Gwiazdki hotelowe – kto nigdy nie marzył o tym, aby zatrzymać się w hotelu utytułowanym najwyższą liczbą gwiazdek, czyli pięcioma. Na świecie istnieje wyłącznie jeden hotel, który ma tych gwiazdek więcej niż pięć i jest nim Burj Al Arab, znajdujący się w Dubaju. Ten obiekt może się bowiem pochwalić aż siedmioma gwiazdkami. Co jednak ów gwiazdki oznaczają, dlaczego im więcej ich jest, tym lepiej świadczy to o danym hotelu? Na jakiej zasadzie są one obiektowi przyznawane?
Co oznaczają gwiazdki hotelowe?
Gwiazdki hotelowe oznaczają nic innego, jak standard danego obiektu. Im więcej jest gwiazdek, tym wyższy jest standard miejsca i tym bardziej jest ono prestiżowe i jakościowe – zarówno na poziomie jakości pomieszczeń, jak też i jakości obsługi. A w jaki sposób dostaje się owe gwiazdki?
W Europie są one przyznawane w sposób dwojaki, w zależności od tego, w jakim kraju znajduje się hotel. W takich krajach, jak Wielka Brytania, Francja czy też Niemcy, zgłoszenie hotelu do egzaminu na gwiazdki jest dobrowolne i zależy od właściciela przybytku. Jednak w takich miejscach, jak Polska, Holandia, Węgry, Belgia, Włochy czy Hiszpania, taka egzaminacja hotelów jest obowiązkowa i każdy przybytek musi zostać sprawdzony. Tak więc każdy hotel w Polsce ma pewną ilość gwiazdek od jednej do pięciu, przyznanych. Niektóre przybytki po prostu nie chwalą się swoimi wynikami.
W Polsce, jak i w innych krajach, w których zdobycie gwiazdek jest obowiązkowe, liczy się wszystko, także wielkość wykładziny na podłodze. Wszystko po to, aby standardy obiektów były na jak najwyższym poziomie i by goście czuli jakość po przybyciu na miejsce.
Gdzie hotel uzyskuje swoje gwiazdki?
W Polsce, gwiazdki są hotelom przyznawane przez Marszałków Województw. To właśnie oni mają prawo o decydowaniu o tym, jakim standardem może się dany obiekt hotelowy pochwalić. Taka moc prawna została im nadana na mocy 38 artykułu Ustawy o usługach turystycznych.
Oczywiście marszałkowie nie są tymi, którzy jeżdżą po obiektach i badają ich jakość. Ale to właśnie oni ustalają specjalne komisje, w których skład wchodzą znawcy branży hotelowej, oraz przedstawiciele Straży Pożarnej oraz Sanepidu.
Gwiazdki – krok po kroku
Obiekty, które mają jedną gwiazdkę to miejsca, w których znajdują się łóżka, szafy i szafki, a także umywalka. Niestety w obiektach tej klasy łazienka często jest na zewnątrz pokoju. Po takich miejscach nie można się spodziewać udogodnień, bo z założenia ma być tutaj tanio. Obiekty, które mogą pochwalić się dwoma gwiazdkami muszą w pokojach posiadać łazienkę. Ponadto muszą się tam także znajdować kosmetyki oraz lampki nocne. Są to też miejsca, w których można też spotkać pewne udogodnienia w pokojach, takie jak telewizory. Trzygwiazdkowe hotele to obiekty już o pewnym, wysokim standardzie. Aby hotelowi zostały przyznane trzy gwiazdki musi on spełniać następujące wymagania: musi posiadać restaurację hotelową, Internet WiFi oraz lepiej wykwalifikowany personel. W hotelach o takim standardzie nierzadko można znaleźć także obiekty SPA.
Czterogwiazdkowe hotele to miejsca w którym SPA to obowiązek. Tutaj także goście obsługiwani są przez wykwalifikowanych pracowników, a ponadto w hotelowej restauracji możliwe jest zjedzenie wykwintnych posiłków. Pokoje w takich obiektach są przestronne. Pięć gwiazdek z kolei mają te hotele, które są po prostu rozszerzeniem hoteli czterogwiazdkowych. Oczywiście w takich obiektach można liczyć na specjalne traktowanie i nawet na własnego konsjerża.
Który hotel warto jest wybrać?
Najbardziej ekonomiczne i posiadające najlepszy stosunek jakości do ceny są zdecydowanie hotele trzygwiazdkowe. Często mają świetne położenie i są dogodną bazą wypadową, zwłaszcza wtedy, gdy przyjeżdża się do danej miejscowości pozwiedzać.
Doskonałym przykładem hotelu trzygwiazdkowego, jest Jasek Premium Hotel Wrocław, który znajduje się niemal w samym centrum Wrocławia, posiada przestronne pokoje, WiFi, restaurację hotelową, bar, pokoje dla niepalących oraz transport z lotniska.