Kupno mieszkania z rynku wtórnego – na co uważać?

dom, klucze i umowa

Wiele osób sądzi, że zakup mieszkania z rynku wtórnego to najlepsza opcja jeśli szukają nowego lokum. W końcu takie mieszkanie jest najczęściej umiejscowione blisko centrum miasta, a w większości przypadków – niemal gotowe do zamieszkania. Okazuje się jednak, że mieszkanie z rynku wtórnego to również mnóstwo niespodziewanych kłopotów oraz nieprzyjemnych niespodzianek. Nie można także zapomnieć o kosztach okołomieszkaniowych, jak podatek od nabycia nieruchomości. 

Jakie zagrożenia wiążą się z kupnem mieszkania z rynku wtórnego i czy można ich uniknąć? Niespodzianki w postaci problemów związanych z remontem czy koniecznością jego przeprowadzenia są na porządku dziennym. Jednak dzięki współpracy z agencją nieruchomości mamy szansę na to, aby uniknąć części z nich. 

Jak wygląda proces kupna mieszkania z rynku wtórnego? 

Mieszkanie z rynku wtórnego to nieruchomość, która przez określony czas miała swojego właściciela i została oddana mu do użytku. Wbrew pozorom mieszkania z drugiej ręki to nie tylko nieruchomości powstałe dziesiątki lat temu, ale również lokum w niezwykle atrakcyjnych lokalizacjach. Z powodzeniem można znaleźć mieszkanie usytuowane w zabytkowej kamienicy, dom w zabudowie bliźniaczej czy nawet lokum w nowo wybudowanym apartamentowcu. 

Zaletą wyboru mieszkania z rynku wtórnego bez wątpienia jest szeroki wybór nieruchomości, gdzie każdy znajdzie idealne miejsce dla siebie. Niezależnie od tego, jaka lokalizacja nas interesuje, jakie fundusze na kupno i późniejszy remont posiadamy – zawsze znajdziemy dopasowane do naszych potrzeb mieszkanie z rynku wtórnego. 

Sam proces kupna mieszkania z rynku wtórnego nie jest skomplikowany jeśli posiadamy już doświadczenie z nabywaniem nieruchomości. Wystarczy znaleźć odpowiednie ogłoszenie, skontaktować się z właścicielem lub jeśli jest taka możliwość agencją nieruchomości, a następnie uruchomić procedurę kupna–sprzedaży. Z pewnością konieczne będzie wpłacenie zaliczki lub zadatku, a także podpisanie umowy u notariusza. Dopiero po podpisaniu aktu notarialnego mieszkanie z rynku wtórnego staje się w pełni nasze. 

Mieszkanie z rynku wtórnego – jakie zagrożenia ze sobą niesie? 

Kupno mieszkania z rynku wtórnego z pozoru jest bardzo łatwym i szybkim procesem. W praktyce jednak okazuje się, że po drodze konieczne jest sprawdzenie wielu aspektów, aby upewnić się, że w przyszłości nie będziemy musieli ponosić prawnych lub finansowych konsekwencji. 

W przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego w pierwszej kolejności należy sprawdzić Księgę Wieczystą. Sytuacja idealna zakłada, że Księga Wieczysta istnieje, a w niej znajduje się jedynie nasze przyszłe mieszkanie bez żadnej hipoteki oraz innego rodzaju zadłużeń właścicieli. Dalej konieczne jest zweryfikowanie czy właściciele nie posiadają żadnych zadłużeń związanych z zapłatą czynszu oraz innych opłat eksploatacyjnych

Nie można także zapomnieć o dokładnym sprawdzeniu samego lokalu pod kątem usterek wymagających dużego nakładu finansowego. Najlepiej sprawdzić stan zawilgocenia nieruchomości, poprawność funkcjonowania wszystkich instalacji (wodno–kanalizacyjnej, gazowej jeśli występuje, elektrycznej). 

Mając świadomość tych wszystkich aspektów, istnieje mniejsze ryzyko, że kupimy mieszkanie, które będzie wymagało gruntownego remontu, a inwestycja okaże się zupełnie nieopłacalna. 

dom i klucze

Profesjonalne usługi biura nieruchomości przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego

Kupno mieszkania z drugiej ręki to spora inwestycja, dlatego warto przy tym korzystać z pomocy profesjonalnego biura nieruchomości. Lokalny agent nie tylko będzie wiedział wszystko o danej nieruchomości, ale również przed samym procesem sprzedaży sprawdzi lokal pod kątem wszystkich wymienionych powyżej zagrożeń. 

Wrocławski pośrednik nieruchomości N–Home zapewni kompleksową pomoc w kupnie oraz sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego. Rzetelność, a także nieodzowne wsparcie w całym procesie sprawi, że kupno wymarzonego lokum przebiegnie bez zbędnych opóźnień oraz komplikacji. Jako osoby prywatne przy współpracy z biurem nieruchomości zyskujemy również bezpieczeństwo i pewność transakcji, która przebiegnie zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

Kupując mieszkanie szkoda czasu na samodzielne poszukiwania wymarzonego lokum. Z tego też powodu coraz więcej osób korzysta z pomocy profesjonalistów, którzy znają lokalny rynek nieruchomości i na podstawie dostarczonych informacji są w stanie zaprezentować interesujące nas mieszkania. Jednocześnie ich wsparcie w wypełnianiu wszystkich dokumentów oraz umawianie spotkań znacznie przyspieszy cały proces.