Jakie wykończenie drzwi sprawdza się najlepiej – malowanie, fornirowanie czy laminowanie?


Decydując się na remont domu lub mieszkania, często wymieniamy przy okazji drzwi, tak aby pasowały do nowego, odświeżonego stylu wnętrza. Nie tylko wygląd, ale i konstrukcja drzwi ma wpływ na odbiór wnętrza. Odpowiednio dopasowane drzwi wewnętrzne potrafią nadać pomieszczeniom wymarzonego klimatu i stylistyki. Drzwi różnią się jednak pod względem wykończenia. W zależności od konkretnych wymagań, mogą one być malowane, fornirowane lub laminowane. Czym się od siebie różnią i jak dobrać odpowiedni rodzaj wykończenia?

Rodzaje wykończeń drzwi

Jeszcze do niedawna w polskich domach gościły jedynie drzwi z litego drewna. Moda ta powoli odchodzi do lamusa, a popularność zyskują drzwi wykończone okleiną z materiałów naturalnych lub sztucznych, syntetycznych.

Drzwi malowane charakteryzują się tym, że ich powierzchnia jest wyjątkowo gładka, nieujawniająca struktury materiału, z którego wykonane zostały drzwi. Utwardzana jest zwykle promieniami UV, które chronią przez zarysowaniami.

Drzwi fornirowane z kolei znane są z tego, że ich powierzchnia składa się z bardzo cienkich warstw drewna, wykończonych lakierem, który chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi takimi jak rysy czy plamy. Poziom zabezpieczenia jest jednak zależny od gatunku drewna, z jakiego wykonano fornir. Najbardziej odporne na wszelkiego typu zarysowania są drzwi z fornirem z orzecha, cisu lub dębu. Jeśli powierzchnia zostanie jednak uszkodzona, możliwa jest jej naprawa poprzez oszlifowanie starego forniru.

Drzwi laminowane uznawane są za najbardziej odporne na uszkodzenia. Wynika to z tego, że okleina używana do wykończenia w tym przypadku jest sztuczna, a zatem dodatkowo wzmocniona. Wyglądem może przypominać drewno, jednak jest od niego o wiele wytrzymalsza. Drzwi laminowane dzielą się na dwa podgatunki: CPL oraz HPL. Pierwszy jest laminatem, który składa się z wielu warstw celulozy wzmocnionej w obróbce termicznej żywicą, a drugi wyróżnia się zazwyczaj kilkoma sprasowanymi w wysokiej temperaturze warstwami impregnowanego papieru. Drzwi tego rodzaju są nie tylko bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, ale i potrafią uchronić przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Oprócz tego, drzwi mogą być także dodatkowo lakierowane i foliowane. Wykończenie dodatkową metodą pozwoli na zwiększenie ochrony przez uszkodzeniami, a także zabrudzeniami.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się drzwi malowane, fornirowane i laminowane?

Drzwi malowane ze względu na gładką powierzchnię i prostotę dekoracji najlepiej sprawdzą się do wnętrz, których aranżacja uchodzi za modernistyczną, zachowaną w duchu nowoczesności lub skandynawskiego minimalizmu.

Wykończone fornirem znakomicie nadadzą się do pomieszczeń w stylistyce wyrafinowanej, wyszukanej. Elegancki fornir drewniany pasuje zarówno do salonów, jak i sypialni, które wyróżniają się prostotą oraz subtelną wygodą.

Łazienki, kuchnie oraz pokoje świetnie będą wyglądać z drzwiami laminowanymi. Wysoka ochrona przez zniszczeniami oraz łatwość w czyszczeniu znacznie ułatwiają codzienne życie, szczególnie w przypadku, gdy dom zamieszkują energiczne dzieci, wykazujące upodobanie do nieco destrukcyjnych zabaw.

Które wykończenie drzwi jest najlepsze?

Wybór wykończenia drzwi zależy tak naprawdę od wielu czynników. Decydując się na konkretny rodzaj, należy wziąć pod uwagę budżet, styl, jaki panuje we wnętrzu domu oraz poziom zabezpieczeń przez uszkodzeniami, jaki chcemy uzyskać.

Do najbardziej odpornych na zarysowania i inne mankamenty są drzwi laminowane HPL, a ich cena waha się od kilkuset do tysiąca złotych, w zależności od użytego lakieru i grubości laminatu. Im grubszy laminat, tym rzecz jasna, większa wytrzymałość.

Poziom trwałości i ochrony przed zniszczeniem w przypadku drzwi fornirowanych zależy od gatunku forniru. Każdy rodzaj drewna w fornirze różni się ceną, która wzrasta wraz z jakością i wykonaniem. Drzwi fornirowane z “wyższej półki” mogą kosztować nawet około półtora tysiąca złotych.

Drzwi malowane ze względu na niższą ochronę przed uszkodzeniami oraz promieniami ultrafioletowymi plasują się w najniższej kategorii cenowej.

Ważne jest, aby wybierając rodzaj wykończenia drzwi, przeanalizować swoje potrzeby związane z zakupem oraz kwotę, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na długoletnią inwestycję, jaką są drzwi wewnętrzne.