Kiedy najlepiej zdecydować się na laserową korekcję wzroku?

badanie okulistyczne

Wadę wzroku posiada statystycznie ponad 70% Polaków, nie mówiąc już o całym świecie. Nagromadzenie ekranów wytwarzających promieniowanie UV, coraz więcej zawodów wykonujących pracę przed komputerami oraz ogólnie szkodliwe dla oczu czynniki atmosferyczne sprawiają, że wzrok wielu ludzi pogarsza się dużo szybciej i częściej.

Jest to jednak defekt często bagatelizowany. Ludzie nie chcą nosić okularów z wielu dziwnych powodów, to zaś jest kolejnym czynnikiem stale rosnącego czynnika ludzi z wadą wzroku.

Na szczęście technologia z roku na rok rozwija się coraz bardziej i również w dziedzinie okulistyki i optyki ma ona swoje zastosowanie. Kilkadziesiąt lat temu pojawiła się możliwość laserowej korekcji wzroku, która jest w stanie na stałe usunąć wszelkie wady gałki ocznej.

Jak wygląda zabieg?

Zostaje on wykonany przy pomocy specjalnego lasera modyfikującego krzywiznę oka, a konkretnie rogówki. Zabieg ten jest w stanie wyleczyć zarówno dalekowzroczność oraz krótkowzroczność, jak i astygmatyzm czy zaćmę.

Jest on w pełni bezpieczny, bezbolesny i trwa zaledwie kilkanaście minut. Brzmi więc jak zabieg idealny dla ludzkości, natomiast wiąże się on również z pewnymi warunkami, które muszą zostać spełnione, by można było go wykonać.

Laserowa korekta wzroku a wiek pacjenta

Przede wszystkim ważny jest wiek osoby decydującej się na korekcję. Nikogo nie zdziwi fakt, że trzeba mieć ukończone 18 lat, natomiast jeszcze jednym warunkiem związanym z wiekiem jest zakończenie wzrostu gałki ocznej.

Powszechnie przyjęło się, że oko rośnie do 21 roku życia, dlatego też uznaje się, że jest to dolna granica wiekowa wykonania laserowej korekcji. Zdarzają się również przypadki, gdy korekcja jest wykonywana w wieku 18 lat, ponieważ to lekarz prowadzący podczas wizyty kwalifikacyjnej stwierdza, czy oko jest już gotowe do zabiegu.

Jeśli zaś chodzi o górną granicę, to najczęściej mówi się o przedziale od 40 do 60 lat, gdy oko zaczyna się już starzeć, soczewka zaczyna mętnieć i pojawiają się coraz to gorsze problemy ze wzrokiem. Wówczas korekcja będzie zwyczajnie nieskuteczna, natomiast podobnie jak w wypadku dolnej granicy jest to kwestia indywidualna i lekarz może wykonać korekcję nawet na 70-letnim pacjencie.

Jaką wadę można skorygować laserową korekcją wzroku?

Kolejnym warunkiem potrzebnym do wykonania zabiegu i poniekąd związanym z wiekiem jest stabilizacja wady wzroku pacjenta. Gdy oko rośnie, wraz z nim rośnie i wada, a aby wykonać korekcję, musi ona być stabilna przynajmniej przez rok, dlatego czasem zbyt szybkie przystąpienie do zabiegu może się wiązać z wykonywaniem systematycznych rocznych badań sprawdzających, czy aby na pewno wada się nie pogarsza.

Podobnie sprawa wygląda w wyniku starszych osób. Od 45 roku życia można mówić już o starowzroczności, czyli pogarszaniu się wzroku ze względu na starzenie się oka. Jeśli więc wada z roku na rok stanowczo wzrasta, wtedy wykonanie korekcji nie jest możliwe.

Gdzie można wykonać laserową korekcję wzroku?

Zabieg ten przeprowadza się najczęściej w specjalistycznych klinikach okulistycznych, w których pracują wykwalifikowani w tej dziedzinie okuliści z Jeleniej Góry. Dlatego też zabieg ten jest dość drogi, co stanowi dodatkową przeszkodę do jego wykonania. Warto jednak dodać, że laserowa korekcja staje się już naprawdę coraz bardziej popularna i możliwe, że z czasem doczeka się refundacji.

Kiedy najlepiej wykonać zabieg?

Wiadomo już, że przedział wiekowy bardzo się waha i decyzja o wykonaniu korekcji jest bardzo indywidualna, natomiast istotny jest również fakt, że istnieją również pewne okoliczności, przez które należy z korekcją poczekać.

badanie okulistyczne

Są to oczywiście wszelkie niedawno przebyte choroby oka, np. zapalenie spojówek, ale ponadto należy mieć na względzie, że po korekcji oko będzie podrażnione i wrażliwe na światło, dlatego odradza się przeprowadzania zabiegu latem czy przed wyjazdami, zawodami sportowymi, a nawet przed większymi imprezami rodzinnymi czy okolicznościowymi.

Jak można zauważyć laserowa korekcja wzroku to innowacyjny zabieg, który z biegiem lat będzie pewnie w stanie wyleczyć większość problemów ze wzrokiem. Na razie istnieje oczywiście szereg warunków, które należy spełnić, by przystąpić do zabiegu, aczkolwiek rozwój technologii niewątpliwie przysłuży się do tego, że lista przeciwwskazań z roku na rok będzie maleć, by wszyscy mogli się cieszyć ostrym i wyraźnym patrzeniem na świat.