Jak wydłużyć żywotność baterii w laptopie?

użytowanie laptopa

Zasilanie z baterii? Laptop nie działa dłużej niż 30 minut poza ładowarką sieciową? Oto kilka sposobów, które pomogą Ci zadbać o baterię w laptopie tak aby działała jak najdłużej.

Jak dbać o baterię?

Ogniwa, które znajdują się w baterii laptopa a także każdego urządzenia elektronicznego poddane są stałemu zużyciu. Wraz z upływem czasu żywotność jak i wytrzymałość baterii jest coraz mniejsza co skutkuje krótszym czasem pracy np. laptopa na zasilaniu bateryjnym. W sytuacji kiedy ogniwa są już stare bądź mocno wyeksploatowane nie będziemy w stanie nawet naładować takowej baterii – choć ładowarka w laptopie pokaże ikonę ładowania to w rzeczywistości taka bateria będzie tylko „obrazkiem” i nie będzie w stanie nawet podtrzymać zasilania laptopa przez kilka sekund od odłączenia zasilania sieciowego.

Zasady użytkowania baterii w laptopie

bateria do laptopa
Problemy z baterią i laptopem można rozwiązać w profesjonalnym serwisie komputerowym Nano-Serwis z Wrocławia.

Pierwszą a zarazem najważniejszą zasadą, która wpłynie na żywotność baterii jest pilnowanie aby nie przeładowywać jej poprzez ciągłe podłączanie sprzętu do zasilania sieciowego. Stałe napięcie, które będzie doprowadzane do baterii powoduje naliczanie kolejnych cyklów ładowania w pamięci bateryjnej choć wcale nie występują. Bateria mając ciągle 100% naładowania przez stałe podłączenie nie ma możliwości naturalnej pracy oraz wielokrotnie przyśpiesza zużycie jej ogniw.

Aby zapewnić prawidłową pracę zasilania należy naładować laptopa do pełna oraz po tym cyklu odłączyć ładowarkę aby pozwolić laptopowi działać na zasilaniu bateryjnym aż do rozładowania baterii do minimum 30%. Wtedy możemy ponownie podłączyć ładowarkę. Jest to pełen poprawny cykl pracy baterii. Oczywiście każda posiada określoną liczbę cykli działania, po których zacznie coraz bardziej tracić swoje właściwości. Zwyczajowo jest to 1000-1500 cykli. Po tym czasie bateria staje się coraz słabsza, utrzymuje prąd coraz krócej aż w końcu nie nadaje się do użytku.

Drugim punktem, którego trzymając się można wydłużyć czas trwałości baterii jest ładowanie jej tylko dedykowaną ładowarką o określonych parametrach, do których należą:

  • Napięcie (Volty)
  • Natężenie (Ampery)
  • Odpowiednia końcówka bez adapterów

Prawidłowe korzystanie z ładowarki

zasilacz do laptopaPrzy wykorzystaniu zamienników ładowarek może dojść do sytuacji, że bateria zostanie przeładowana bądź będzie ładowana nieodpowiednim napięciem co znacznie skróci jej żywotność. Z zasady nie powinno się dopuszczać całkowitego rozładowania baterii, ponieważ może zaistnieć problem z jej ładowaniem. Jeśli napięcie spadnie zbyt nisko ładowarka nie będzie w stanie nawet wzbudzić baterii do „życia”. Kolejnym aspektem jest utrzymywanie optymalnej temperatury pracy baterii. Jak wiadomo podczas jej ładowania wytwarzane jest ciepło dlatego aby w gorące dni nie przegrać baterii warto zainwestować w podkładkę chłodzącą bądź pracować w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Utrzymanie niższych temperatur wpłynie na długość pracy laptopa na zasilaniu bateryjnym, ale też na mniejsze zużycie ogniw wewnątrz niej. Ostatnią zasadą, której należy się trzymać to pozwolić na „odpoczynek” baterii laptopa. Jeśli planujemy dłuższą rozłąkę ze swoim sprzętem – pamiętajmy (jeśli to możliwe) aby wyciągnąć baterię z laptopa, ponieważ podczas dłuższego jej „postoju” rozładuje się ona sama. Doprowadzi to do utraty jej docelowej „pojemności” i w konsekwencji straci możliwość pełnego naładowania do 100%. Pamiętajmy jednak aby wyciągać baterię tylko podczas odłączonej ładowarki i całkowicie wyłączonego laptopa!

Reasumując – wydłużenie czasu pracy baterii w laptopie nie jest trudne. Należy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach, o których My jako użytkownicy często zapominamy. Nie narażajmy się na koszty wymiany bądź regeneracji baterii – możemy pracować przez długi okres na zasilaniu bateryjnym a tym samym zadbać o środowisko naturalne. Wszyscy doskonale wiedzą jak produkcja nowych baterii wpływa na ekologię.