Maszyny stolarskie używane do strugania i piłowania

Używane maszyny stolarskie

Na stronach internetowych wielu dystrybutorów można znaleźć korzystne oferty sprzedaży urządzeń do obróbki drzewa. Są to głównie maszyny stolarskie używane, wśród których znajdują się strugarki, pilarki, frezarki, wiertarki, szlifierki, oklejarki i prasy.

Strugarki i pilarki

Strugarki są to obrabiarki wykonujące obróbki skrawaniem płaszczyzn. Przeznaczone do stolarstwa dzielą się na strugarki do płaszczyzn i do strugania kształtowego. Przeznaczone są głównie do nadania struganej desce określonej grubości. Jednocześnie strugarka może obrabiać kilka desek jednocześnie. Pilarki przeznaczone są do szybkiego i równego przycięcia niektórych drewnianych materiałów. W ofertach typu maszyny stolarskie używane można spotkać się z różnymi rodzajami pilarek takimi jak pilarki formatowe, panelowe, ścienne, radialne, kątowe, taśmowe, poprzeczne, pilarko-frezarki, piły do forniru i wielopiły. Warto omówić specyfikę niektórych typów tych urządzeń.

Cechy pilarki formatowej

Pilarki formatowe wyposażone są w elektromotoryczne wysunięcie i pochylenie piły głównej i agregatu podcinającego. Stół poprzeczny posiada ramię teleskopowe oraz stabilny zderzak wzdłużny i uchylnym zderzak końcowy. Zamocowanie zderzaka wzdłużnego może być umieszczone z przodu lub z tyłu stołu poprzecznego. Często w wyposażeniu jest uchylna podpora, którą po powrotnym przechyle należy zablokować bez regulacji. Większy komfort pracy zapewniają prowadnice pozbawione luzu dzięki śrubom z nakrętkami kulkowymi, ze wstępnym naprężeniem. Sterowanie następuje poprzez zamknięty układ sterowania, który zapewnia wysoką i stałą dokładność pracy.

Stolarz

Dotykowy panel sterowania znajduje się na wysokości oczu, przekładnica równoległa sterowana jest numerycznie. Pilarki formatowe posiadają również elektroniczny wskaźnik cyfrowy nachylenia piły głównej. Pilarki tarczowe wyposażone są fabrycznie w koło do ustawienia ukośnego piły głównej i podcinacza wraz z prostym odczytem wskazanego kąta, ciężki liniał wzdłużny z ustawieniami ogólnymi i precyzyjnymi wraz z blokadą mimośrodową. Osłona górna tarczy jest z poliwęglanu. Zderzak do cięcia ukośnego posiada obustronny skos o nachyleniu od 0-45 stopni i można go szybko zdemontować. Maszyny stolarskie używane do głębokich cięć to wielopiły. W różnych modelach szerokość gąsienicy może wynosić do 320 milimetrów, a maksymalna średnica tarczy 350 milimetrów.

Urządzenie posiada kontroler obciążenia silnika, stoły podawcze i odbiorcze rolkowane z napędem lub bez napędu. Wielopiły służą do wycinania desek i listew z pryzm. Grubość desek jest uzależniona od tulei dystansowych między tarczami pił. Piły na obu wrzecionach zawsze pracują w tej samej płaszczyźnie pionowej, co daje możliwość zastosowania tarcz o mniejszej średnicy i grubości. Tego typu rozwiązania powoduje mniejszy rzaz oraz zmniejszenie strat materiału i poboru energii. Wielopiły tego typu mają zastosowanie w dużych zakładach przemysłowych jak również w małych zakładach rzemieślniczych zajmujących się obróbką drewna.