Najczęstsze oszustwa w firmach transportowych

Orange logistics Katowice

Branża transportowa już kilka lat temu zdobyła niechlubną opinię branży najmocniej zasiedlonej przez oszustów i pracodawców chcących wyzyskiwać pracowników dla własnej korzyści majątkowej. Czy opinia ta jest prawdziwa czy też nie jest trudne do zweryfikowania, jednak pewne jest to, że wśród firm transportowych problemy i oszustwa zdarzają się bardzo często. Z jakim ryzykiem należy się liczyć podejmując pracę w transporcie lub będąc właścicielem firmy transportowej?

Oszukujące firmy

Ze względu na dość szybkie rozrastanie się branży transportowej i nieustannie rosnące zapotrzebowanie na usługi transportowe, pojawienie się nowej firmy na rynku i zdobycie przez nią dość szybko rozgłosu nikogo właściwie nie dziwi. Problemem staje się jednak przypadek, kiedy to firma dochodzi do swojego sukcesu kosztem swoich pracowników, wabiąc ich do pracy obietnicami dobrych zarobków, wygodnej umowy i doskonałych warunków pracy, po czym robiąc wszystko, by pracownik nie był w stanie zwolnić się z pracy gdy zauważy, że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Oszustwa polegające na niemalże niewolniczym zatrudnianiu pracowników to w branży transportowej nic nowego, choć oczywiście należy zaznaczyć przy tym że istnieją na rynku naprawdę dobre, godne zaufania firmy szanujące prawa człowieka i pracownika i wywiązujące się ze swoich obietnic i obowiązków.

Podszywanie się pod firmę

Ze względu na ważną rolę jaką transport odgrywa w dzisiejszej gospodarce, na rynku nieustannie pojawiają się firmy o podobnie brzmiących nazwach, ze zbliżoną oprawą graficzną i bardzo podobnym językiem przekazu. Podczas gdy połowa z nich to faktycznie uczciwe, pracujące na swoją renomę firmy, druga połowa to pseudo-firmy podszywające się pod bardziej rozpoznawalne marki i korzystające z ich renomy do zdobycia zleceń i  pracowników na własną potrzebę. Oszuści ci nie pracują jednak nawet częściowo tak, jak ich pierwowzory – tu celem jest tylko i wyłącznie zysk finansowy i ucieczka z rynku zanim ktokolwiek zorientuje się o prowadzonym przekręcie.

pax logistics katowice

Oszustwa pracownicze

Choć krzywdzące opinie o oszustwach w branży transportowej skupiają się głównie na błędach pracodawców, firmy też mogą zostać oszukane przez swoich pracowników lub osoby pod nich się podszywające. Niejednokrotnie zdarzyły się już sytuacje, w których zaparkowany na stacji benzynowej pracownik został zaczepiony przez kogoś, kto podszywał się pod „kolegę po fachu”. W trakcie pozornie niewinnej rozmowy oszust wyciągał informacje o pracowniku, po czym podając się za niego kontaktował się z firmą i wyłudzał od niej pieniądze za holowanie, paliwo, nagłą naprawę usterki czy inne nieprawdziwe wydarzenia.

Czy to z punktu widzenia pracownika, czy firmy poszukującej obsługi transportowej, czytanie opinii o firmach może pomóc uniknąć wielu oszustw i przestrzec osoby zainteresowane branżą przed doskonale znanymi oszustami.

Pełne wsparcie przy obsłudze firm transportowych zapewnia Mawo Group:

59-220 Legnica
Plac Wolności 4 „Inkubator Przedsiębiorczości” bud. AB pok. 303 oraz 305
tel. +48 512 286 112
sekretariat@mawogroup.pl

www: https://mawogroup.pl/