Montaż filtrów kasetowych – czy warto wykonać samodzielnie?


Filtry kasetowe to filtry służące do filtracji wstępnej, stosowane w systemach oczyszczania powietrza w różnorodnych pomieszczeniach, a także powierzchniach i szafach sterowniczych. Filtry te mogą być również wykorzystywane jako filtry główne w prostych systemach wentylacyjnych. 

Rodzaje filtrów kasetowych

Poszczególne modele stosowane są w celu wyodrębniania z powietrza zawieszonych w nim cząsteczek tłuszczu oraz wilgoci. Filtry kasetowe wykonane są z wysokiej jakości medium filtracyjnego w postaci odpowiednio pozaginanych włókniny syntetycznej lub papieru filtracyjnego, które zamontowane jest na osnowie z mikrowłókna szklanego. Jego zadaniem jest zapewnienie niskiego oporu przepływu oraz właściwej pyłochłonności. Filtry kasetowe dzielą się na:  

  • filtry kasetowe płaskie,
  • filtry kasetowe plisowane,
  • wkłady mini-pleat.

Filtry tego typu mogą się różnić również ze względu na posiadaną ramkę. Dostępne są filtry z ramą wykonaną z:

  • metalu, 
  • tworzywa sztucznego,
  • kartonu. 

O tym, jaki typ filtra kasetowego powinien zostać zastosowany, decydują indywidualne cechy oraz potrzeby danego obiektu i miejsca, w którym ma być on zamontowany. Dzięki swojej wytrzymałej konstrukcji filtry tego typu są niezwykle trwałe i charakteryzują się długim okresem użyteczności. Filtr kasetowy

Zastosowanie filtrów kasetowych 

Filtry kasetowe są niezwykle uniwersalne, najczęściej wykorzystywane są jednak w systemach wentylacyjnych. Doskonale sprawdzają się w roli filtrów wstępnych, przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach. Są powszechnie stosowane w wentylatorach i klimatyzatorach w takich miejscach, jak: 

  • sale operacyjne, 
  • laboratoria, 
  • zakłady farmaceutyczne, 
  • firmy produkujące systemy elektroniczne. 

Filtry kasetowe mogą być również z powodzeniem zaimplementowane w szkołach, hotelach, biurach i basenach. Sprawdzają się także w sektorze gastronomicznym oraz zakładach mechanicznych, gdzie służą wyłapywaniu z powietrza wilgoci i zawieszonych w nim cząsteczek tłuszczu. Z uwagi na swoją wysoką wydajność, filtry kasetowe są ponadto stosowane w zakładach działających w branży lakierniczej. 

Dlaczego warto zdecydować się na założenie filtra kasetowego w systemie wentylacyjnym? 

Filtry kasetowe są niezwykle kompaktowe w stosunku do swoich możliwości, przez co doskonale sprawdzają się w miejscach, w których ograniczona przestrzeń nie pozwala na zamontowanie rozbudowanego systemu filtracyjnego. Do dodatkowych zalet filtrów kasetowych, które sprawiają, że warto wykorzystać je w systemie wentylacyjnym, warto zaliczyć efektywność, trwałość, energooszczędność oraz ekologiczność. 

Efektywność

Filtry kasetowe są niezwykle efektywne, pozwalają więc uzyskać doskonałe wyniki w kontekście działania systemów filtracji. 

Trwałość 

Filtry kasetowe cechują się wysoką trwałością. Rzadko ulegają awariom i nie wymagają szczególnie częstych zabiegów konserwacyjnych i serwisowych. 

Energooszczędność 

Dużą zaletą filtrów kasetowych jest ich energooszczędność wynikająca z faktu, iż nie powodują one niekorzystnego spadku ciśnienia w przepływie powietrza, dzięki czemu urządzenia odpowiedzialne za jego cyrkulację nie ulegają obciążeniu. 

Ekologiczność 

Z uwagi na swoją energooszczędność, filtry kasetowe pozwalają na znaczące ograniczenie wykorzystania węgla oraz innych paliw kopalnych. Ich utylizacja jest niezwykle łatwa, dzięki czemu są bezpieczne dla środowiska. 

Filtr kasetowy

Montaż filtra kasetowego – samodzielnie czy z pomocą eksperta? 

Z uwagi na fakt, iż typ filtra kasetowego powinien być odpowiednio dobrany do danego obiektu oraz miejsca, w którym ma zostać zamontowany, montaż urządzenia powinien zostać przeprowadzony po konsultacji z ekspertem. Właściwie wykwalifikowany i posiadający doświadczenie w branży filtracyjnej specjalista dobierze najlepsze rozwiązanie do indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkownika. 

Osoby zainteresowane montażem filtra kasetowego zachęcane są do skorzystania usług posiadającej ponad dziesięcioletnie doświadczenie w branży filtracyjnej firmy FILTERM.