Problemy z tarczycą zaczynają dotyczyć coraz więcej osób na całym świecie. Senność, problemy z koncentracją czy nagłe zwiększenia masy ciała to sygnał, że nasza tarczyca może nie pracować prawidłowo.
Choroba Hashimoto, będąca jedną z najpoważniejszych schorzeń tarczycy może skutecznie wpłynąć na komfort naszego życia.
Choroba Hashimoto jest jednym z najczęściej występujących problemów z tarczycą, która dotyka przede wszystkim kobiety. Jej objawy są niezwykle charakterystyczne, dzięki czemu możliwe jest jak najszybsze podjęcie leczenia i zmniejszenie ich wpływu na dotychczasowe życie. Jakie są przyczyny powstawania zapalenia tarczycy Hashimoto? Na jakie objawy należy zwrócić uwagę? Do jakiego specjalisty udać się w przypadku Hashimoto?
Hashimoto jako choroba tarczycy – czym jest?
Hashimoto, a właściwie zapalenie tarczycy Hashimoto, może przybierać różne formy, jak i nazwy. Endokrynolodzy określają ją również jako przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu bądź tarczycy, a także wolą limfocytarną. Określenie Hashimoto stało się w ostatnich latach niezwykle popularne, a wynika to przede wszystkim z lepszej diagnostyki choroby, a co się z tym wiąże – większej częstotliwości występowania.
Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, czyli taka, w której układ odpornościowy pacjenta jest niszczony przez komórki, które produkuje jego organizm. Podwyższony poziom przeciwciał anty-TPO-Ab wskazuje, że pacjent właśnie z tego typu chorobą się zmaga. Przeciwciała anty-TPO-Ab atakują peroksydazę tarczycową TPO, w wyniku czego dochodzi do problemów z produkcją hormonów tarczy. Niedoczynność tarczycy, znana nam powszechnie jako Hashimoto, jest chorobą, w której odpowiednia diagnostyka ma ogromne znaczenie w przebiegu całego leczenia.
Objawy Hashimoto i ich przyczyny
Niedoczynność tarczycy wyróżnia się charakterystycznymi objawami, których wystąpienie może świadczyć o problemach z tym gruczołem. Do najczęściej występujących objawów Hashimoto należy zaliczyć:
- nieustanne zmęczenie i osłabienie organizmu, pomimo zapewnienia kilkugodzinnego snu,
- senność, która nie znika w ciągu dnia,
- brak koncentracji oraz wzmożone wahania nastroju,
- pojawienie się problemów skórnych, wypadanie włosów, zwiększenie masy ciała przy zachowaniu odpowiedniej diety czy bardziej obfita menstruacja.
Oprócz tego kobiety podejrzewające u siebie choroby Hashimoto mogą cierpieć na bóle stawowe i mięśniowe, a także zmagać się z mocno podniesionym cholesterolem.
Z racji tego, że choroba Hashimoto to schorzenie autoimmulogiczne, jego przyczyna nie jest do końca znana. Najczęściej jednak pojawia się ona u kobiet, które jednocześnie zmagają się z innymi chorobami autoimmunologicznymi jak cukrzyca typu 1. oraz łuszczyca. Okazuje się również, że ryzyko zachorowania na Hashimoto jest większe, jeśli w rodzinie już wcześniej zostało ono zdiagnozowane.
Leczenie Hashimoto – czy jest możliwe?
Niedoczynność tarczycy jest chorobą postępującą, która w pierwszej fazie może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Dopiero z biegiem lat pojawiają się łagodne objawy, które po pewnym czasie zaczynają negatywnie wpływać na życie. Jeszcze do niedawna pełnoobjawowe Hashimoto diagnozowano jedynie u kobiet po 40. roku życia, a obecnie z niedoczynnością zmagają się również nastolatki.
Leczenie Hashimoto jest jednak bardzo trudne, a to, jak będzie ono przebiegało uzależnione jest diagnozy i badań zleconych przez endokrynologa. Oprócz wywiadu lekarskiego, a także badaniu fizykalnym, endokrynolog powinien zlecić szereg badań laboratoryjnych (zwłaszcza stężenia hormonu TSH), a także wykonać badania obrazowe. Dopiero na podstawie wyników może dobrać odpowiednie leki.
Leczenie Hashimoto powinno opierać się na wprowadzeniu do organizmu syntetycznego hormonu tarczycy lewotyroksyny. To właśnie ten hormon ma za zadanie unormowanie stężenia TSH. Lek dobiera się indywidualnie do każdego pacjenta, a dawka będzie uzależniona od wieku, a także zmieniającej się wagi. Oprócz tego lekarza należy poinformować o wszystkich problemach zdrowotnych oraz stosowanych lekach, aby dobrana przez niego dawna była odpowiednio dopasowana do nasilenia choroby.
Do jakiego specjalisty się udać?
Pierwsze objawy choroby Hashimoto powinny zmobilizować każdą kobietę do tego, aby jak najszybciej udała się do endokrynologa. W Biskupicach tylko lekarz o tej specjalizacji będzie w stanie zlecić odpowiednie badania, a także przeprowadzić USG tarczycy w celu zdiagnozowania choroby i ustalenia stanu jej zaawansowania.
Leczenie endokrynologiczne to obecnie jedyna szansa na unormowanie stężenia hormonów tarczycy i poprawy komfortu życia pacjentki.