Jaki płyn do soczewek wybrać?

płyn do soczewek

Jeśli po raz pierwszy sięgasz po soczewki kontaktowe, prawdopodobnie zadajesz sobie wiele pytań o to jak prawidłowo o nie zadbać. W przeciwieństwie do okularów, soczewki mają bezpośredni kontakt z gałką oczną i warto dopilnować, by były zawsze czyste i bezpieczne do użycia. W przypadku soczewek jednodniowych nie ma konieczności stosowania specjalnych płynów – po wyjęciu soczewki z oka musisz się jej pozbyć, a przy kolejnej okazji założyć nową parę. Osoby korzystające z soczewek wielorazowych, np. miesięcznych, potrzebują dla nich odpowiednich preparatów. Jaki płyn do soczewek wybrać i na co zwrócić uwagę przy kupnie? 

Czym kierować się przy wyborze płynu do soczewek? 

Bogaty wybór płynów do soczewek nie ułatwia wyboru, szczególnie jeśli wcześniej z żadnego nie korzystałeś/korzystałaś i nie masz porównania co do jakości czy skuteczności preparatu. Polecamy, by na początek poznać dostępne rodzaje płynów i dopasować je do swoich potrzeb oraz rodzaju noszonych soczewek. 

Najbardziej uniwersalne i bezpieczne dla każdego typu soczewek są płyny wielofunkcyjne. Nadają się do użytku z soczewkami miękkimi i zawierają składniki pielęgnujące powierzchnię soczewki. Czyszczą i dezynfekują ich powierzchnię, przygotowując do ponownego użytkowania. To wśród nich warto szukać pierwszego płynu do soczewek, chyba że nosisz soczewki twarde lub masz problemy np. z suchością oczu lub alergiami. Płyny czyszczące stworzone są do pielęgnacji twardych soczewek kontaktowych i nie nadają się do soczewek miękkich, co producent zaznaczy na opakowaniu i w opisie płynu. Preparaty tego typu usuwają zanieczyszczenia z powierzchni soczewek oraz do ich przechowywania, ale nie do usuwania osadów białkowych, dla których dedykowane są specjalne preparaty.

Płyny dezynfekujące są najbardziej wymagającą z kategorii – zabijają bakterie znajdujące się na powierzchni soczewek dzięki wykorzystaniu nadtlenku wodoru. Preparaty takie wymagają przechowywania w specjalnym pojemniku z dyskiem kanalizacyjnym i moczenia w nich soczewek przez minimum 6 godzin. Są dobre dla alergików i osób cierpiących na dolegliwości w obrębie narządu wzroku. 

Rada eksperta: jeśli nie wiesz, jaki płyn do soczewek wybrać, dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z soczewkami i wiele produktów wydaje się spełniać Twoje oczekiwania, kup jednorazowo kilka różnych płynów w mniejszych opakowaniach. Postaw na różnych producentów i sprawdź, testując każdy przez kilka dni, który z płynów najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom. Recenzje w sieci mogą służyć pomocą, ale ostatecznie to od Ciebie zależy, który płyn okaże się najlepszy. 

Jak pielęgnować soczewki kontaktowe? 

Znajomość rodzajów preparatów do pielęgnacji soczewek to dopiero pierwszy krok w stronę wyboru tego właściwego. Na bezpieczeństwo i dobrą kondycję soczewek wpłynie nie tylko sam płyn, ale i sposób jego użytkowania.

aplikacja płynu do soczewekW przypadku soczewek miękkich każda procedura pielęgnacji soczewek wygląda tak samo – po umyciu rąk mydłem antybakteryjnym wlewamy do pojemnika na soczewki odpowiednią porcję płynu, a następnie zdejmujemy soczewkę, układamy na dłoni i wylewamy kilka kropel płynu pielęgnacyjnego. Soczewkę pocieramy delikatnie palcami, usuwając z jej powierzchni zanieczyszczenia, a następnie umieszczamy w pojemniku. Soczewki pielęgnuj w ten sposób co wieczór, przygotowując je w ten sposób do ponownego założenia rano. Pamiętaj, że odpowiedni płyn to jedno, ale regularność w czyszczeniu soczewek to główny sposób zapobiegania infekcjom, zakażeniom i dyskomfortowi przy noszeniu soczewek. 

Jaki płyn do soczewek wybrać? Podpowiadamy

W sklepach znaleźć można m.in. płyny do soczewek Eye Care, Acuvue, Opti-Free, Biotrue,  Aosept, Boston oraz Solo-Care. Preparaty różnią się od siebie rodzajem, składem oraz ceną, więc wybierając właściwy konieczne będzie zwrócenie uwagi na kilka aspektów. Pamiętaj, że większe opakowanie opłaca się bardziej – na początek przetestuj małe opakowania wszystkich producentów, a później postaw na korzystną cenę większych opakowań. Zwróć też uwagę na skład płynu do soczewek – w niektórych producenci stosują dodatkowe składniki odpowiadające za lepsze nawilżenie oka podczas noszenia soczewek,  dokładniejsze oczyszczanie i pełną ochronę soczewek dla maksymalnego wykorzystania ich trwałości i pełnego komfortu noszenia.