Lepiej rozliczać się samemu, czy skorzystać z pomocy specjalnego biura?

odzyskiwanie podatku z zagranicy

Polacy już od wielu lat wyjeżdżają do pracy za granicę. Najczęściej ich puntem docelowym jest Holandia – głównie ze względu na mnogość ofert pracy, a także atrakcyjne warunki zatrudnienia. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę, że pracując leganie w Holandii konieczne jest rozliczenie się z podatków – a stąd już prosta droga do otrzymania jego zwrotu.

Tak samo jak w Polsce, pracując za granicą, konieczne jest oddanie raz do roku zeznania podatkowego do rozliczenia. Pozwoli to na pracę zgodnie z prawem, a także zagwarantuje różnego rodzaju benefity – chociażby jego zwrot. Jak to jednak zrobić? Czy lepiej rozliczyć się samemu, a może skorzystać z pomocy specjalistycznego biura?

Podatek w Holandii – jak rozliczamy?

Podstawą do wykonania rozliczenia podatkowego w Holandii są karty podatkowe. Są one wystawiane przez pracodawcę i wysyłane na wskazany adres po zakończeniu okresu podatkowego. W Holandii istnieją trzy karty podatkowe – Jarropgave, Jaaropgaaf oraz Salaris, czyli karta przedstawiająca tygodniowe dochody podatnika.

Karty podatkowe stanowią podstawę do złożenia zeznania podatkowego. Zdarza się jednak, że nie otrzymamy na czas niezbędnych dokumentów od pracodawcy i konieczna będzie pomoc kogoś zewnątrz – zwłaszcza, ze konsekwencje prawne i finansowe są ogromne.

Rozliczanie podatku w Holandii – z czyjej pomocy warto skorzystać?

rozliczenie podatku z zagranicyNieznajomość języka oraz prawa podatkowego w Holandii to spore utrudnienie dla przeciętnej osoby. Niezrozumiałe pojęcia oraz frazy na karcie podatkowej, a także utrudnienia w uzyskaniu potrzebnych dokumentów mogą przynieść więcej stresu niż pożytku. W tym przypadku zawsze warto skorzystać z pomocy specjalnego biura, którego doświadczeni pracownicy zadbają o wszystkie formalności. Ryzyko popełnienia błędu zdecydowanie się zmniejsza, a proces rozliczania i późniejszego odzyskiwania zwrotu podatku z Holandii jest znacznie szybszy. Zewnętrzne firmy mają również większą skuteczność w kontaktach z pracodawcami, a także posiadają niezbędną wiedzę na temat holenderskiego urzędu skarbowego.

Rozliczenie podatku z Holandii w Polsce – czy to obowiązkowe?

Każdy polski obywatel ma obowiązek rozliczenia się z podatku dochodowego, nawet jeśli pracował za granicą. Bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów, istotne jest opłacenie podatku od całości swoich dochodów. Taki zabieg określony jest mianem nieograniczonego obowiązku podatkowego.

Istnieje niewiele grup zawodowych zwolnionych z tego obowiązku – należą do nich osoby pracujące jako personel przedstawicieli dyplomatycznych, konsulatów, a także urzędnicy państwowi i politycy korzystający z immunitetów dyplomatycznych bądź innych przywilejów.

Rozliczenia tego typu są skomplikowane i bez odpowiedniej wiedzy lepiej się za to nie zabierać. Przykre konsekwencje mogą ciągnąć się za nami latami i nie warto się na nie narażać. Lepiej powierzyć sprawę osobom posiadającym doświadczenie w załatwianiu tego typu spraw.

Odzyskaj podatek z zagranicy

Do wykazania dochodów uzyskanych w Holandii, w przypadku wykonywania pracy najemnej, konieczne jest złożenie rocznego zeznania PIT-36. Istotne jest, aby uzupełnić go załącznikiem ZG. Dochody holenderskie można rozliczyć poprzez zastosowanie metody unikania podwójnego opodatkowania. Od ogólnej sumy dochodów konieczne jest odjęcie podatku zapłaconego w Holandii.

rozliczenie dochodów z holandii

Zwrot podatku z Holandii a podatek w Polsce

Pracując i odprowadzając podatek w Holandii, można liczyć na jego zwrot. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zwrot podatku z innego państwa należy uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatkowym w Polsce. Nie wpisujemy jednak całego zwróconego podatku, a jedynie tę część, która pomniejszyła polski podatek przy rozliczaniu się z zagranicznych dochodów. Przy rozliczeniu oddajemy jednak tylko różnicę.

Podatek – lepiej rozliczyć się samemu czy skorzystać z pomocy?

Kwestie rozliczania podatku dochodowego oraz tego zawierającego zwrot podatku pochodzący z innego kraju, to skomplikowana kwestia. Konstrukcja przepisów prawnych, a także sformułowane instrukcje nie ułatwiają wypełnienia zeznania podatkowego. Zgromadzenie niezbędnej dokumentacji to tylko ułamek pracy, którą należy wykonać. Ze względu na konsekwencje i szansę popełnienia błędu, warto to zadanie przekazać doświadczonej firmie Tax-pol z Wrocławia, która dopilnuje wszystkich formalności. Powierzając rozliczenie zewnętrznej firmie zapewni spokój ducha i pewność, że wszystkie istotne kwestie będą spełnione – zwłaszcza, że ryzyko pomyłki jest wysokie.


Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

firmy rozliczające podatek z Holandii
zwrot podatku Anglia
Belgia zwrot podatku
Jak wykonać zwrot podatku z Holandii? Do ilu lat wstecz można starać się o zwrot podatku z Anglii? Firmy, które rozliczają podatek z Belgii w dolnośląskim.
Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu