Przewlekły kaszel, ciągle powracające przeziębienia, angina, ból migdałków – w przypadku wielu dzieci sytuacje takie są codziennością, z którą rodzice zmagają się przez cały rok. Wizyty u pediatry kończą się zwykle kolejną porcją lekarstw mających ulżyć w chorobie i przywrócić dziecko do zdrowia, jednak w wielu przypadkach nie są wystarczające, by rozwiązać głębiej leżący problem. Często bowiem nawracające problemy z przeziębieniami są oznaką poważniejszych kłopotów z gardłem czy zatokami. W jakich sytuacjach warto rozważyć wizytę u laryngologa dziecięcego i leczeniem jakich chorób może się on zajmować?
Czym zajmuje się laryngolog?
Specjalnością laryngologa, a właściwie otorynolaryngologa jest profilaktyka, diagnozowanie i leczenie chorób narządów głowy i szyi, a więc nie tylko problemów z gardłem i migdałkami, ale także węchem, smakiem, równowagą, czy słuchem. Niezależnie od tego, czy jego pacjentami są dorośli, czy dzieci, wszelkie choroby uszu, zatok, tchawicy, krtani czy gardła będą leżały w zakresie jego specjalizacji. Bardzo często to właśnie laryngolog zajmuje się też diagnozowaniem i leczeniem chorób przełyku, krtani, czy oskrzeli. W przypadku grupy pacjentów młodszych, laryngolog poza standardową specjalizacją z zakresu wspomnianych chorób powinien specjalizować się w schorzeniach typowych dla dzieci, a więc często występujących problemach z migdałkami, śliniankami czy nawet chrapaniem i krzywą przegrodą nosową.
Samo określenie specjalizacji, otorynolaryngolog, odnosi się do greckich słów określających poszczególne obszary, w jakich działa specjalista – otos, czyli ucho, laryngos, czyli krtań, rynos, czyli nos, i pharyngos, czyli gardło. Wśród podstawowych zadań larygnologa znajdują się nie tylko diagnozowanie i farmakologiczne leczenie dotykających ich schorzeń, ale także wykonywanie drobnych zabiegów chirurgicznych zatok przynosowych, języka, gruczołów ślinowych, chirurgia szczęki, czy endoskopia dolnych dróg oddechowych i przełyku – opowiada specjalista, laryngolog dziecięcy z kliniki Na Grobli.
Kiedy warto udać się do laryngologa?
Laryngolog może pomóc w zdiagnozowaniu źródła wielu dolegliwości i często rozwiązać problem powracających przeziębień czy anginy dziecka. Na wizytę warto udać się przede wszystkim w przypadku występowania przewlekłego kataru, chrypki, częstego bólu gardła, kaszlu czy wielokrotnie stwierdzanej przez pediatrę anginy. Choć przypadłości te mogą kojarzyć się przede wszystkim z ekspozycją dzieci na ogromną pulę bakterii w przedszkolu czy szkole, często mają znacznie głębsze podłoże i warto przyjrzeć się im zanim doprowadzą do poważniejszych chorób układu oddechowego.
Powodem do rozważenia wizyty u laryngologa mogą być jednak również inne problemy, na które uskarża się dziecko. Zatkane uszy, bóle ucha czy pogorszenie się słuchu wymagają kontroli laryngologa, który będzie w stanie określić przyczynę problemu i dopasować leczenie odpowiednie dla wieku dziecięcego. Kolejną istotną wskazówką do odwiedzin u laryngologa mogą być częste krwawienia z nosa – choć mogą być wynikiem uderzenia się dziecka czy problemów z anemią, bardzo często są spowodowane słabymi naczynkami które może zamknąć właśnie laryngolog. Krwawienie z nosa nigdy nie powinno być potraktowane jako przypadłość, która ot tak zniknie.
Pozostając w obrębie nosa, laryngolog może dobrać się też do problemu chrapania dziecka, dysfagii, czyli zaburzeń połykania, czy też oddychania przez usta. We wszystkich wymienionych przypadkach problem może leżeć po stronie krtani, jak i krzywej przegrody nosowej, dlatego też wizyta u laryngologa jest niezbędna do określenia dalszej drogi działania.
Jakie choroby leczy laryngolog dziecięcy?
Wśród najczęstszych przypadłości, z jakimi zmagają się na co dzień laryngolodzy dziecięcy z pewnością należy wymienić wszelkiego rodzaju zapalenia gardła, zatok i krtani, anginę ropną, przerośnięte migdałki podniebne, czy polipy nosa i krtani. Ich prawidłowe i odpowiednio wczesne leczenie jest podstawą zapewnienia dziecku łatwości codziennego funkcjonowania i sposobem na uniknięcie dalszych powikłań, które mogą zaważyć na zdrowiu dziecka na wiele lat.
Wśród rzadziej wymienianych, lecz niemniej istotnych przypadłości leczonych przez laryngologa dziecięcego należy wspomnieć także niedosłuch, zapalenia ucha wewnętrznego i środkowego, czy wreszcie fizyczne urazy i złamania nosa czy przegrody nosowej. Laryngolog może zająć się także problemami z błędnikiem, objawiające się częstymi zawrotami głowy, problemami z utrzymaniem równowagi czy chorobą lokomocyjną, występującą przecież u dzieci niezwykle często.