Koszty pogrzebu

usługi pogrzebowe w płońsku

Kiedy umiera bliska nam osoba, pomimo mnogości emocji, które odczuwamy, całą naszą energię skupiamy na zorganizowaniu uroczystego pochówku. Sprawy materialne przestają być ważne. Niestety koszy pogrzebu są nieuniknione i bardzo często przytłaczające. Zazwyczaj przeżywamy takie sytuacje i podjęcie nawet najprostszych decyzji nie jest dla nas łatwe, dlatego warto skorzystać z pomocy przyjaciół czy innych członków rodziny. Z pewnością ułatwią nam oni przygotowania związane z pogrzebem i zmniejszą stres, który jest z tym związany. Z jakim wydatkiem musimy się liczyć podczas organizowania takiej uroczystości?

Zakres usług pogrzebowych a koszta

Jednymi z pierwszych kosztów są te związane z zakładem pogrzebowym. Ich wysokość zależy od zakresu usług jakie będzie świadczyła nam wybrana firma. Transport, przechowanie ciała czy przygotowanie zmarłego to podstawowy zakres jakim zajmuje się zakład pogrzebowy. Ceny zaczynają się od około półtorej tysiąca. Jeśli samodzielnie zakupimy ubranie, koszty zmaleją. Podobnie jest w przypadku kwiatów. Jeśli zamówimy wieńce w pobliskiej kwiaciarni lub przez Internet, możemy zaoszczędzić sporą sumę. Musimy również doliczyć koszty związane z ceremonią kościelną, które wynoszą zazwyczaj kilkaset złotych.

Miejsce pochówku

Koszt miejsca pochówku zależy od cmentarza i może wahać się od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Warto zorientować się czy zmarły miał już wcześniej wykpioną kwaterę, a może chciał zostać pochowany w grobie rodzinnym? Koszty wzrastają, jeżeli zdecydujemy się na ubezpieczenie grobu na wypadek kradzieży lub dewastacji. Wykopanie samego dołu jest już osobną opłatą i wynosi ok 600zł.

zakład pogrzebowy w płońsku

Wybór trumny jest kolejnym istotnym elementem przygotowań do pogrzebu. Do produkcji wykorzystywane jest najczęściej lite drewno z dębu, sosny czy topoli. Jeśli zdecydujemy się na trumnę o bogatym zdobieniu z wręcz ekskluzywnym wnętrzem musimy się liczyć na koszt nawet kilku tysięcy. Tańsze odpowiedniki, o prostym kształcie można zakupić już w granicach 800zł. Popularnością cieszy się zakup trumien importowanych.

Pogrzeb a kremacja

W przypadku kremacji musimy zapłacić za nią ok. 600 -700zł. Niezbędna będzie trumna kremacyjna, której cena waha się w przedziale kilkuset złotych oraz urna. W przypadku urn, rozpiętość cen jest bardzo szeroka, wszystko zależy od tego z jakiego materiału zostanie ona wykonana. Najtańsze są te drewniane i metalowe, niektórzy jednak decydują się zainwestować w droższe, mosiężne wersje.

Koszty pogrzebów bardzo się od siebie różnią. Zależą głównie od wyboru zakładu pogrzebowego oraz od naszych osobistych preferencji. Warto w tym przypadku zdecydować się na sprawdzoną firmę, jaką jest zakład pogrzebowy w Płońsku. Nie zapominajmy, że możemy ubiegać się o zasiłek pogrzebowy, który w znacznym stopniu ułatwi nam opłacić wszystkie przygotowania.