Marihuana – czy można się uzależnić?

marihuana

Używki to różnego rodzaju substancje, które nie mają właściwości odżywczych, ale działają one na mózg oraz układ nerwowy, przez co mogą one pobudzać, człowieka, uspokajać, relaksować czy wywierać różnego rodzaju inne stany i emocje. Z pewnością jedną z najpopularniejszych używek jest alkohol, a dzieje się tak głównie dlatego, że jest on legalny w większości miejsc na całym świecie.

Marihuana to kolejna tego typu używka, z tą różnicą, że jest ona legalna w znacznie mniejszej ilości miejsc na świecie, co nie zmianie faktu, że nadal jest to bardzo popularna używka. Warto więc wiedzieć czym jest marihuana, jak działa ona na organizm, czy ma właściwości uzależniające, jakie są objawy uzależnienia od marihuany, czy jest ona bezpieczna dla zdrowia oraz w jaki sposób można pomóc osobie uzależnionej od marihuany?

Czym jest marihuana?

Marihuana to susz, który pozyskiwany jest z roślin, a dokładniej z suszonych lub sfermentowanych kwiatostanów żeńskich, z dodatkiem liści, pewnego rodzaju konopi, która zawiera substancję psychoaktywną tzw. THC (Tetrahydrokannabinol). Może ona być stosowana zarówno w celach rekreacyjnych, czyli tak samo, jak np. alkohol, ale może też pełnić funkcję leczniczą. W Polsce sprzedaż marihuany w celach rekreacyjnych jest nielegalna, jednak sprzedawanie jej w celach medycznych jest już możliwe, oczywiście po uzyskaniu odpowiedniej recepty. Wbrew niektórym opiniom marihuana jest substancją psychoaktywną, co oznacza, że posiada działanie narkotyczne. Z tego też względu jest ona zaliczana do grupy tzw. narkotyków miękkich, czyli takich, które nie powodują uzależnienia fizycznego. 

Jak marihuana działa na organizm?

Jak pokazują badania, marihuana działa na układ nerwowy człowieka w podobny sposób jak substancje, które produkowane są przez organizm naturalnie i łączą się z receptorami układu endokannabinoidowego. Układ ten związany jest z regulacją nastroju, reaktywności stresowej czy też zachowań lękowych. Z tego też względu marihuana w pierwszej kolejności powoduje napływ radości, poprawia humor, generuje uczucie beztroski, relaksuje, wycisza, natomiast na końcu wywołuje senność, poczucie obojętności, spowolnienie psychoruchowe czy też zaburzenie poczucia czasu. Czas, przez jaki marihuana działa na organizm człowieka to około 5-6 godzin. 

Czy marihuana ma właściwości uzależniające?

Marihuana zaliczana jest do tzw. narkotyków miękkich, co oznacza, że nie powoduje uzależnienie fizycznego. Warto jednak pamiętać, że substancja o takim działaniu może wywoływać uzależnienie psychiczne. Ryzyko wpadnięcia w taki nałóg jest tym większe, im częściej przyjmowana jest marihuana. Najczęściej tego typu uzależnienie objawia się silną potrzebą używania marihuany, osłabioną samokontrolą oraz pewnymi dolegliwościami psychicznymi w przypadku zaprzestania regularnego przyjmowania marihuany. 

Jakie są objawy uzależnienia od marihuany i czy jest ona niebezpieczna dla zdrowia?

Do najczęstszych objawów wskazujących na uzależnienie od marihuany można zaliczyć m.in.:

  • Osłabienie apetytu i obniżenie masy ciała,
  • Rozdrażnieni, duża nerwowość i łatwe popadanie w irytację,
  • Stany niepokoju i lęku, które mogą z czasem się rozwijać i przerodzić się w zaburzenia lękowe,
  • Zaburzenia snu, koszmary senne,
  • Pogorszenie nastroju
  • Czasami pojawią się też objawy fizyczne takie jak dreszcze, bóle, czy też zwiększona potliwość

Warto zaznaczyć, że palenie marihuany ma negatywny wpływ na organizm, co może się objawić już po jednorazowym jej użyciu, jednak dopiero po regularnym stosowaniu widoczne są poważniejsze skutki. Można do nich zaliczyć podrażnienie dróg oddechowych, zwiększone ryzyko zapalenia oskrzeli czy też przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Chcąc uzyskać więcej szczegółowej wiedzy na temat objawów, jakie wywołuje stosowanie marihuany, jak działa ona w połączeniu z alkoholem, czy uzależnienie wymaga leczenia oraz wiele innych ważnych spraw, warto zajrzeć na stronę https://osrodekprzebudzenie.org/objawy-uzaleznienia-od-marihuany/, gdzie z pewnością każdy znajdzie wszystkie najważniejsze informacje, jakich potrzebuje. 

marihuana

Jak pomóc osobie uzależnionej od marihuany?

Uzależnienie od marihuany nie wymaga detoksykacji ani stosowanie tak poważnego leczenia, jak ma to miejsce w przypadku narkotyków twardych czy też alkoholu. Leczenie uzależnienia od kannabinoidów, którym jest marihuana, polega głównie na specjalnej psychoterapii, która poparta jest motywacją osoby uzależnianej i jej chęcią do zmiany swojego życia. W przypadku osób młodych ważne jest tutaj także wdrożenie psychoedukacji na temat skutków zażywania tego typu substancji i ich negatywnego wpływu na nasz organizm.