Jak wybrać zabawki na pierwszych 12 miesięcy?

zabawki edukacyjne na roczek

Dziecko w pierwszym roku życia nabiera konkretnych umiejętności, w których rozwoju powinny pomagać mu dobrze dobrane zabawki. W poniższym artykule zastanowimy się nad tym, jakie umiejętności powinny wspierać zabawki edukacyjne dla niemowląt i gdzie najlepiej ich szukać.

Zabawki na pierwsze miesiące życia

Na początku dzieci nie wykonują zbyt wielu czynności, zatem pierwsze zabawki głównie umilają maluchowi otoczenie i pozwalają popatrzeć na coś innego, niż tylko biały sufit. Umieszczenie zabawek nad głową dziecka, poruszających się na karuzeli pozwoli mu ćwiczyć wodzenie wzrokiem za przedmiotami.

Zabawki dla niemowląt powinny zachęcać do turlania się, co jest bardzo ważnym ćwiczeniem fizycznym, rozwijającym koordynację dziecka. Zapewnienie dziecku bezpiecznego miejsca, w którym będzie mieć na wyciągnięcie ręki swoje ulubione zabawki, będzie motywacją do tego, by po nie sięgnąć. Maluch uczy się wówczas, że podejmowane przez nie działanie przynosi określone skutki. 

zabawki edukacyjne dla niemowląt

Maleństwu przydadzą się zabawki, dzięki którym zacznie naukę chwytania przedmiotów. Warto zadbać o to, by były one miękkie, dlatego że ruchy niemowlęcia są jeszcze nieskoordynowane, przez co może się ono uderzyć trzymanym przez siebie przedmiotem. Tę cechę spełniają bardzo dobrze grzechotki, które dodatkowo łączy się często z gryzakami, które pomagają ulżyć maluchowi podczas wyrzynania się zębów. 

Jakie zabawki edukacyjne się sprawdzą, gdy dziecko już siada?

Wówczas dobrym rozwiązaniem stają się zabawki, przy których dziecko może ćwiczyć układanie, przekładanie, podawanie, naciskanie i tym podobne czynności. Niemowlę będzie zabawkami rzucać, podnosić i układać na miliony różnych sposobów, dlatego warto zadbać, by były to zabawki bezpieczne, dlatego że ruchy maleństwa nadal nie są w pełni skoordynowane. W tym czasie sprawdzą się zabawki wydające dźwięk w postaci prostych zdań, pojedynczych słów lub literek.

Maluchy można zacząć uczyć, gdzie mają poszczególne części ciała. W tym celu mogą przydać się zabawki edukacyjne, które w tym pomogą. Z nimi dziecko z zainteresowaniem nauczy się nowej rzeczy. Niemowlęta uwielbiają odkrywać, dlatego też dobrze sprawdzą się kostki sensoryczne, w których czasem można znaleźć ciekawe niespodzianki. 

zabawki edukacyjne dla siedzących niemowląt

Gdy dziecko zaczyna raczkować – wybierz zabawki edukacyjne, które zachęcą do pogoni

Raczkowanie to dopiero wyzwanie dla malucha. Uczy się on, że nie tylko ręce, ale też pupa i nogi mogą podporządkować się jego woli. Wówczas dobrze sprawdzą się zabawki zachęcające dziecko do pogoni. Warte uwagi są zabawki, które można turlać, gonić, czy też raczkować za nimi. Będzie to motywowało dziecko do osiągania celu, jakim jest złapanie zabawki. Dobrym pomysłem są wówczas nie tylko interaktywne piłki, lecz także zabawki, które same mogą uciekać od malucha, motywując je do dalszego ruchu, jakim z czasem będą pierwsze kroki.

Gdzie szukać dobrych sklepów z zabawkami edukacyjnymi dla dzieci?

Coraz szerszą ofertę mają sklepy internetowe, w których można znaleźć maluchowi warte uwagi zabawki. Dokonując zakupu w niektórych miejscach, możesz jednocześnie udzielić pomocy dzieciom osieroconym. Wówczas również macie swoją cegiełkę w zaspokajaniu ich najważniejszych potrzeb, takich jak zakup posiłków, odzieży lub przyborów szkolnych. Jeśli takie rzeczy nie są Ci obojętne, zwracaj uwagę na to, czy wybrany przez Ciebie sklep przeznacza jakąś część dochodów na organizacje charytatywne lub sam jest jej istotną częścią

Zabawki edukacyjne dla niemowląt odgrywają niemałą rolę w pierwszym roku życia dziecka – od kołyski aż po pierwsze kroki i dalej. Dlatego też starajmy się, aby zabawki pobudzały rozwój, ale i podobały się dziecku.