Muzyka bez ZAIKS

mezczyzna-siedzacy-przed-laptopem-ims-fm

Muzyka bez ZAIKS

Muzyka, którą bez obaw można odtwarzać w miejscu publicznym, nazywana jest muzyką bez praw autorskich, lub po prostu muzyką bez ZAIKS. Skrót ten oznacza Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Jest to stowarzyszenie działające od blisko stu lat. Jego założenia opierają się na nadawaniu wyłączności oraz praw autorskich wszystkim tym utworom, które pochodzą od znanych artystów.
Celem powstania muzyki bez ZAIKS jest możliwość słuchania muzyki w sklepie czy w restauracji. Muzyka bez praw autorskich jest całkowicie ‘bezpieczna’ dla właścicieli wielu lokali. Piosenki, jakie dostępne są na liście utworów bez ZAIKS, są bardzo różnorodne. Każdy właściciel sklepu ma więc możliwość dopasowania odpowiedniego stylu muzycznego, według swojego gustu. Gatunki muzyczne, jakie można wybrać to np. rock, pop, R’n’B, jazz, muzyka klasyczna, klubowa czy blues.

Muzyka w sklepach jest wykorzystywana przede wszystkim do umilenia czasu podczas robienia zakupów. Jej wpływ ma za zadanie utrzymać klientów dłużej w naszym sklepie. Każdy, komu dane zestawienie utworów przypadnie do gustu, wróci nie jeden raz do sklepu.

Gdzie może być muzyka bez ZAIKS?

Wiele jest miejsc, w których można wykorzystywać muzykę bez praw autorskich.

  • Lokale gastronomiczne i bary,
  • Sklepy w centrach handlowych i nie tylko,
  • Salony fryzjerskie i kosmetyczne,
  • Sklepy autorskie.

Warto dodać, że odtwarzanie utworów bez ZAIKS może odbywać się na różne sposoby. Najbardziej znanym, jest zakupienie płyty lub składanki, na których znajdują się same utwory niebędące objętymi prawami autorskimi. Często, właściciele sklepów wybierają spośród utworów i autorów różne piosenki i komponują  z nich swoją playlistę. Jest to dobry sposób na zapewnienie muzyki w swoim salonie fryzjerskim lub kosmetycznym.
Dobrym wyborem na odtwarzanie muzyki w sklepie, jest wykorzystanie radia internetowego. Istnieją specjalne stacje, na których odtwarzane są wyłącznie utwory z listy muzyki bez praw autorskich. Można dzięki niej słuchać różnych piosenek, które nie będą się powtarzać przez cały dzień.

Zalety muzyki bez praw autorskich

Muzyka, jaką odtwarzamy w naszych lokalach, ma za zadanie oddziaływać na klientów. Jest to bowiem element marketingu nazywany audiomarketingiem. Muzyka, tuż obok zapachów, stanowi najsilniejszy bodziec. Poszczególne gatunki muzyczne działają na większość klientów w ten sam sposób. Muzyka klasyczna, klubowa czy soul, to rodzaje, które najbardziej wpadają w ucho.
W dzisiejszych czasach, muzyka jest jednym z elementów, które kojarzymy z danym miejscem. Przyjemna muzyka, jaka towarzyszy nam podczas zakupów sprawia, że chcemy jak najdłużej zostać w danym sklepie. To samo tyczy się salonów kosmetycznych, siłowni czy basenów. Zawsze będziemy chętnie wracać do miejsca, które dobrze nam się kojarzy.

Wiele jest innych stowarzyszeń oprócz ZAIKS, których celem jest nadawanie i ochrona praw autorskich. Na szczęście, wybór odpowiedniej muzyki do lokali nie jest ograniczony.
Audiomarketing jest powszechnie stosowany od dawna, jednak w przeciągu ostatnich lat został on dopracowany. Dzięki działaniom marketingowym, jesteśmy w stanie zwiększyć popularność swojego sklepu oraz, co za tym idzie – liczbę klientów.
Główny cel stosowania jakiejkolwiek odmiany marketingu, jest zwiększenie sprzedaży. Im bardziej dbamy o nasz sklep, tym większe mamy szanse na lepsze zyski. Efekt jest tym lepszy, im więcej metod marketingowych zastosujemy w celach sprzedażowych.