Co zrobić w przypadku, gdy trzeba wysłać transport w długą trasę, a odbiorca towaru liczy na krótki czas realizacji? W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest jazda w podwójnej obsadzie.
Znacząco skraca to czas potrzebny na transport i jest to bardzo często stosowana metoda przez firmy transportowe. Na czym polega jazda w podwójnej obsadzie, kiedy ta metoda sprawdza się najlepiej i jak wygładzają zasady oraz czas jazdy w podwójnej obsadzie?
Na czym polega jazda w podwójnej obsadzie?
Jazda w podwójnej obsadzie nie tylko pozwala na szybsze dostarczenie towaru lub transport na duże odległości, ale również jest to również metoda zwiększająca bezpieczeństwo transportu.
Jazda w podwójnej obsadzie różni się od jazdy w pojedynkę. Zasady obowiązujące podczas jazdy we dwójkę, różnią się głównie organizacją pracy. Jazda w takim trybie pozwala na ustalenie sobie grafiku w taki sposób, aby kierowca mógł odbywać cotygodniowy pobyt w domu. Istotne jest także to, że kierowca, który w danym momencie nie kieruje samochodem, nadal znajduje się w pracy i ma za to płacone.
Oprócz tego jazda w podwójnej obsadzie jest zdecydowanie przyjemniejsza i bezpieczniejsza. Towarzystwo drugiej osoby podczas długiej trasy jest nieocenione. Kierowcy mogą liczyć na siebie, pomagać sobie oraz wymieniać się w sytuacji, gdy jeden z nich będzie już zmęczony jazdą. Ma to znaczący wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy, a jednocześnie umożliwia na szybki transport towaru na dalekie odległości.
Jakie trasy realizowane są za pomocą jazdy w podwójnej obsadzie i jakie ma ona zalety?
Jazda w podwójnej obsadzie stosowana jest w przypadkach, gdy odbiorcy towaru zależy na szybkiej dostawie lub w przypadku, gdy transport odbywa się na bardzo dalekie odległości. Ten sposób z powodzeniem stosowany jest także w celach szkoleniowych. Nowi kierowcy, jeżdżąc w podwójnej obsadzie z bardziej doświadczonymi kolegami, mogą uczyć się bezpośrednio od nich i tym samym szybko zyskiwać wymagane doświadczenie. Bardziej doświadczony kierowca pokaże, na czym polega ta praca oraz rozwieje wszelkie wątpliwości nowego kierowcy.
Jazda w podwójnej obsadzie znacząco ułatwia również załadunek i rozładunek towarów. We dwójkę wszystkie niezbędny czynności można wykonać dużo łatwiej i szybciej, co również ma znaczący wpływ na czas transportu. Jazda w podwójnej obsadzie bardzo często wykorzystywana jest podczas międzynarodowego transportu towarów. Trasy w takim przypadku są zazwyczaj bardzo długie, a jazda we dwójkę pozwala znacząco skrócić czas potrzebny na dostawę towaru, a jednocześnie ma spory wpływ na bezpieczeństwo.
Należy pamiętać, że jazda we dwójkę to także sporo obowiązków, które trzeba wypełnić, a także zasad, jakich należy przestrzegać.
Zasady i czas pracy kierowców podczas jazdy w podwójnej obsadzie
Jazda w podwójnej obsadzie wymaga od kierowców ustalenia dokładnego grafiku jazdy, zawierającego czas pracy, częstotliwość oraz długość przerw, a także inne ważne elementy. Zasady jazdy w podwójnej obsadzie mówią, że jedna osoba nie może znajdować się poza kabiną pojazdu przez dłużej, niż godzinę.
Ważne jest także to, że dzienny okres rozliczania czasu pracy kierowców w podwójnej obsadzie nie może wynieść więcej niż 30 godzin. Czas pracy kierowców w podwójnej obsadzie przeważa fundamentalnymi zasadami. Najważniejszą z nich jest transportu. W przypadku jazdy w pojedynkę trzeba się liczyć z tym, że podczas odpoczynku kierowcy towar stoi w miejscu i nie przemieszcza się. Jeżdżąc we dwójkę, kierowcy mogą się wymieniać, co pozwala zachować ciągłość transportu. Zgodnie z panującymi zasadami, istnieje kilka ważnych przepisów, dotyczących jazdy w podwójnej obsadzie, są to m.in.:
- Drugi kierowca musi rozpocząć swoją pracę nie później niż godzinę po zakończeniu pracy pierwszego kierowcy.
- Każda zmiana powinna wiązać się ze zmianą kart oraz odpowiednim wpisem w tachografie.
- Czas wymiany kart w tachografie powinien być zakwalifikowany jako praca inna.
- Podczas wymiany kart nie należy dokonywać zakończenia, ani rozpoczęcia pracy, należy to zrobić jedynie na początku i końcu dnia.
Jazda w podwójnej obsadzie ma wiele zalet, ale również obowiązków. Dlatego ważne jest, aby kierowcy kontrolowali regularnie swój czas pracy.