Możesz uzyskać odszkodowanie – zobacz jak to zrobić

Uyzksanie odszkodowania

Wypadek a odszkodowanie OC

Ubezpieczenie OC to podstawowy warunek, stawiany każdemu właścicielowi samochodu. Bez takiej polisy nikt nie ma prawa poruszać się po polskich, a także zagranicznych drogach. Skąd tak duże znaczenie tego konkretnego ubezpieczenia? Stanowi ono swoiste zabezpieczenie wszystkich osób trzecich, które kierowca może w różny sposób skrzywdzić. A zatem po wypadku dzięki takiej polisie odszkodowania OC wypłacane są przez ubezpieczyciela, a nie z kieszeni kierowcy. Tego ostatniego często zwyczajnie nie byłoby stać na spłatę poniesionych strat, więc pokrzywdzony nie miałby szans na pełne odszkodowanie. Przy obowiązku wykupu polisy OC takiej ewentualności nie ma. Ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowania OC w sytuacji, gdy jego klient odpowiada za wypadek. Inną kwestią pozostaje jednak sposób wywiązywania się z tego obowiązku.

Problem z wypłatą odszkodowania? Wynajmij prawnika

Gdy w grę wchodzą pieniądze, problemy pojawiają się zawsze. Zwłaszcza gdy chodzi o większe kwoty, a takie właśnie zdarzają się w sytuacji napraw samochodowych. Firmy ubezpieczeniowe mogą zatem szukać różnego rodzaju kruczków i starać się za wszelką cenę obniżyć wartość ubezpieczenia. Słabo zorientowany człowiek, a konkretnie właściciel uszkodzonego samochodu, może więc nie tyle zostać na lodzie, co nie otrzymać pełnej należnej mu kwoty. Jak to możliwe? Znaczenie ma chociażby rodzaj części samochodowych, jakie do naprawy konkretnego auta będą potrzebne. Zamiast tych oryginalny, ubezpieczyciel może w swoich wyliczeniach uwzględnić zdecydowanie tańsze zamienniki. I problem gotowy. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli samochód był wcześniej wyposażony w części o pewnej jakości czy pochodzeniu, wówczas w czasie ubiegania się o odszkodowania OC można oczekiwać takiej samej jakości. W takiej sytuacji sporo do powiedzenia ma właściciel samochodu, do którego ostatecznie powinna należeć decyzja o wyborze konkretnych rozwiązań.

Poza tym starając się o wypłacenie odszkodowania OC trzeba zawsze mieć na uwadze, że podstawową zasadą obowiązującą w takich wypadkach jest prawo poszkodowanego do uzyskania pełnej rekompensaty. Zatem kwota wypłacona przez firmę ubezpieczeniową powinna pokrywać koszty przywrócenia samochodu do stanu przed wypadkiem. Nawet jeżeli poszczególne jego części uległy już wpływowi czasu i podlegały amortyzacji, na ogół i tak konieczny staje się zakup nowych elementów. W przeciwnym razie samochód nie będzie w pełni sprawny. Jeżeli chodzi o wartość samej szkody, a zatem chociażby kwotę, jaką samochód jest warty, tutaj także może pojawiać się wiele wątpliwości. Wycena należności na rzecz poszkodowanego należy do firmy odpowiadające za wypłatę odszkodowania OC.

Zadośćuczynienie za poniesione szkody

W interesie tego podmiotu jest ograniczenia wysokości wypłacanej polisy, zatem jeżeli propozycja danego ubezpieczyciela wzbudza wątpliwości, wówczas dobrze jest skorzystać z trzeciej opinii, najlepiej osoby lub firmy zajmującej się na co dzień opracowywaniem wyceny aut. Omówione kwestie to zaledwie kilka problemów, jakie najczęściej pojawiają się w trakcie negocjowania odszkodowania OC. Kłopot z ubezpieczycielem może zostać rozwiązany w krótszym czasie, jeżeli zaprzęgniemy do pracy doświadczonego prawnika znającego się na temacie odszkodowań, warto odwiedzić to miejsce, jeżeli chcecie poznać detale dot. tego zagadnienia – http://www.kancelaria-zawadzki.pl/odszkodowania. Pamiętajcie, że pomoc specjalisty znacząco usprawnia proces otrzymacie należnej nam kwoty.