Leczenie tętniaka aorty brzusznej – czy operacja zawsze jest konieczna?

brzuch

Tętniak aorty brzusznej to schorzenie, które ze względu na swoje umiejscowienie, nie daje żadnych konkretnych objawów. W efekcie u większości pacjentów dopiero w momencie pęknięcia staje się on bezpośrednim zagrożeniem życia. Dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie. 

U niektórych osób istnieje większe ryzyko pojawienia się tętniaka aorty brzusznej. Dlatego pacjenci znajdujący się w tej grupie, powinni regularnie się badać i sprawdzać stan swojego zdrowia, aby uniknąć sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia. Wizyty u chirurga naczyniowego w Opolu to szansa na szybkie wykrycie zmian zachodzących w obrębie aorty i rozpoczęcie skutecznego leczenia. 

Czym jest tętniak aorty brzusznej? 

Tętniak aorty brzusznej to stan, w którym ryzyko śmierci pacjenta jest bardzo wysokie jeśli dojdzie do jego pęknięcia. Sam tętniak to spore  wybrzuszenie naczynia krwionośnego, które odpowiada za doprowadzanie krwi z serca do innych części ciała. Sama aorta prowadzi od klatki piersiowej do jamy brzusznej, a następnie rozdziela się na tętnice biodrowe.

brzuch

Z wiekiem ściany aorty, zwłaszcza w obrębie jamy brzusznej, zaczynają się rozciągać. Są również znacznie cieńsze, przez co zwiększa się ryzyko pęknięcia nieleczonej aorty. Wybrzuszenie spowodowane rozciąganiem się ścian, umiejscowione jest natomiast między przeponą a rozgałęzieniem na tętnice biodrowe. 

Kto jest narażony na pojawienie się tętniaka aorty brzusznej? 

Z racji tego, że rozwój tętniaka aorty brzusznej jest efektem starzenia się organizmu, na jego pojawienie się narażone są osoby po 60. roku życia. Warto jednak pamiętać, że przypadłość jest również diagnozowana u osób dużo młodszych, które zmagają się z problemami związanymi z układem naczyniowym. 

Do pojawienia się tętniaka przyczynia się także prowadzenie niewłaściwego trybu życia, w tym spożywanie posiłków bogatych węglowodany i tłuszcze proste. W efekcie rozwijająca się miażdżyca u pacjentów, gdzie blaszki tłuszczowe, oblepiają żyły, zmniejszając tym samym właściwy przepływ krwi. Oprócz zwiększonego ryzyka zawału serca, pacjenci z miażdżycą są również bardziej narażeni na rozszerzenie się tętnic aorty. 

Oprócz tego w grupie ryzyka znajdują się osoby: 

  • palące papierosy, 
  • mające zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi, 
  • chorują na nadciśnienie tętnicze, 
  • zmagają się ze zmianami zapalnymi żył. 

Objawy tętniaka aorty brzusznej, na jakie należy zwrócić uwagę 

Tętniak aorty brzusznej przebiega bezobjawowo. Dlatego tak istotne jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki obrazowej u chirurga naczyniowego. Jakiekolwiek objawy pojawiają się dopiero w bardziej zaawansowanym stanie choroby, a ze względu na ich niespecyficzny charakter, są często bagatelizowane. 

Do objawów, na podstawie których pacjent kierowany jest do chirurga naczyniowego w celu dalszej diagnostyki, zalicza się: 

  • nieustępujący ból w podbrzuszu lub śródbrzuszu, 
  • wyczuwalne zgrubienie podczas badania przez lekarza pierwszego kontaktu, 
  • ból w okolicy lędźwiowej, który nasila się w pozycji stojącej,
  • wyraziste szmery podczas osłuchiwania. 

Nieleczony tętniak aorty brzusznej rozszerza się coraz bardziej, doprowadzając do pęknięcia ścian. Objawem tego stanu jest silny ból w okolicy brzucha, spadek ciśnienia oraz problemem z krążeniem, który prowadzi do utraty przytomności. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu. 

Leczenie tętniaka aorty brzusznej 

Obecność tętniaka aorty brzusznej nie oznacza jednak, że dojdzie do jego rozszerzenia się i pęknięcia. Regularne badania obrazowe przeprowadzane u pacjentów w grupie ryzyka, zwiększają szansę na postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Przesiewowe badanie USG wskazuje wielkość średnicy aorty i w razie konieczności – kwalifikuje pacjenta do rozpoczęcia leczenia. 

Samo leczenie tętniaka aorty brzusznej, zwłaszcza w początkowej fazie, ma charakter profilaktyczny. Lekarz zaleca eliminację wszystkich czynników, które mogą przyczynić się do rozszerzenia ścian tętnicy – palenia papierosów i odstawienia produktów spożywczych przyczyniających się do wzrostu cholesterolu we krwi. 

Pacjenci z diagnozą tętniaka aorty muszą również przyjmować leki z grupy beta-blokerów, spowalniających rozszerzanie się ścian tętnicy. Jeśli pomimo tych działań, tętniak aorty rośnie, konieczne jest skierowanie pacjenta na operację.

Leczenie operacyjne polega na wszczepieniu stentu wewnątrznaczyniowego lub protezy w miejscu, w jakim zlokalizowany jest tętniak. Operacja jest również konieczna w momencie pęknięcia aorty.