Kradzież pojazdu,kasacja i wyrejestrowanie z urzędu

Proces autokasacji

W sytuacji kradzieży należy dostarczyć odpowiednie zaświadczenie poświadczające o zgłoszeniu kradzieży na komendę policji wraz z oświadczeniem właściciela o stracie pojazdu lub postanowienie prokuratorskie o umorzeniu śledztwa. Koszt wyrejestrowania w tego typu sytuacji to  10 złotych.

Kolejny powód, to wywiezienia auta czy motocykla z kraju, jego sprzedaż / rejestracja w innym kraju. Aby taki pojazd zniknął z rejestru, trzeba przedstawić zaświadczenie o rejestracji w innym kraju lub kopię nowego, zagranicznego dowodu (obydwa papiery muszą być przetłumaczone i zatwierdzone przez tłumacza przysięgłego). Opłata za wyrejestrowania – tak jak w innych przypadkach – to koszt rzędu 10 złotych.

Złomowanie aut

Kolejna sytuacja stosowana jest w przypadku, kiedy ma miejsce kasacja pojazdu, choćby w wyniku wypadku. Gdy wydarzenie miało miejsce w Polsce, to procedura wygląda taka samo, jak w przypadku złomowania starego auta. Gdy do wypadku dojdzie poza granicami kraju, wtedy musimy okazać zaświadczenie o zezłomowaniu ze stacji SDP plus znajdującej się tam, pozostałe dokumenty samochodu. Zaświadczenie musi być przełożone przez tłumacza przysięgłego. Tym razem wydatek za wyrejestrowanie również wynosi 10 zł.

Samochód zabrany z podjazdu

Kolejny przypadek, w którym kodeks przewiduje wyrejestrowanie pojazdu, to udokumentowanie trwałej i całkowitej straty pojazdu. Przykład: złomiarz zabrał z podjazdu stary, nieużywany samochód bez za drobną opłatą i bez umowy o sprzedaży / kupnie. W teorii pojazd nadal może się poruszać.  W takiej sytuacji właściciel musi przekazać doświadczenie o pozbyciu się go, a także uiścić opłatę na rzecz gminy w celu realizacji działań w obszarze zachowania porządku i schludności. Statystyczna kwota za wyrejestrowanie samochodu w przyczyny całkowitej i trwałej straty bez zmian w prawie własnościowym to wydatek około 800 – 100 złotych. Dotyczy osobówki. Do tego należy naliczyć 10 złotych za opłatę skarbową.

Wiekowy, nieużywany pojazd można też oddać na złom, jeśli tylko mamy jego dokumentację. W tym czasie trzeba ukazać w urzędzie posiadane papiery i zaświadczenie z SDP o przyjęciu niedziałającego pojazdu. Wyrejestrowanie wynosi 10 złotych.

Okresowe wycofanie z ruchu

Dotyczy ono tylko aut większych 3,5 tony dozwolonej wagi całkowitej. Ciężarówkę, autobus czy pojazd specjalny można wycofać z ruchu na cas od 2 do 48 miesięcy. Za pierwsze dwa  miesiące właściciel musi zapłacić 80 złotych, za kolejne od 3 do 12  miesięcy– po 4 złote za każdy z nich, od 13 do 24 – 2 złote za każdy, od 25 do 48 – 25 groszy również za każdy – źródło: Autokasacja24h.pl

Właściciel wycofanego okresowo pojazdu ma obowiązek oddać do depozytu w urzędzie dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne, zaparkować pojazd poza drogą publiczną i terenem zamieszkania, a także zabezpieczyć przed opcją jego uruchomienia silnika przez osobę nieożądaną oraz zachowanie ostrożności koniecznej do wyeliminowania wypadku.