Jakie etapy detoksu alkoholowego wyrózniamy?

alkohol

Detoks alkoholowy to jeden ze sposobów na wyjście z tego nałogu. Całkowite odstawienie tej używki może pomóc w leczeniu uzależnienia, a także w przywróceniu właściwej gospodarki elektrolitowej w organizmie. Skuteczny detoks powinien mieć kilka etapów, a żaden z nich nie może zostać pominięty, gdyż w przeciwnym razie cały proces nie przyniesie zamierzonego efektu.

Czym jest detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy polega na odtruciu organizmu poprzez nie przyjmowanie alkoholu. Dzięki temu z organizmu usuwane są toksyny i pozostałości po alkoholu. Bardzo ważne jest także to, aby w trakcie detoksu uzupełnić niedobory elektrolitów. Pacjent powinien otrzymywać dożylnie elektrolity, sole mineralne oraz witaminy. W ten sposób jego organizm może wrócić do dawnej formy. Detoks ma na celu przede wszystkim złagodzić fizyczne i psychiczne skutki odstawienia alkoholu. Jest to pierwszy etap przygotowania do terapii. Bez odtrucia organizmu, w którym znajdują się jeszcze resztki po toksynie, leczenie nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Detoks jest bezpieczny, jeśli jest przeprowadzany pod okiem specjalistów. Jedną z placówek, która przeprowadza odtruwanie organizmu w bezpiecznych warunkach znaleźć można pod adresem https://nasz-gabinet.pl/wroclaw/detoks-alkoholowy/. Bardzo często pacjenci poddawani detoksowi muszą otrzymywać środki farmakologiczne, które mają na celu złagodzenie skutków zespołu abstynencyjnego. Najczęściej są to leki nasenne, przeciwbólowe oraz uspokajające.

Aby detoks przyniósł oczekiwane efekty, musi trwać co najmniej 7-10 dni. Wszystko zależy od stopnia uzależnienia oraz ogólnego stanu psychicznego i fizycznego pacjenta.

Jak przebiega detoks?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia procesu odtruwania organizmu jest wykonanie szczegółowej diagnostyki pacjenta. Lekarz musi przeprowadzić wywiad medyczny oraz zlecić niezbędne badania. Wykonuje on także pomiar trzeźwości pacjenta, który ma zostać poddany detoksykacji. Pozwala to ocenić stan wyjściowy oraz to, jakich objawów odstawienia można się spodziewać. Pacjent musi także podpisać zgodę na to, że chce poddać się detoksowi.

Następnym krokiem jest dopasowanie dawki i rodzaju substancji, jakie zostaną podane pacjentowi w formie kroplówki. W trakcie jej podawania pacjent przebywa pod nadzorem personelu medycznego, który czuwa nad jego bezpieczeństwem i samopoczuciem. Kroplówki mają na celu wzmocnić organizm oraz przyspieszyć usuwanie z niego toksyn.

alkohol

Po detoksie pacjent powinien zgłosić się na specjalistyczne leczenie, które pomoże mu walczyć z nałogiem i chęcią sięgnięcia po alkohol. U niektórych osób można zastosować wszywkę alkoholową. Jest to metoda awersyjna, która ma na celu zniechęcić pacjenta do sięgania po alkohol. W połączeniu z silną wolą metoda ta może przynieść oczekiwany efekt.

Czym jest zespół abstynencyjny?

Podczas detoksu bardzo często u pacjentów z zaawansowaną chorobą alkoholową pojawia się zespół abstynencyjny. Jest to szereg objawów, które wywołane są nagłym odstawieniem alkoholu. W pierwszym etapie pojawiają się najczęściej bóle głowy oraz mięśni, nudności i wymioty oraz gorączka. W następnej fazie do objawów fizycznych dochodzą również symptomy psychiczne. Zazwyczaj jest to ogólne rozdrażnienie, bezsenność, napady agresji i lęku. Mogą zdarzyć się także omamy słuchowe i wzrokowe. W skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania akcji serca czy udaru mózgu. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby przeprowadzać detoks pod okiem specjalisty, który w razie problemów udzieli fachowej pomocy.

Detoks powinien być przeprowadzony u osób uzależnionych, które po odstawieniu alkoholu odczuwają objawy zespołu abstynencyjnego. Oznacza to bowiem, że samodzielna walka z nałogiem może być bardzo trudna. Bez wsparcia farmakologicznego ciężko takiemu pacjentowi wyjść z uzależnienia. Detoks jest pierwszym krokiem do odzyskania kontroli nad własnym życiem. 

To, ile będzie trwał proces uzależniania się od alkoholu jest sprawą bardzo indywidualną. Jedni pacjenci mogą wpaść w nałóg już po kilku tygodniach sięgania po alkohol, a innym zajmie to kilka lat. Bez względu na to, w jakiej fazie uzależniania znajduje się pacjent, powinien zrobić wszystko, aby walczyć ze swoją chorobą. Ogromne znaczenie ma w takim przypadku nie tylko samozaparcie, ale również wsparcie najbliższego otoczenia osoby uzależnionej.