Kiedy katalizator wymaga regeneracji?

Usuwanie DPF

W procesie spalania oleju przez silnik lub na skutek szoku termicznego, bardzo często dochodzi do zapychania lub rozsypywania się katalizatora. Jak wiadomo, nowy i oryginalny katalizator nie jest tanią częścią. W związku z tym, jedyne co nam pozostaje, gdy nie chcemy zanadto nadwyrężać naszego budżetu, to jego regeneracja.

O tym, że z naszym katalizatorem źle się dzieje, bardzo łatwo się przekonać. Wyraźne objawy jego zużycia, takie jak dzwonienie podczas przyspieszania, ryk silnika powinny już zaniepokoić. Z kolei utrata osiągów czy przegrzewanie silnika, a nawet paląca się w nowszych samochodach kontrolka, to już  jednoznaczny i ostateczny sygnał alarmowy.

Jak wyczyścić katalizator?

Bardzo często zamiennie używa się sformułowań dotyczących katalizatora i filtra. I choć umieszczone w obrębie jednej obudowy, są to jednak zupełnie inne części. By zrozumieć na czym polega ich różnica trzeba podzielić substancje z którymi obydwie muszą sobie poradzić.

I tak, katalizator zajmuje się tymi substancjami, które nie zostały spalone przez silnik. Filtr cząstek stałych, a więc DPF wyłapuje natomiast pyły zawarte w spalinach. Jakby jednak nie było, obydwie części łączy wspólna obudowa w ramach której spaliny przechodzą najpierw przez katalizator, a następnie przez DPF.

Czyszczenie filtrów samochodowych, a co za tym idzie katalizatora odbywa się w serwisie samochodowym. Kiedy ten drugi jest po prostu zapchany możemy zdecydować się na czyszczenie chemiczne lub wodne. Po wykonaniu odpowiedniej diagnostyki, która określi stopień zanieczyszczeń podejmowana jest decyzja o rodzaju zabiegu. Na terenie samej Warszawy działa jednak firma, która proponuje najnowocześniejsze rozwiązanie w tej kwestii.

Regeneracja katalizatorów – Warszawa

W Warszawie działa Pralnia DPF, która specjalizując się w regeneracji elementów wydechowych aut korzysta ze specjalistycznej maszyny – Flash Cleaner Machine. Dzięki niej w sposób niezwykle dokładny czyści katalizatory i filtry cząstek stałych praktycznie każdego rodzaju. Zabieg z użyciem Flash Cleaner Machine jest bardzo szybki, bo trwa około godziny. Woda pod bardzo wysokim ciśnieniem wypłukuje w jego trakcie zalegający w kanalikach olej i osad.

Dodatkowo PRALNIA DPF przed i po każdym zabiegu wykonuje test sprawności, dzięki czemu sprawdza przepustowość i ciśnienie zwrotne. Wydruki z tych testów przekazywane są natomiast klientowi. Korzystając z usług firmy mamy więc pełen wgląd w przeprowadzone działania i porównanie stanu auta przed i po.

Usuwanie DPF jest zabronione

Każdy, komu przyjdzie na myśl pozbycie się zużytego DPF, powinien dwa razy przemyśleć taką decyzją. Usuwanie filtrów jest bowiem zabronione i uznawane za działanie nielegalne. Właściciel samochodu z którego zniknął DPF nie dość, że naraża się na wysoki mandat, to jeszcze będzie miał poważne problemy z dokonaniem przeglądu lub sprzedażą swojej maszyny. Co więcej, przez taki zabieg w sposób świadomy przyczynia się też do powstawania smogu, a co za tym idzie – zanieczyszczenia środowiska.

Regeneracja DPF i katalizatorów SCR, to obniżenie ilości szkodliwych substancji w spalinach, gwarancja przyjemnej jazdy, odzyskana moc silnika, ekonomiczne zużycie paliwa i dbanie o ekologię. Zalet jest więc sporo,  a sam zabieg we wspomnianej już firmie jest bardzo szybki. Korzystając z takiego rozwiązania, nie musimy więc rezygnować z jazdy i odstawiać naszego auta na bliżej nieokreśloną ilość czasu do serwisu. Mamy za to gwarancję specjalistycznej pomocy i dobrze przeprowadzonej, szybkiej regeneracji.