Krakowskie restauracje -tradycyjne smaki połączone z nowoczesnością

restauracja

Kraków jest miastem chętnie odwiedzanym przez turystów z kraju i z zagranicy z powodu niezwykle ciekawej historii, pięknie zachowanych zabytków, urokliwego krakowskiego rynku i interesującej oferty dla przybywających do miasta gości. W dawnej siedzibie polskich królów nie brak pięknych widoków i miejsc o bogatej historii, przywołującej w pamięci świetność państwa. Mieszkańcy miasta, a szczególnie właściciele hoteli i restauracji oferują turystom pobyt w komfortowych warunkach i serwują przepyszną kuchnię, między innymi tradycyjne polskie dania, które zachwycają swoim smakiem i aromatem przybywających do Krakowa turystów. 

Tradycyjne polskie dania cieszące się największą popularnością

Tradycyjne polskie dania cieszą się dużą popularnością i zdobywają swoich zwolenników nie tylko wśród rodaków, ale również gości przybywających do Polski z zagranicy. Najsmaczniejsze nasze potrawy są efektem połączenia wpływów kuchni różnych narodowości, które zamieszkiwały dawną Rzeczpospolitą Obojga Narodów, a także wpływów niemieckich, rosyjskich, włoskich, francuskich, tureckich i tatarskich. Charakterystyczną cechą polskiej kuchni są dania mączne ze względu na dostępność różnego rodzaju zbóż, a także mięsne, które z reguły należą do wysokokalorycznych, ale ze względu na wyśmienity smak trudno im się oprzeć. Nie brakuje w niej zup czystych bądź zagęszczanych z dodatkiem ziemniaków, ryżu lub makaronu. Często wykorzystuje się owoce runa leśnego, nabiał i kiszonki w postaci kiszonej kapusty lub ogórków. Nie brakuje warzyw, ryb słodkowodnych i aromatycznych przypraw. W dawnych czasach w Polsce jedzono to, co można było upolować oraz wyhodować. Wiele produktów roślinnych dotarło do Polski dzięki królowej Bonie. 

Najpopularniejsze polskie dania

Do najpopularniejszych polskich dań należą pierogi z różnym nadzieniem, na przykład z twarogu, mięsa, kiszonej kapusty z grzybami, okraszone zazwyczaj cebulą lub boczkiem, a także na słodko z owocami. Kolejnym daniem jest bigos z kiszonej kapusty z dodatkiem mięsa, boczku, cebuli i grzybów, ziół i pomidorów lub koncentratu pomidorowego. Dużą popularnością wśród polskich dań cieszy się żurek na bazie żytniego zakwasu z białą kiełbasą i jajkiem ugotowanym na twardo. Sztandarową zupą jest oczywiście rosół przygotowany z mięsa wołowego i drobiowego i dużej ilości warzyw takich jak: marchew, seler, cebula, por oraz natka pietruszki i aromatyczny lubczyk. Podaje się go z makaronem lub lanymi kluskami. Najpopularniejsze zupy to oprócz żurku pomidorowa, ogórkowa, barszcz czerwony, krupnik, kapuśniak, grochówka, grzybowa i flaki. Wśród ciast niezwykle popularny i doceniany jest sernik na kruchym spodzie z dodatkiem bakalii, ale również jabłecznik, sękacz, mazurek i babki. 

Polskie dania w nowoczesnym wydaniu

Współcześnie coraz częściej wraca się do tradycyjnych przepisów kuchni polskiej. Jest to trend ogólnoświatowy, doceniający wiekowe doświadczenie kucharzy. Zasady, którym rządziła się staropolska kuchnia,  mogą w znacznym stopniu zmienić przyrządzane współcześnie dania z ogromną dla nich korzyścią. Powrót do naturalności i darów ziemi w określonych porach roku pozwoli tradycyjnym potrawom kuchni staropolskiej w nowoczesnej odsłonie zachwycać smakiem, aromatem przypraw i jakością składników. Każdy w niej znajdzie coś dla siebie. Niezapomniane smaki tradycji wzbogacone nutą nowoczesności stanowią najlepszą ich odsłonę. Zrobi ona wrażenie na niejednym smakoszu. Potrawy zaskoczą nie tylko smakiem, ale również wyglądem. 

Gdzie można znaleźć elegancką restaurację z tradycyjną kuchnią w centrum Krakowa?

W pobliżu Rynku Głównego, w hotelu Estera znajduje się restauracja z ogródkiem na Kazimierzu w Krakowie. To nietuzinkowe miejsce, w którym każdy gość będzie czuł się wyjątkowo, a także zachwyci się daniami o wyjątkowym smaku i zapachu, jaki pozostanie z nim na długo. Kazimierz w Krakowie jest dzielnicą wyjątkową, którą ukształtowało wielowiekowe sąsiedztwo żydowsko – chrześcijańskie. Współcześnie, tętniąca życiem kulturalnym i artystycznym dzielnica, przyciąga turystów pragnących poczuć świat artystyczny Krakowa i posmakować rewelacyjnych potraw tradycyjnej kuchni polskiej, uzupełnionej o kuchnię żydowską oraz fusion.

restauracja

Kazimierz w Krakowie jest idealnym miejscem nie tylko na rodzinną imprezę okolicznościową, randkę we dwoje, czy rodzinny pobyt, ale również na wyjazd służbowy, integracyjny lub szkoleniowy dla pracowników firmowych. Klimatyczne wnętrza i niezwykłe otoczenie Kazimierza oraz dania tradycyjnej kuchni polskiej w nowoczesnym wydaniu zadowolą każdego gościa, nawet najbardziej wymagającego.