Karmienie krów – jaką paszę wybrać?

siano

Hodowla bydła mlecznego to bardzo ważny element przemysłu spożywczego, ponieważ większość artykułów spożywczych tworzona jest na bazie mleka, a mięso wołowe również jest bardzo cennym i popularnym produktem. Z tego względu bardzo ważną kwestią jest to, aby wiedzieć, w jaki sposób karmić krowy, aby ich stan zdrowia i kondycja fizyczna były na odpowiednim poziomie. Jeśli zadbamy o tę kwestię, to wszelkiego rodzaju produkty żywieniowe pochodzące właśnie od krów będą dużo lepsze jakościowo i znacznie zdrowsze, co jest bardzo ważne.

Odpowiednie żywienie krów nie jest jednak łatwe, szczególnie teraz, gdy coraz większy nacisk kładzie się na odpowiednią strukturę fizyczną paszy, jej skład, jakość, czy też częstotliwość karmienia i wiele innych kwestii. Wszystko to ma spory wpływ na zdrowie i kondycję krów, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo je karmić i dlaczego sianokiszonka jest w tym przypadku dobrym rozwiązaniem?

Co jest ważne podczas karmienia krów?

Odpowiednie żywienie to bardzo ważna kwestia w przypadku każdego organizmu żywego i nie inaczej jest w przypadku krów. Karmienie bydła to jednak dość spore wyzwanie, ponieważ hodowca musi zadbać o to, aby krowy otrzymywały odpowiednią ilość żywności, która zawierać będzie wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Ponadto sposób żywienia może się nieco różnić w zależności od pory roku, zapotrzebowania danego zwierzęcia, czy też jego stanu fizjologicznego, czyli okresu laktacji lub zasuszenia oraz poziomu produkcji. Ważne jest również to, jak często karmimy krowy, jaka jest jakości pasz, których używanym i trzeba pamiętać także o sprawdzaniu tego, czy krowy nie podjadają paszy innym krowom oraz o zapewnieniu stałego dostępu do wody. W karmieniu krów zazwyczaj stosuje się pasze objętościowe (kiszonki, zielonki, okopowe, siano, słoma), które stanowią zdecydowaną większość dawki pokarmowej oraz pasze treściwe, takie jak różnego rodzaju ziarna zbóż, śruty poekstrakcyjne, nasiona roślin motylkowatych itd.

Co powinno zawierać pożywienie dla krów?

Karmienie krów to zadanie, które wymaga stosowania odpowiedniej paszy, w odpowiedniej ilości, dbając jednoczenie o systematyczne podawanie pożywienia o ustalonych godzinach, co pozwoli przyzwyczaić się organizmowi krów do regularnych pór żywienia. Bardzo ważne jest także to, jaki skład ma pasza, którą stosujemy. W przypadku krów zbilansowana dieta o bogatej zawartości wszelkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu składników jest bardzo ważna i wpływa na jakość wszelkiego rodzaju wyrobów tworzonych z mleka krowiego. Z tego względu bardzo ważną rolę w pożywieniu dla krów pełnią różnego rodzaju dodatki paszowe. Dzięki nim zwierzęta uzupełniają niedobory aminokwasów, składników mineralnych, witamin oraz białka. Dawki pokarmowe dla krów powinny być tak ustalone, aby pokrywały całe zapotrzebowanie krów na wszelkiego rodzaju składniki odżywcze i jednocześnie ograniczały wystąpienie chorób metabolicznych.

Czym jest sianokiszonka i jak się ją wytwarza?

Sianokiszonka to pasza wykorzystywana do karmienia krów w hodowlach. Jest to rodzaj kiszonki, który przygotowywany jest z roślin podsuszonych o zawartości 40-60% suchej masy. Bardzo ważną kwestią podczas przygotowywania sianokiszonki jest to, aby stosować się do wszelkich procedur w jak najdokładniejszy sposób, ponieważ zaniedbania na etapie produkowania sianokiszonki mogą doprowadzić do pogorszenia jej jakości, co może mieć negatywny wpływ na organizm krów, które są nią karmione.

siano

Dlaczego sianokiszonka to dobry wybór?

Dobrze przygotowana sianokiszonka to bardzo popularna pasza dla zwierząt hodowlanych wykorzystywana obecnie w wielu krajach. Karmienie krów sianokiszonką niesie za sobą wiele zalet, ale trzeba pamiętać o tym, że oprócz jej prawidłowego przygotowania, niezbędne jest także jej przechowywanie w odpowiednich warunkach. Pomocna może okazać się tutaj folia do sianokiszonki, która pozwala na bezpieczne przechowywanie sianokiszonki np. w okresie silnego nasłonecznienia. Taka sianokiszonka zawiera wiele potrzebnych zwierzętom składników odżywczych, soli mineralnych, witamin i mikroelementów, co sprawia, że nie różni się ona zbyt wiele od paszy świeżej. Sianokiszonka jest więc bardzo dobrym sposobem na przygotowanie pożywnej paszy dla krów w hodowli.