Jakim rowerem jeździć po lesie?

MTB

Jeśli na co dzień nie należysz do fanów zgiełku i tempa życia miejskiego, z pewnością nie raz zdarza Ci się marzyć o weekendzie spędzonym na łonie natury. Niestety, dalekie wypady w góry czy nad morze nie są opcją dostępną co sobotę. Wiele osób nie docenia jednak tego, co ma obok siebie, tuż za granicami miasta.

Polska jest jednym z bardziej zalesionych krajów – wykorzystajmy to! Należysz do grona zapalonych rowerzystów? Dlaczego nie spróbujesz wybrać się z rodziną na jednośladową wycieczkę po okolicznych lasach? To wspaniałe przeżycie i najlepszy sposób na oderwanie się od szarej codzienności. Zanim jednak przystąpisz do działania, wypadałoby się zastanowić… jakim rowerem jeździć po lesie?

Rower górski – najlepsza opcja dla aktywnych

Ten specyficzny rodzaj jednośladu to sprzęt stworzony do jazdy po często trudnym leśnym terenie. Wytrzymały, wyposażony w amortyzatory i szerokie opony rower sprawdzi się idealnie na błotnistej, nierównej, wyboistej drodze. Rowery górskie mają znacznie bardziej wytrzymałą niż rowery miejskie budowę i biegi opracowane z myślą o podjazdach i jeździe terenowej, przez co doskonale sprawdzą się podczas długich, pełnych aktywnej jazdy wypraw.

Piaszczyste tereny, trudne podjazdy, kamieniste ścieżki, wystające gałęzie? „Góral” przewiezie Cię przez nie bez najmniejszych oporów. Opony takiego typu rowerów są nie tylko szerokie, ale również wyposażone w agresywny bieżnik zapewniający przyczepność dostosowaną do trudnego podłoża. Dodatkowo, duża liczba biegów pozwala na łatwiejsze pokonywanie wzniesień bez jednoczesnego spowalniania rowerzysty na terenach płaskich. Zalety rowerów górskich przewyższają pod względem jazdy po lesie wszelkie inne rodzaje rowerów.

Nie ma wątpliwości, że sprzęt taki jest najlepszą opcją dla osób planujących wybierać się do lasu bardzo często. Jeśli jednak nie myślisz o wysiłku i częstych wyprawach, a lżejszej jeździe rodzinnej, postaw na rower crossowy lub pozostań przy rowerze miejskim. One również sobie poradzą… pod kilkoma warunkami.

piasta roweru górskiego

Twarde i ubite ścieżki dla pieszych

Trasa rowerowa w lesie nie musi oznaczać jazdy po trudnym, nieoznaczonym terenie. Jeśli planujesz wyjazd z rodziną lub zwyczajnie preferujesz ubite ścieżki, rower crossowy lub trekkingowy sprawdzą się wystarczająco dobrze. To doskonała opcja dla osób, które z wyprawy rowerowej planują zrobić faktyczny odpoczynek. Rowery przystosowane do jazdy po ubitym terenie pozwalają na lżejszą, delikatniejszą jazdę, przez co nie wymagają od Ciebie dużego nakładu siły.

Swoją podróż zakończ piknikiem na polanie za lasem i w pełni ciesz się zasłużonym weekendem. W końcu rower nie musi oznaczać hektolitrów potu i tygodniowych zakwasów.

Wyprawa rowerem do lasu to doskonały pomysł niezależnie od zamiarów i energii, jaką jesteś w stanie w nią włożyć. Jeśli nie planujesz zakupu nowego roweru przeznaczonego do celów jazdy po trudnym, niejednolitym terenie, Twój tradycyjny rower trekkingowy w zupełności wystarczy.

Najważniejszą kwestią są tu przerzutki ułatwiające podjazd pod górki i odrobina dodatkowej amortyzacji. Jeśli jednak ekscytuje Cię odrobina wysiłku i pragniesz wykorzystać swój weekend aktywnie, postaw na rower górski i ciesz się możliwościami, jakie daje w pełni amortyzowany sprzęt do jazdy po trudnym terenie. W żadnym wypadku nie rezygnuj całkowicie z jazdy rowerem po lesie – o ile przestrzegasz prawa obowiązującego na terenach leśnych, wyprawy takie to najlepszy sposób na kontakt z naturą.