Komu jest potrzebne doradztwo księgowe?

doradztwo księgowe

Obecność księgowej w firmie dowolnych rozmiarów to kwestia normalna i zupełnie oczywista. Doświadczenie, ogromna wiedza i indywidualne podejście do spraw firmy to ich cechy podstawowe, gdyż zawiłość prawa i różnorodne wymagania względem firmy narzucają takie właśnie podejście. Wielu przedsiębiorców decyduje się jednak na rezygnację z zatrudnionej w firmie księgowej lub wspomożenie jej działań, gdy te nie są wystarczające, i stawia na profesjonalne doradztwo księgowe, wybierając coraz popularniejszy outsourcing tego typu usług. Na czym więc polegają usługi doradztwa księgowego i kto korzysta z nich najczęściej?

Na czym polega doradztwo księgowe?

Głównym celem doradztwa księgowego jest udzielanie wskazówek odnośnie najkorzystniejszych rozwiązań finansowych dla danej firmy pod kątem wyboru odpowiedniej formy podatkowania, składania zeznań czy deklaracji podatkowych. Nie bez powodu nazywa się je często zamiennie doradztwem podatkowym. Instytucje tego typu, wykorzystując wiedzę swoich pracowników z różnych dziedzin z zakresu prawa i finansów, skupiają się na analizie kosztów, przychodów i rozchodów danej firmy, próbując doradzić jej odnośnie lepszego gospodarowania zasobami i znajdując rozwiązania pozwalające na lepsze wyniki biznesowe.

Księgowość i podatki to domena biur doradztwa księgowego. Kwestie te są oczywiście dla każdego biznesu niezwykle istotne, ale dla przeciętnego człowieka (a nawet przedsiębiorcy) niezwykle trudne i skomplikowane. Korzystanie z profesjonalnej pomocy nie jest tu niczym wstydliwym – doradztwo księgowe bardzo często skupia się początkowo na wyjaśnianiu terminów, przepisów i wymogów z zakresu księgowości, tak by klient mógł w pełni zrozumieć sens udzielanych mu porad. Warto pamiętać przy tym, że doradztwo księgowe jest nastawione na pomoc bardzo zindywidualizowaną, skupioną na sprawach dotyczących konkretnej firmy. W zakres jego działań wchodzą więc wszelkiego rodzaju konsultacje, audyty, analizy oraz sporządzanie raportów księgowych.

Jakie zagadnienia obejmuje doradztwo księgowe?

doradztwo księgoweAnaliza struktury kosztów i przychodów danej firmy, dopilnowanie spełniania określonych przepisów, kontrola podczas wprowadzanych w firmie zmian i reorganizacji – doradztwo księgowe robi wszystko, by firma jak najlepiej przygotowała się do wszelkich kontroli urzędów państwowych i potrafiła skutecznie, sprawnie i efektywnie zarządzać swoimi finansami. Praca w kierunku spełniania określonych praw i przepisów potrafi być niezwykle trudna, szczególnie w zakresie podatków i finansów, dlatego też różnorodna pomoc doradztwa księgowego jest zawsze mile widziana.

Doradcy księgowi mogą zająć się weryfikacją zgodności umów, projektów, sporządzaniem wniosków o interpretację przepisów kierowanych do ZUS czy KRUS, a czasem nawet pomocą w zakresie zatrudniania pracowników na stanowiska w zarządzie. Współpraca z biurem doradztwa księgowego to gwarancja przeniesienia co najmniej części odpowiedzialności prawnej właśnie na biuro, co pozwala nie tylko odczuć w firmie swoistą ulgę, ale też gwarantuje pełne zaangażowanie biura w kwestie opieki nad firmą.

Kto potrzebuje doradztwa księgowego?

Doradztwo księgowe to usługa kierowana przede wszystkim do klientów biznesowych, przedsiębiorców, właścicieli dużych i małych firm oraz wszystkich zarządców potrzebujących pomocy z zakresu prawa, podatków i finansów. Prowadzenie firmy jest w tym obszarze jednym z najtrudniejszych zadań, a ze względu na konieczność zgodności z prawem, jednym z najbardziej ryzykownych. Warto stawiać na zaufaną i rzetelną pomoc specjalistów, by uniknąć tu jakichkolwiek problemów – za każdy z nich przyjdzie firmie surowo zapłacić. A doradcy księgowi dostępni są dziś niemal wszędzie, specjalizując się w rozwiązywaniu nawet trudnych przypadków podatkowych swoich klientów.


Zapraszamy osoby z Wrocławia i okolic do korzystania z usług firmy MADG proponującej doradztwo księgowe dla firm i przedsiębiorstw.