Jak zorganizować małe przyjęcie weselne?


Małe przyjęcia weselne zdobywają sobie coraz większą popularność z wielu powodów. Moda na nie przywędrowała do nas z Zachodu, gdzie są one już od dawna niemałym hitem. Jednak nie tylko aktualny trend przemawia za tym, by urządzić kameralne wesele. Poniżej przedstawiamy plusy i minusy takiego rozwiązania, a także podpowiadamy, co zrobić, by organizacja przebiegała sprawniej i nie generowała przesadnych kosztów.

Zalety małych przyjęć weselnych

Mniejszy koszt

Mniejsza liczba osób to bez wątpienia mniejszy wydatek. Szacuje się, że cena za “talerzyk” w większych miastach może sięgać nawet do 300 zł. Mnożąc to przez liczbę 300 osób, na którą wyprawiało się wesela jeszcze do niedawna, koszt jest niebagatelny. Tymczasem przy mniejszej liczbie “talerzyków” można zaoszczędzone pieniądze spożytkować w inny sposób.

Swobodna atmosfera

“Obowiązek” zapraszania wszystkich krewnych, sąsiadów i innych osób, których nie znamy zbyt dobrze, lecz na ich obecność naciskają rodzice, odkładamy już obecnie na bok. Dziś stawiamy na osoby rzeczywiście obecne w naszym życiu, dzięki czemu w otoczeniu nie pojawi się nikt, w czyjej obecności moglibyście poczuć się przesadnie oceniani i obserwowani.

Mniej organizowania

Dużo łatwiej jest znaleźć niewielką salę na 40 osób gdzieś pod miastem, niż wielką salę na kilkaset osób, które są rezerwowane nierzadko z dużym wyprzedzeniem. Zmniejsza się ilość dekoracji, zaproszeń, a do tego dużą korzyścią jest łatwiejsze dopasowanie menu do potrzeb poszczególnych gości. Organizując przyjęcie weselne we Wrocławiu, na pewno bez kłopotu znajdziesz urocze miejsce, w którym wszyscy poczujecie się wyjątkowo.

Kilka słów o minusach

Kłopoty z listą gości

To dosyć zrozumiałe, że chcecie samodzielnie decydować o tym, kto się pojawi na Waszym weselu, lecz skrócenie listy gości może doprowadzić do pewnych spięć. Bliscy mogą naciskać na zaproszenie dalekich kuzynów czy wujków, których nawet nie pamiętasz, dlatego że inaczej “nie wypada”. Można próbować rozmów lub po prostu samodzielnie układać listę. Wszystko zależy od Was.

Próby ingerencji w formę przyjęcia

Młode Pary często zmagają się z problemem, kiedy to rodzice w tzw. dobrej wierze próbują narzucać swoje wizje, jednocześnie nazywając idee przyszłych małżonków “wymysłami”. Taka sytuacja generuje mnóstwo nerwów, lecz dużo tutaj zależy od ogólnych relacji i charakterów. Jeśli to możliwe, postawcie na dyskusję i omówienie podziału obowiązków. Jeśli nie… postarajcie się zorganizować przyjęcie z własnej kieszeni.

Jak zorganizować małe wesele i zaoszczędzić?

  • Postawcie na samodzielnie wykonane dodatki i zaproszenia. Przy odpowiednim wykorzystaniu tego, co już masz, lub po rozejrzeniu się za gadżetami w cenach promocyjnych, możesz całkiem dużo zaoszczędzić!
  • Postarajcie się wypożyczyć suknię, zamiast kupować. Jest ona potrzebna jedynie raz w życiu, dlatego też nie ma powodu, dla którego miałaby potem zajmować szafę.
  • Wybierzcie inny dzień na ślub niż sobota. Cena za wesele może być o wiele mniejsza, dlatego że są to o wiele mniej popularne dni. Warto jednak wówczas sprawdzić, czy wszyscy goście będą mieli możliwość wziąć udział w uroczystości.
  • Wybierzcie DJ-a zamiast zespołu. Dzięki temu dużo zaoszczędzisz, a przy tym wielu z nich może też być jednocześnie wodzirejem. Warto o to dopytać.
  • Postawcie na alkohol kupiony przez internet. Możecie w ten sposób uzyskać dużo atrakcyjniejsze ceny.

Małe przyjęcie weselne – czy warto?

Bez wątpienia tak! Jest to rozwiązanie, dzięki któremu nowy etap życia możecie zacząć bez niemałego długu, a do tego zyskujecie dużo większą szansę na zorganizowanie całości tak, jak sobie to wymarzyliście. Do tego też wesela w mniejszym gronie tworzą niezapomniany klimat swobody wśród osób, które są dla Was naprawdę ważne. Zadbajcie o to, by swój najważniejszy dzień wspominać jak najlepiej!