Skrzywiona przegroda nosowa jest dolegliwością dotykającą niemalże 80% społeczeństwa. Jeżeli skrzywienie jest znaczne, może powodować szereg dokuczliwych dolegliwości pogarszających komfort codziennego życia. Czytając poniższy artykuł, dowiesz się, kto może zakwalifikować się do zabiegu korekty skrzywionej przegrody nosowej, na czym polega ten zabieg oraz czy niesie ze sobą ewentualne powikłania.
Czym jest skrzywiona przegroda nosowa?
Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest przegroda nosowa. Otóż jest to pionowa część nosa zbudowana z tkanki chrzęstno-kostnej, która dzieli jamę nosową na dwie części i łączy się z gardłem. Zarówno przegroda nosowa, jak i jama nosowa pokryte są błoną śluzową, której rolą jest oczyszczanie i nawilżanie wpadającego przez nos powietrza.
Skrzywiona przegroda nosowa polega na jej odchyleniu w jedną ze stron, co sprawia, że obie jamy nosowe nie są symetryczne i nie są ustawione w linii prostej. Przyczyną skrzywionej przegrody nosowej są najczęściej rozmaite, doznane wcześniej urazy, których nawet możemy nie pamiętać.
Objawy skrzywionej przegrody nosowej
Skrzywiona przegroda nosowa wiąże się z wystąpieniem następujących, przykrych objawów:
- chrapanie,
- częste infekcje dróg oddechowych,
- bóle głowy,
- uczucie zatkanego nosa,
- krwotoki z nosa,
- problemy z węchem.
W celu pozbycia się powyższych dolegliwości konieczna jest wizyta u otolaryngologa, który przeprowadzi badanie diagnostyczne i wskaże nam najbardziej odpowiednią metodę korekcji przegrody nosowej.
Skrzywiona przegroda nosowa-kiedy należy udać się do lekarza?
Jeżeli objawy towarzyszące skrzywionej przegrodzie nosowej bardzo mocno wpływają na nasze samopoczucie i komfort życia, czas na udanie się do laryngologa. Skrzywiona przegroda nosowa potrafi bowiem skutecznie uprzykrzyć nam życie. Jeżeli cierpimy na ciągle powtarzające się infekcje nosa i gardła, nasz nos jest wiecznie zatkany i powoduje problemy z oddychaniem, a do tego nasi najbliżsi skarżą się na nasze nieustające chrapanie, nie powinniśmy lekceważyć tego problemu. Na pozór błahe, i przez niektórych uważane za „śmieszne”, dolegliwości, mogą być w przyszłości przyczyną różnych powikłań zdrowotnych.
Metody leczenia skrzywionej przegrody nosowej
Zabieg korekty przegrody nosowej, zwany septoplastyką, jest jedynym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się problemu. Dzięki niemu możemy liczyć na poprawę wentylacji zatok, co sprawi, że łatwiej będzie nam oddychać, a nasz komfort życia ulegnie znacznej poprawie.
Kwalifikacja do zabiegu skrzywionej przegrody nosowej
Zakwalifikowanie do zabiegu poprzedzone jest badaniem przez lekarza otolaryngologa. Podczas wizyty lekarz przeprowadza wywiad lekarski oraz wykonuje badanie przy pomocy specjalnego narzędzia-rynoskopu. Jeżeli badanie to według lekarza okaże się niewystarczające, może skierować nas na wykonanie tomografii twarzoczaszki. Jeśli badania potwierdzą skrzywienie przegrody nosowej u pacjenta, lekarz może podjąć decyzję o skierowaniu na zabieg. Zasadniczo może być on przeprowadzany tylko u osób dorosłych, u których nastąpiło pełne i całkowite wykształcenie kości twarzoczaszki. Należy jednak pamiętać, że wskazaniem do operacji nie jest drobne i nieodczuwalne przez pacjenta skrzywienie, lecz takie, które powoduje znaczne obniżenie komfortu życia.
Przebieg zabiegu oraz ryzyko powikłań
Zabieg korekty skrzywionej przegrody nosowej jest całkowicie bezbolesny. Przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym (narkozie) i trwa jedynie ok. 45 minut. Nie wymaga przerywania ciągłości skóry, ponieważ wykonywany jest przez jamy nosa. Należy do zabiegów o bardzo niskim ryzyku powikłań, dlatego uznawany jest za bardzo bezpieczny. Podczas zabiegu następuje usunięcie skrzywionej części przegrody nosowej lub ustawienie jej w linii prostej pośrodku. Po zabiegu zakładane są szwy zwykłe, wymagające zdjęcia po tygodniu, lub szwy samorozpuszczalne. Przegroda nosowa wymaga ustabilizowania jej położenia, dlatego w tym celu w jamie nosowej na ok. 48 godzin po zabiegu umieszcza się tamponadę.
Rekonwalescencja po zabiegu korekty skrzywionej przegrody nosowej
Rekonwalescencja po zabiegu skrzywionej przegrody nosowej trwa mniej więcej 2 tygodnie. Pacjent powinien wystrzegać się wysiłku fizycznego oraz powinien dużo odpoczywać. Absolutnie zakazane jest dźwiganie i podnoszenie nawet lekkich ciężarów oraz gwałtowne schylanie. W celu ułatwienia i przyspieszenia regeneracji błon śluzowych jamy nosowej powinniśmy dbać o ich codzienne nawilżanie oraz usuwanie zakrzepów krwi. Dopóki jama nosowa nie ulegnie całkowitemu wygojeniu, powinniśmy unikać saun, gorących kąpieli oraz uprawiania intensywnych i mocno kontuzyjnych sportów.
Septoplastyka Jelenia Góra w przychodni Zabobrze
Jeżeli borykasz się z problemem krzywej przegrody nosowej, która znacznie obniża Twój komfort życia, septoplastyka Jelenia Góra w wykonaniu naszych specjalistów z przychodni Zabobrze pomoże Ci uporać się z tym problemem. Naszym pacjentom oferujemy profesjonalną i na wysokim poziomie opiekę medyczną. Naszym priorytetem jest świadczenie fachowych usług dla naszych pacjentów, którym zależy na uzyskaniu skutecznej pomocy. Serdecznie zapraszamy!