Koszty pogrzebu.

Kiedy umiera bliska nam osoba, mimo mnogości emocji, które odczuwamy, całą naszą energię skupiamy na zorganizowaniu uroczystego pochówku. Sprawy materialne przestają być ważne, nie zwracamy tak bardzo uwagi na kwestie finansowe. Niestety koszy pogrzebu są nieuniknione i bardzo często przytłaczające. Zazwyczaj bardzo przeżywamy takie sytuacje i podjęcie nawet najprostszych decyzji nie jest dla nas łatwe, dlatego nie odrzucajmy pomocy przyjaciół czy innych członków rodziny. Z pewnością ułatwią nam oni przygotowania związane z pogrzebem i zmniejszą stres, który jest z tym związany. Z jakim wydatkiem musimy się liczyć podczas organizowania takiej uroczystości?

Zakres usług a koszta pogrzebu

Jednymi z pierwszych kosztów są te związane z zakładem pogrzebowym. Ich wysokość zależy od zakresu usług jakie będzie świadczyła nam wybrana firma. Transport, przechowanie ciała czy przygotowanie zmarłego to podstawowy zakres jakim zajmuje się zakład pogrzebowy. Ceny zaczynają się od około półtorej tysiąca. Jeśli samodzielnie zakupimy ubranie, koszty zmaleją. Podobnie jest w przypadku kwiatów. Jeśli zamówimy wieńce w pobliskiej kwiaciarni lub przez Internet, możemy zaoszczędzić sporą sumę. Pamiętajmy, że każda dodatkowa usługa będzie odpłatna, dlatego ważne jest, aby dokładnie podpisać umowę z obsługą zakładu.

Musimy również doliczyć koszty związane z ceremonią kościelną. Mimo, że nie są one konieczne, tylko dobrowolne, przyjęły się one w naszej kulturze. Wynoszą zazwyczaj kilkaset złotych i są zależą od parafii.

Miejsce pochówku

Wykupienie kwatery na cmentarzu, jest jednym z pierwszych wydatków. Koszt miejsca pochówku zależy od cmentarza i może wahać się od tysiąca do kilu tysięcy złotych. Warto zorientować się czy zmarły miał już wcześniej wykpioną kwaterę, a może chciał zostać pochowany w grobie rodzinnym? Koszty wzrastają, jeżeli zdecydujemy się na ubezpieczenie grobu na wypadek kradzieży lub dewastacji. Wykopanie samego dołu jest już osobną opłatą i wynosi ok 600zł.

Usługi pogrzebowe - Memento Mori Warszawa

Wybór trumny jest istotnym elementem przygotowań do pogrzebu. Do produkcji wykorzystywane jest najczęściej lite drewno najczęściej z dębu, sosny czy topoli. Jeśli zdecydujemy się na trumnę o bogatym zdobieniu z wręcz ekskluzywnym wnętrzem musimy się liczyć na koszt nawet kilku tysięcy. Tańsze odpowiedniki, o prostym kształcie można zakupić już w granicach 800zł. Popularnością cieszy się zakup trumien importowanych, a zwłaszcza tych wykonanych z drewna paulowni. Materiał te jest bardzo tani i jednocześnie dość tani.

Pogrzeb a kremacja

W przypadku kremacji musimy zapłacić za nią ok. 600 -700zł. Niezbędna będzie trumna kremacyjna, której cena waha się koło 300 z, oraz urna. W przypadku urn, rozpiętość cen jest bardzo szeroka, wszystko zależy od tego z jakiego materiału zostanie ona wykonana. Najtańsze są te drewniane i metalowe, niektórzy jednak decydują się zainwestować w drogie mosiężne wersje.

Koszty pogrzebów w Polsce są bardzo zróżnicowane i przede wszystkim uzależnione od miasta, w którym się on odbędzie. W Warszawie całkowite koszty mogą sięgnąć nawet 7 tysięcy, a górna granica ceny nie jest przecież ograniczona. Na wsi wydatki te są zdecydowanie niższe.

Koszty pogrzebów bardzo się od siebie różnią. Zależą głównie od wyboru zakładu pogrzebowego oraz od naszych osobistych preferencji. Pamiętajmy, aby przed wyborem konkretnego produktu lub usługi zapoznajmy się z cenami na rynku. Całkowity koszt wynosi około 4 tysięcy złotych. Nie zapominajmy, że możemy ubiegać się o zasiłek pogrzebowy, który w znacznym stopniu ułatwi nam opłacić wszystkie przygotowania.