Jak zapobiegać powstawaniu przepukliny?

przepuklina pępkowa badanie

Przepuklina to dolegliwość, która często jest niesłusznie bagatelizowana, dopóki sytuacja nie staje się naprawdę poważna. To prawda, że nie zawsze jest ona dokuczliwa, lecz niezależnie od stopnia jej nasilenia koniecznie musi obejrzeć ją lekarz. Jest tak dlatego, że w niektórych przypadkach przepuklina zaczyna stanowić zagrożenie dla życia. Czym jest przepuklina i jak ją rozpoznać?

Przepuklina – kiedy do niej dochodzi?

Przepuklina pojawia się, gdy fragment narządu przemieszcza się poza obręb jamy, w której powinien się znajdować. Wówczas pod skórą tworzy się miękka wypukłość, wyczuwalna pod palcami. Najczęstsza przyczyna to nadmierny wysiłek fizyczny, kiedy powłoki mięśniowe nie wytrzymują panującego ciśnienia i ulegają rozerwaniu. Powstaje dziura, w której dochodzi do przepukliny. Objawia się ona bólem, gdy zwiększa się napięcie w danej jamie, np. brzusznej – kiedy się śmiejemy, kichamy, lub wypróżniamy. Inne sytuacje, sprzyjające pojawieniu się dolegliwości, to zaparcia, ciąża, przerost prostaty, nadwaga.

Najczęstsze rodzaje przepukliny

Przepukliny dzielą się na dwa główne rodzaje: wewnętrzną, kiedy objawia się ona w sąsiedniej jamie wewnątrz organizmu i zewnętrzną, wyczuwalną w postaci pojawiającego się pod skórą miękkiego guzka.

  • Przepuklina pachwinowa

Pojawia się, gdy część jelita przedostaje się do pachwiny. Istnieją dwa główne rodzaje przepukliny: prosta i skośna.

Przepuklina prosta występuje, gdy część jelita lub tkanka tłuszczowa przedostaje się do górnego kanału udowego, a ze względu na to, że jest on dość wąski, dochodzi do uwięźnięcia przepukliny.

Do przepukliny skośnej zaliczamy przepukliną mosznową i wargową. Ta druga występuje u kobiet i jest odpowiednikiem męskiej przepukliny mosznowej. Przepuklina skośna nie wchłania się sama i konieczna jest operacja. W przeciwnym wypadku dochodzi do stanów zagrażających życiu. 

  • Przepuklina pępkowa

U dorosłych najczęściej pojawia się u osób otyłych lub u kobiet w ciąży, u dzieci zaś jest wrodzona wadą anatomiczną.

  • Przepuklina w bliźnie pooperacyjnej

Najczęściej pojawia się w przypadku nieprawidłowego zaszycia rany, co prowadzi do powstania różnego rodzaju zakażeń. Zdarza się czasem, że w ranie jest krwiak, co też czasem kończy się przepukliną. 

  • Przepuklina kręgosłupa

Bardziej popularna pod określeniem wypadania dysku. Najczęściej występuje w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, objawia się wyjątkowo silnym bólem w krzyżu.

przepuklina

Inne rodzaje przepukliny:

  • przepuklina kresy białej (jej objawy często mylone są z chorobą wrzodową) – występuje pomiędzy mostkiem a pępkiem,
  • przepuklina pępowinowa – występuje u płodu i często pojawia się wraz z poważnymi zaburzeniami genetycznymi,
  • przepuklina cewy nerwowej – również dotyczy płodu, objawia się we wczesnym stadium rozwoju. Zaliczają się do niej przepukliny mózgowe i przepukliny rdzenia kręgowego.

Jak rozpoznać uwięźnięcie przepukliny?

Jest to bardzo groźna sytuacja. Dochodzi do niej, gdy przepukliny nie da się cofnąć z powrotem do właściwej jamy, a miękki dotychczas guzek staje się twardy. Zatrzymuje się tam znajdująca się w nim treść, co wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej, dlatego że w przeciwnym razie może dojść do martwicy, która może skończyć się śmiercią. W Centrum Medycznym 1look, gdzie pracują doświadczeni chirurdzy, możliwe jest przeprowadzenie operacji przepukliny we Wrocławiu na NFZ, dzięki czemu nie trzeba martwić się o wysokie koszty operacji. Najpoważniejsze objawy uwięźnięcia to:

  • wspomniane już stwardnienie guzka i brak możliwości jego cofnięcia,
  • nudności, wymioty,
  • skóra w miejscu wystąpienia przepukliny szybko robi się czerwona i bardzo ciepła,
  • ból brzucha i guza przepuklinowego,
  • w ciągu kilku godzin rozwijają się poważne objawy niedrożności jelit.

Czy przepukliny można uniknąć?

Niestety nie zawsze się to udaje, ze względu na charakter przyczyny, lecz w niektórych przypadkach jest to jak najbardziej możliwe, należy tylko pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad. Konieczne jest unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, a jeśli zmagamy się z nadwagą, należy podjąć jak najszybszą walkę z nią. W przypadku ciąży zaleca się oszczędniejszy tryb życia. Ważna jest także gimnastyka wzmacniająca mięśnie brzucha, nie powinna być ona jednak zbyt forsowna. Pomoże to je wzmocnić i uchronić przed powstaniem przepukliny. Warto zrezygnować z gazowanych napojów i zainteresować się lekkostrawną dietą. Nie tylko pomoże to zwalczyć zaparcia, będące częstą przyczyną powstawania przepukliny, lecz skorzysta na tym cały organizm.