Jak wygląda sprzątanie po morderstwie?

morderstwo

Sprzątanie miejsca zbrodni wymaga dużo czasu, zaangażowania oraz profesjonalizmu ze strony firmy świadczącej usługi sprzątania po morderstwach. Usunięcie wszelkich zanieczyszczeń to podstawa, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z morderstwem w mieszkaniu lub innym pomieszczeniu. Szukając firmy oferującej sprzątanie miejsc zbrodni, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które mają ogromny wpływ na jakość usług, a przede wszystkim zadowolenie klienta.

Jak przebiegają poszczególne etapy sprzątania miejsca zbrodni? 

Miejsca, gdzie doszło do morderstwa, często noszą ślady walki, krwi, co wiąże się z bardzo nieprzyjemnym widokiem. Sprzątanie pomieszczeń po morderstwie podzielone jest na kilka etapów, dzięki czemu można dokładnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia i ślady biologiczne.

Usunięcie mebli oraz innych przedmiotów

Pierwszym krokiem, jeżeli chodzi o sprzątanie pomieszczeń w momencie, gdy zostaną zakończone wszystkie prace policji jest ocena miejsca zbrodni oraz określenie, jakie prace będą wykonywane. Następnie pracownicy usuwają wszelkie przedmioty, które zostały zanieczyszczone (łóżka, fotele, dywany itp.), a przywrócenie ich do stanu używalności jest niemożliwe. Poza tym ważne jest całkowite usunięcie także tekstyliów chłonących zapach.

Usuwanie śladów powstałych w wyniku morderstwa oraz rozkładu ciała

Jeżeli pomieszczenie zostanie już oczyszczone z przedmiotów i gabarytów, pracownicy przystępują do usuwania krwi i płynów ustrojowych, jeżeli takowe znajdują się na powierzchniach. Do tego celu stosowane są specjalne środki chemiczne, które umożliwiają skuteczne pozbycie się zanieczyszczeń. Często czyszczone są nie tylko same podłogi, ale także ściany, okna, czy meble. Każde zanieczyszczenie musi zostać dokładnie usunięte, aby pomieszczenie było sterylnie czyste.

Dezynfekcja pomieszczeń

Dezynfekcja to bardzo ważny element dotyczący sprzątania miejsca zbrodni, Jeżeli zgon nastąpił w mieszkaniu bądź pomieszczeniu zawsze zalecane jest przeprowadzenie dezynfekcji. Dzięki temu usunięte zostaną wirusy, bakterie i inne szkodliwe patogeny, mogące mieć negatywny wpływ na zdrowie. Dezynfekcję wykonuje się używając odpowiednich środków chemicznych oraz specjalistycznego sprzętu. Po zakończonej dezynfekcji pracownicy wykonują także ozonowanie.

Możliwość odzyskania niektórych przedmiotów za pomocą suchego lodu

Zdarza się, że przedmioty, na których znajdują się różne ślady morderstwa można uratować używając suchego lodu. Metoda ta znana jest już od bardzo dawna, a więc znajduje się ona w ofercie większości firm świadczących usługi sprzątania po zmarłych.

Po zakończeniu prac związanych z usunięciem śladów po morderstwie ostatnim krokiem jest pozbycie się brzydkiego zapachu powstałego często w wyniku stosowania środków czyszczących oraz procesu gnilnego u osoby zmarłej. Usunięcie takich zapachów możliwe jest poprzez ozonowanie pomieszczeń. Pozwala to na skuteczne pozbycie się nieprzyjemnej woni bez konieczności stosowania dodatkowych metod.

Kto może zajmować się sprzątaniem po morderstwie?

Sprzątanie po morderstwie zawsze powinno być wykonywane przez profesjonalne firmy świadczące takie usługi. W przypadku zabójstwa konieczne jest zastosowanie specjalnych środków czyszczących oraz urządzeń, które są jedynym sposobem na skuteczne pozbycie się wszystkich śladów.

Ciało osoby zmarłej, które leżało w mieszkaniu dłuższy czas wydziela toksyczne dla zdrowia związki oraz charakterystyczny zapach. Z tego powodu konieczne jest zastosowanie profesjonalnych metod, które usuną nie tylko widoczne ślady, ale również to, czego nie widać gołym okiem. Pracownicy zajmujący się sprzątaniem po morderstwie wyposażeni są w specjalny ubiór zabezpieczający przed wydzielającymi się ze zwłok substancjami, co pozwala to na zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Ile czasu zajmuje sprzątanie po morderstwie?

Czas sprzątania po morderstwie zależy w dużej mierze od stanu pomieszczeń oraz okoliczności śmierci. Ważny jest tutaj również czas, przez jaki leżały zwłoki i czy doszło do ich rozkładu. Jeżeli ciało zostało znalezione od razu po zabójstwie czas sprzątania, może wynieść kilka godzin.

Nieco inaczej wygląda to w sytuacji, gdy doszło do rozkładu zwłok. Wtedy usunięcie krwi, płynów ustrojowych, zanieczyszczonych przedmiotów itp. może trwać nawet kilka dni. W przypadku sprzątania po zmarłym ważna jest jakość przeprowadzonych prac, a więc osoba szukająca firmy świadczącej usługi sprzątania po zbrodniach nie powinna kierować się wyłącznie czasem, jaki potrzebny jest na wyczyszczenie mieszkania. 

morderstwo

Czym kierować się wybierając firmę sprzątającą?

Szukając firmę zajmującą się sprzątaniem pomieszczeń po morderstwie chcemy, aby oferowane usługi były skuteczne i w przystępnej cenie. Niestety wybór takiej firmy nie zawsze jest prosty z uwagi na wiele przedsiębiorstw świadczących takie same usługi.

Jeżeli zależy nam na profesjonalnych usługach, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które z pewnością wpłyną na jakość prac. Firmy sprzątające po zabójstwach zawsze muszą postępować zgodnie z obowiązującymi normami. Chodzi tutaj o stosowanie określonych preparatów, urządzeń itp.

Firmy te muszą przestrzegać nie tylko zaleceń sanepidu, ale także innych istniejących przepisów. Porównując oferty, warto zwrócić uwagę na używane środki, urządzenia, a także opinie innych klientów korzystających z usług.