Jak zapewnić intymność w placówce medycznej?

szpital

Do jednych z kluczowych i najważniejszych praw pacjentów należy prawo do godności i intymności. Obowiązek ich zapewnienia spoczywa na każdej placówce opieki medycznej. Dowiedzmy się zatem, dlaczego ten aspekt jest tak ważny i w jaki sposób kadra medyczna może o niego zadbać.

Zapewnienie intymności dla pacjentów-dlaczego jest ważne?

Prawa pacjenta sformułowane zostały w ustawie o prawach pacjenta, do której powinna zastosować się każda placówka medyczna. Prawo do intymności wynika przede wszystkim z potrzeby każdego człowieka do poszanowania jego prywatności i godności. Zapewnienie intymności pacjentom opiera się zarówno na stworzeniu odpowiednich warunków lokalowych, jak i przejawia się w zachowaniu i postępowaniu personelu medycznego względem pacjentów. Korzystając z usług kadry medycznej, niezwykle ważne jest, aby każdy człowiek czuł się komfortowo i bezpiecznie. Niestety w wielu przypadkach dochodzi do sytuacji wręcz urągających ludzkiej godności i intymności. Dzieje się tak w wyniku niezapewnienia odpowiedniej ilości wyposażenia medycznego, czy nieodpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych.

Intymność-jak wpływa na zadowolenie pacjentów?

Pacjent, którego prawa są w pełni poszanowane, czuje się przede wszystkim dobrze zaopiekowany. Nabiera również większego zaufania do otaczającej go opieką kadry medycznej. Osoba chora, której zagwarantowana jest intymność, nie czuje się skrępowana, ponieważ chroniona jest przed widokiem innych osób. Warto zdać sobie również sprawę z tego, że i proces leczenia przebiega łatwiej, gdyż lekarz obdarzany jest większym zaufaniem. Istnieje wówczas duża szansa na to, że pacjent, który czuje, że jest szanowany i traktowany z godnością, będzie konsekwentnie przestrzegał zaleceń lekarskich i bez zbędnego oporu podda się procesowi leczenia oraz związanym z nim badaniom. 

W jaki sposób można zapewnić pacjentom intymność?

Zapewnienie intymności pacjentom nie ogranicza się tylko i wyłącznie do postawienia w gabinecie parawanu, choć powinien on stanowić podstawowy element wyposażenia. Poszanowanie intymności opiera się także na właściwym zachowaniu się personelu medycznego w stosunku do pacjentów. Swoim zachowaniem i postępowaniem personel powinien okazywać pacjentowi szacunek i gwarantować pełną intymność. Jednym z przykładów może być nieprowadzenie rozmów z pacjentem o jego stanie zdrowia i chorobach w obecności innych osób, czy też zapewnienie odpowiedniej liczby sal szpitalnych, łóżek i parawanów lekarskich. Gwarancja intymności odbywa się m.in. poprzez zapewnienie wystarczającej liczby pryszniców w stosunku do ogólnej liczby pacjentów i toalet z możliwością zamknięcia ich od wewnątrz zapobiegając tym samym niespodziewanemu wtargnięciu osób z zewnątrz. 

Parawan lekarski-jeden ze sprawdzonych sposobów na zapewnienie intymności pacjentom

Parawan lekarski stanowi podstawowe wyposażenie gabinetów lekarskich, rehabilitacyjnych, kosmetycznych i zabiegowych. Zapewnia pacjentom intymność i prywatność oraz ochronę przed wzrokiem osób trzecich. Poprzez odizolowanie osoby badanej od wzroku innych, niepowołanych osób, które mogą wejść do gabinetu, może ona bez skrępowania rozebrać się i przygotować się do badania. Wyposażenie gabinetu lekarskiego w parawan pozwala na uniknięcie niepotrzebnego, dodatkowego stresu przez pacjenta.

Inną funkcją parawanu, o której mówi się rzadziej, ale jest ona nie mniej ważna, jest ochrona przed zarazkami i drobnoustrojami przenoszonymi drogą kropelkową. 

szpital

Parawany lekarskie w sklepie meble-medyczne.pl

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z ofertą parawanów lekarskich dostępnych w naszym sklepie meble-medyczne.pl. Charakteryzują się one wysoką jakością wykonania, stabilnością oraz dobrymi i wytrzymałymi materiałami, które są łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji. W ofercie posiadamy zarówno parawany jedno-, dwu-, jak i trzyskrzydłowe, które wykonane są z lekkiej i stabilnej, metalowej konstrukcji, pokrytej farbą malowaną proszkowo. Są bardzo funkcjonalne i niezwykle mobilne. Wyposażone są w kółka, dzięki którym parawan można łatwo, cicho i szybko przemieszczać po podłodze. Nasze parawany lekarskie odznaczają się klasycznym i estetycznym wyglądem oraz mają możliwość demontażu-bardzo przydatną podczas transportu. Wybór odpowiedniego modelu parawanu można z łatwością dostosować do wielkości pomieszczenia. Parawany jednoskrzydłowe sprawdzą się doskonale na małych powierzchniach, natomiast dwu- lub trzyskrzydłowe mogą stanowić wyposażenie większego gabinetu, gwarantując jednocześnie tak ważny dla pacjentów komfort i intymność.