Wskutek długotrwałego picia alkoholu w organizmie dochodzi do wielu destrukcyjnych zmian, które prowadzą do groźnych i zagrażających życiu chorób. Nadmiar alkoholu prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu całego organizmu. Po przeczytaniu poniższego artykułu dowiesz się, jakie mogą być skutki długotrwałego picia etanolu oraz poznasz sposoby na ich zapobieganie.
Długotrwałe picie alkoholu-jakie zmiany w organizmie wywołuje?
Błędne jest myślenie, że tylko spożywanie większych ilości trunków szkodzi. Jest to nieprawda, ponieważ nawet niewielkie ilości alkoholu, lecz regularnie spożywane, prowadzą po czasie do wyniszczenia organizmu oraz zwiększają prawdopodobieństwo zapadnięcia na groźne dla życia choroby. Destrukcyjne działanie alkoholu dotyczy wszystkich układów i narządów, prowadząc do upośledzenia w ich działaniu.
Serce i układ krążenia
Do najczęstszych następstw choroby alkoholowej dotyczących serca i układu krwionośnego zaliczają się: wylew, zawał, zaburzenia rytmu pracy serca (arytmia), powiększenie mięśnia sercowego, udar niedokrwienny mózgu i zaburzenia procesu krzepnięcia. Równie niebezpiecznymi skutkami choroby alkoholowej są migotanie przedsionków, nadciśnienie tętnicze oraz przyspieszenie pracy serca (tachykardia). Nie sposób nie wspomnieć również o kardiomiopatii rozstrzeniowej-jednej z najniebezpieczniejszych chorób będących następstwem nadużywania alkoholu. Prowadzi ona do poważnych zaburzeń krążenia i przepływu krwi.
Układ nerwowy
Długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu struktur mózgu odpowiedzialnych za panowanie nad emocjami i hamowanie niekontrolowanych zachowań. Stwarza to duże ryzyko wystąpienia u osoby uzależnionej nagłych i porywczych zachowań. Spożywanie alkoholu nie pozostaje również bez wpływu na prawidłowe funkcjonowanie ośrodka równowagi. Jeżeli dojdzie do zaniku robaka móżdżku, osoba uzależniona będzie borykać się z problemami z utrzymaniem równowagi, a charakterystycznym tego objawem będzie tzw. chwiejny chód na szeroko rozstawionych nogach. Jednym z najpoważniejszych skutków częstego i długotrwałego spożywania alkoholu oraz diety ubogiej w witaminy z grupy B jest polineuropatia obwodowa. Polega ona na uszkodzeniu włókien układu nerwowego, co prowadzi do pojawienia się zaburzeń czucia głębokiego, drętwienia, mrowienia, niedowładów i bóli kończyn.
Układ oddechowy
Spożywanie etanolu prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Powoduje to większą podatność na infekcje wirusowe i bakteryjne układu oddechowego. Osoby długotrwale spożywające alkohol częściej chorują na zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli, gruźlicę. Podatności na częstsze zachorowania sprzyjają również nieodpowiednia dieta, upośledzone odczuwanie niskich temperatur przez osoby uzależnione oraz prowadzenie nieodpowiedniego trybu życia.
Układ pokarmowy
Destrukcyjne działanie alkoholu dotyczy praktycznie każdego odcinka przewodu pokarmowego. Najbardziej narażonym organem jest jednak wątroba, której główną rolą jest metabolizowanie etanolu. W wyniku regularnego spożywania alkoholu wątroba staje się mocno przeciążona, ponieważ musi nieustannie go przetwarzać na mniej szkodliwe produkty przemiany materii. Sprzyja to zapadalności na tak poważne choroby jak: alkoholowe stłuszczenie wątroby, marskość wątroby, niewydolność wątroby. Alkohol daje się również we znaki trzustce, prowadząc do stanów zapalnych, a w efekcie nawet do jej niewydolności. Bardzo poważnym następstwem długotrwałego spożywania etanolu, będącego wynikiem zaburzeń pracy trzustki, jest cukrzyca alkoholowa. Choroba ta prowadzi do zaburzeń poziomu cukru we krwi wskutek nieprawidłowego wytwarzania insuliny przez trzustkę. Alkohol nie pozostaje również bez wpływu na żołądek i błony śluzowe układu pokarmowego. Najgroźniejszym następstwem jest rak żołądka i rak przełyku mogące doprowadzić do śmierci. Wskutek picia pojawiają się również krwawiące żylaki przełyku, wrzody żołądka i zgaga.
Odtrucia alkoholowe Kępno-sposób na zapobiegnięcie negatywnym skutkom picia alkoholu
Odtrucie alkoholowe (detoks) jest procesem polegającym na wypłukaniu z organizmu wszystkich resztek alkoholu oraz szkodliwych produktów przemiany materii, które powstały na skutek rozpadu etanolu. Detoks alkoholowy odbywa się poprzez dożylne podanie pacjentowi odpowiednio dobranych płynów, które przywracają organizmowi równowagę wodno-elektrolitową oraz uzupełniają niedobory witaminowe.
Detoks jest w 100% bezpieczny. Zalecany jest zarówno osobom regularnie spożywającym alkohol, jak i tym, które tylko doświadczają kaca wskutek spożycia zbyt dużej ilości trunków podczas imprezy. Odtrucie alkoholowe pozwala również na bezpieczne odstawienie alkoholu przez osoby długotrwale go spożywające. Organizm takiego człowieka jest już tak mocno przyzwyczajony do otrzymywania regularnych dawek alkoholu, że jego nagłe odstawienie mogłoby doprowadzić do groźnej dla życia zapaści alkoholowej. Dzięki procedurze detoksu alkoholowego proces odstawienia alkoholu następuje łagodnie oraz bez ryzyka wystąpienia negatywnych dla zdrowia i życia skutków. Jeżeli podjąłeś decyzję o odstawieniu alkoholu i chciałbyś to zrobić w bezpieczny dla siebie sposób, zapraszamy do skorzystania z pomocy specjalistów, którzy oferują odtrucia alkoholowe Kępno. Całodobowe usługi medyczne PRAKTYKA 24H oferuje kompleksowe przeprowadzenie detoksu alkoholowego oparte na indywidualnym podejściu do każdego pacjenta wraz ze wsparciem doświadczonych psychologów.