatwość czyszczenia oraz zachowania czystości. Naszą uwagę powinniśmy skupić na tkaninach odpornych na wsiąkanie wody – czyli te plamoodporne.

tkaniny obiciowe

Materiał tapicerski odporny na zwierzęce pazury

Do zwierzolubnego pomieszczenia nie zaleca się wybierać mebli ze skóry naturalnej. Nie najlepszym pomysłem jest też ekoskóra – nawet ta najlepszej jakości nie będzie w stanie zabezpieczyć ulubionego fotela przed kocimi pazurami.  Nieestetycznie wyglądające zadrapania i zarysowania mogą również doprowadzić do rozprucia tkaniny obiciowej. Należy także pamiętać, by wybierać tkaniny bez widocznych splotów, ponieważ nasz futrzak w łatwy sposób może o nie zahaczyć i je pozaciągać. W takich sytuacjach najlepszym wyborem będą tkaniny szenilowe lub plusz.

Plamoodporna oraz łatwa w czyszczeniu tkanina obiciowa

Aby wybrać najlepszej jakości tkaninę obiciową należy zwrócić szczególną uwagę na jej materiał. Przede wszystkim musi mieć zwartą strukturę bez widocznych splotów. Wybierajmy również takie tkaniny, które pozwolą na szybką i bezpieczną pielęgnację oraz czyszczenie. Dzięki zastosowaniu tkanin wodoodpornych z systemem Cleanboo substancje płynne nie wnikną w strukturę włókien, a zatrzymają się na ich powierzchni.

Istotną – choć często zapominaną kwestią – jest właściwy dobór koloru tkaniny obiciowej. Radzimy, aby zrezygnować z jasnych czy bardzo ciemnych kolorów, na których szybko możemy dostrzec ślady po naszych pupilach. Dobrym pomysłem jest znalezienie takiego materiału, który kolorem przypomina umaszczenie naszego zwierzaka. W ten prosty sposób minimalizujemy ryzyko widoczności sierści naszego psa czy kota na sofie.