Zaćma to jedna z najbardziej podstawowych, często występujących chorób oczu i jedna z tych, których pokonanie bez interwencji chirurgicznej jest zwyczajnie niemożliwe. Pojawiająca się zwykle z powodu starzenia się soczewki oka katarakta jest chorobą postępującą, stopniowo ograniczającą możliwość ostrego widzenia świata i prowadzącą do całkowitej utraty wzroku. Jedynym rozwiązaniem jest dziś wykonanie stosunkowo łatwego i mało inwazyjnego zabiegu polegającego na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sprawnym implantem. Leczenie to możliwe jest w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, co dla wielu Polaków stanowi bardzo ważne kryterium. Mimo to, wielu z nich decyduje się na leczenie choroby za granicą. Dlaczego opinie o leczeniu zaćmy w ramach NFZ są tak negatywne i w jaki sposób leczenie zaćmy w Czechach może wiązać się z całkowitym brakiem stresu?
Leczenie zaćmy w Polsce
Metody stosowane podczas zabiegów usunięcia zaćmy są dziś na tyle rozwinięte, że właściwie każda klinika oferująca wykonanie zabiegu stosuje dziś tę samą technikę niezależnie od kraju, w którym się znajduje. Z tego też powodu jakość leczenia w Polsce i za granicą powinna być w teorii zbliżona. Niestety, to nie jakość jest powodem do niezadowolenia pacjentów z obsługi NFZ. Duży problem stanowią bowiem kolejki, które obecnie ciągną się od kilkunastu miesięcy do nawet kilku lat. Jako że zaćma jest chorobą postępującą, tak długie oczekiwanie może przyczynić się do znacznego pogłębienia się choroby i poczucia strachu przed tym, czy zabieg w tak zaawansowanym stadium będzie jeszcze skuteczny. Dodając do tego brak możliwości wyboru rodzaju wszczepianej soczewki i konieczność pogodzenia się ze stosowaniem okularów korekcyjnych po zabiegu, dla wielu pacjentów leczenie zaćmy w klinikach na terenie kraju wiąże się z dość dużym zawodem.
Leczenie zaćmy w Czechach – dlaczego stało się tak popularne?
W przeciwieństwie do tego, co oferują dziś kliniki leczące w ramach NFZ, placówki w Czechach nie narażają pacjentów na kilkunastomiesięczne kolejki oczekujących i ryzyko, że choroba znacząco pogłębi się zanim dojdzie do faktycznego zabiegu. Zaleta ta jest obecnie jednym z najczęstszych powodów, dla których placówki takie jak OneDayClinic w czeskiej Ostravie cieszą się taką popularnością wśród polskich pacjentów.
Korzystanie z leczenia za granicą jest dziś możliwe dzięki podpisanej przez Polskę i obowiązującej w niemalże całej Unii Europejskiej Dyrektywie Transgranicznej, otwierającej swobodne leczenie w krajach wszystkim państwom członkowskim. Pacjenci, którzy zdecydują się na wizytę w zagranicznej klinice leczenia zaćmy mogą liczyć na zwrot kosztów podstawowego zabiegu z budżetu NFZ, choć oczywiście aby było to możliwe konieczne jest dostarczenie NFZ odpowiednich dokumentów takich jak skierowanie od lekarza współpracującego z Narodowym Funduszem Zdrowia i karty przebiegu zabiegu.
Kolejnym atutem leczenia zaćmy w Czechach i powodem, dla którego OneDayClinic i podobne jej miejsca cieszą się ciągłym napływem klientów jest możliwość wyboru soczewki, która zostanie pacjentowi wszczepiona. W ramach NFZ dostępna jest jedynie standardowa soczewka sferyczna jednoogniskowa biała, która wymaga w dalszym ciągu wsparcia w postaci okularów korekcyjnych. Za granicą pacjenci mają szansę dopłacenia do lepszej jakości soczewki, gwarantującej ostre widzenie z każdej odległości i korekcję wad wzroku występujących wraz z zaćmą. Zwrot kosztów leczenia obejmuje wyłącznie zabieg podstawowy, jednak pomniejszając ostateczną cenę zabiegu o koszty zwrócone przez NFZ, kwota staje się znacznie łatwiejsza do zaakceptowania niż w przypadku leczenia prywatnego.
Na koniec warto wspomnieć o jednej z najważniejszych kwestii – bezpieczeństwie. Zabiegi w OneDayClinic prowadzone są przez naprawdę doświadczonych i doskonale przygotowanych specjalistów, którzy z zaćmą zmagają się na co dzień. Fachowa opieka medyczna, z jaką spotkają się tam pacjenci gwarantuje zadowolenie z całego pobytu i poczucie bezpieczeństwa nawet najbardziej przestraszonym pacjentom. Dodatkowy atut w postaci zapewnionego noclegu sprawia, że pacjenci mogą swobodnie przeczekać dobę pooperacyjną w komfortowym pokoju, udając się następnego dnia na wizytę kontrolną i upewniając się, że zabieg został zakończony pomyślnie. Skupienie na indywidualnym pacjencie, a nie wciąż rosnącej kolejce to podejście, którego niestety wiele osób leczących się w ramach NFZ nie mogło doświadczyć.