Nie da się ukryć, że w obecnym okresie paliwo do systemów grzewczych w naszych domach jest naprawdę drogie. Dlatego coraz więcej osób szuka innowacyjnych rozwiązań, które nie tylko będą tańsze, ale również nie przysporzą zbyt wielu problemów. Jednym z takich rozwiązań jest kocioł z podajnikiem szufladowym, który zyskuje coraz większą popularność. Sprawdźmy więc, czym cechuje się taki piec i czy na pewno jest dobrą opcją w dzisiejszych czasach.
Czym jest kocioł z podajnikiem?
Na samym początku warto wyjaśnić, czym właściwie jest kocioł z podajnikiem. A jest to piec, który dzięki specjalnemu sterownikowi i energii elektrycznej jest w stanie monitorować i uzupełniać paliwo w piecu. Oznacza to, że użytkownik nie musi stale dokładać paliwa i obserwować, czy odpowiednio się ono spala. Na rynku wyróżnia się dwa popularne kotły z podajnikiem. W zależności od rodzaju podajnika mamy kocioł retortowy z podajnikiem ślimakowym i kocioł z podajnikiem szufladowym. Choć oba piece mają swoje wady i zalety, my dzisiaj przyjrzymy się kotłom z podajnikiem szufladowym, ponieważ są one lepszym rozwiązaniem dla osób, które dopiero chcą zacząć przygodę z tego rodzaju systemem grzewczym.
Jak działa kocioł z podajnikiem szufladowym?
Tego rodzaju kocioł ma na celu ograniczyć udział człowieka w obsłudze pieca do minimum dzięki wspomnianemu już sterownikowi. Decyduje on samodzielnie o tym, ile paliwa należy dołożyć do pieca, by żar nie wygasł i by w pomieszczeniach dalej było ciepło. Tego rodzaju piec napędza elektronicznie podajnik, który w odpowiednim momencie wysuwa się niczym szuflada, dodaje odpowiednią ilość paliwa i z powrotem wsuwa się na swoje miejsce. Czynność ta powtarzana jest do momentu, aż w podajniku skończy się opał. W takim wypadku użytkownik musi oczyścić go z popiołu i uzupełnić opał, jednak w dalszym ciągu nie jest to podglądanie pieca co kilka godzin, a raczej co kilkudniowa czynność.
Czym wyróżnia się taki kocioł?
W porównaniu do tradycyjnego pieca kocioł z podajnikiem jest w stanie znacznie zmniejszyć proces spalania i wpłynąć pozytywnie na środowisko. Większość z tych mechanizmów spełnia normy programu „Czyste powietrze” i normalizuje emisję zanieczyszczeń z dużą większą wydajnością. Dzięki temu przy montażu takiego kotła można starać się o dofinansowanie i przy zwiększonym budżecie zainwestować w automatyczne sterowniki, które jeszcze lepiej wpłyną na pracę podajnika.
Czym palić w kotle z podajnikiem szufladowym?
W przeciwieństwie do kotła retortowego w kotle z podajnikiem szufladowym można palić dosłownie każdym paliwem i to naprzemiennie. Użytkownicy często wykorzystują tradycyjny węgiel kamienny i węgiel brunatny, ekogroszek, drewno, czy pellet drzewny. Jest to więc bardzo dobre rozwiązanie przy zmieniających się cenach opału, gdyż użytkownik może w danym momencie zdecydować, jaki jego rodzaj w danym momencie będzie bardziej opłacalny.
Należy jednak pamiętać, by opał był drobny lub zmielony, ponieważ wtedy zmieści się go dużo więcej w podajniku i praca całego kotła będzie trwała dłużej bez ingerencji człowieka.
Jakie zalety ma kocioł z podajnikiem?
Już na tym etapie można zauważyć, że kocioł z podajnikiem szufladowym posiada bardzo dużo udogodnień, np. ułatwia człowiekowi okres grzewczy, wpływa pozytywnie na środowisko i pozwala zaoszczędzić, jednak to nie wszystkie zalety takiego rozwiązania. Można tu jeszcze wymienić:
- Prostotę obsługi, zwłaszcza w demontażu palnika z zasobnikiem
- Zminimalizowane ryzyko awarii dzięki cofaniu się pojemnika z paliwem od żaru
- Wygodę w czyszczeniu i konserwacji – nie wymaga wygaszania paleniska
- Ekonomiczność spalania – można dobrać paliwo, które najwolniej się spala
Jeśli chodzi o wady, to ciężko wybrać konkretną, która naprawdę utrudniałaby pracę. Można jednak dodać, że w porównaniu z kotłem retortowym, ten z podajnikiem szufladowym nieco mniej wpływa na emisję zanieczyszczeń do atmosfery, ale w dalszym ciągu wpływ ten jest lepszy niż w przypadku tradycyjnych pieców grzewczych.
Podsumowanie
Widać więc, że kotły z podajnikiem szufladowym to bardzo dobre rozwiązanie na miarę naszych czasów. Dzięki nim możemy w prosty sposób zaoszczędzić na doborze paliwa i zadbać o środowisko, a przy tym nie musimy stale monitorować procesu spalania i co kilka godzin dbać, by w naszym domu było ciepło – kocioł zrobi to za nas.