Klucze płaskie – rodzaje i zastosowanie

zestaw kluczy płaskich

Klucze płaskie obok śrubokrętów są jednym z najpopularniejszych narzędzi, które powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego warsztatu. Znajdą one zastosowanie zarówno w domowych naprawach jak i profesjonalnych warsztatach samochodowych i innych tego typu miejscach.

Na rynku dostępne jest bardzo wiele różnego rodzaju i wielkości kluczy płaskich, które mogą różnić się od siebie konstrukcją i zastosowaniem. Mogą występować jako pojedyncze narzędzia, ale także jako zestawy składające się z wielu kluczy o różnej wielkości i rodzaju. Zestawy kluczy wybierane są najczęściej przez osoby szukające narzędzi np. do warsztatu domowego. Klucze płaskie wykorzystuje się do przykręcania lub odkręcania połączeń gwintowych, zakończonych sześciokątną nakrętką

Klucze płaskie – charakterystyka i rodzaje

Klucze płaskie występują w wielu rozmiarach i rodzajach. Rozmiar kluczy płaskich określany jest na podstawie rozstawu ich szczęk, za które odpowiadają za trzymanie nakrętki podczas jej odkręcania lub przykręcania. Rozmiar określany jest najczęściej w systemie metrycznym, czyli w milimetrach lub w systemie calowym, czyli w calach. Kupując zestaw podstawowych kluczy płaskich warto zaopatrzyć się w klucze o rozmiarach M8 (8 mm), M10 (10 mm), M13 (13 mm), M15 (15 mm) i M17 (17 mm). Są to najczęściej używane rozmiary nakrętek sześciokątnych, dlatego klucze o tych rozmiarach powinny znaleźć się na wyposażeniu każdej skrzynki z narzędziami. 

zestaw kluczy płaskich

Klucze płaskie występują najczęściej w wersji dwustronnej, gdzie każda ze stron różni się od siebie rozmiarem. Najczęściej spotyka się stopniowanie co jeden albo co dwa rozmiary, dzięki czemu można dokładnie dopasować rozmiar klucza do nakrętki. Kupując tego typu klucz płaski, dostajemy dwa klucze o różnych rozmiarach, co jest zdecydowanie lepszą opcją niż zakup klucza jednostronnego. Klucze mogą występować także w wersji płasko-oczkowej. Tego typu narzędzia z jednej strony posiadają otwartą końcówkę tak jak w standardowych kluczach płaskich, natomiast z drugiej strony posiadają końcówkę zamkniętą oczkową, która pozwala na odkręcenie innych typów nakrętek, ale sprawdzi się także przy odkręcaniu zwykłych sześciokątnych nakrętek. Kupując klucz płasko oczkowy, dostajemy bardzo uniwersalne narzędzie, które sprawdzi się przy wielu różnego rodzaju pracach zarówno w domowych warunkach jak i w profesjonalnych warsztatach. 

Klucze płaskie są wykonywane z bardzo wytrzymałych materiałów, najczęściej jest to stal chromowo-wanadowa. Klucze zabezpieczone są także poprzez proces chromowania lub fosforanowania ich powierzchni. Dzięki temu są one w pełni zabezpieczone przed korozją, którą mogą wywołać różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Klucze płaskie wykonane z tego typu materiałów będą odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i zapewnią niezawodną pracę przez bardzo długi czas. Klucze wykonane ze stali chromowo-wanadowej charakteryzują się także dość niską wagą, co bez wątpienia ma spory wpływ na komfort uch użytkowania. 

Zastosowanie kluczy płaskich

Klucze płaskie są podstawowym narzędziem wykorzystywanym zarówno w domowych warsztatach jak i wielu dziadzinach przemysłu. Korzystają z nich podczas pracy m.in. mechanicy samochodowi, stolarze, hydraulicy, elektrycy, monterzy, budowlańcy, serwisanci rowerów i wiele innych osób. Klucz tego typu jest tak popularnym narzędziem z takiego powodu, że nakrętki sześciokątne są bardzo często używane do różnego rodzaju połączeń gwintowanych. Tego typu połączenie można znaleźć w każdym pojeździe, połączeniu hydraulicznym lub nawet w niektórych meblach. Dlatego zestaw kluczy płaskich będzie niezbędnym wyposażeniem każdej domowej skrzynki narzędziowej.