Jak walczyć z molami spożywczymi?


Porządek w mieszkaniu jest niezwykle ważny. Jest to nie tylko wyraz bycia dobrym gospodarzem, ale dbanie o czystość pozwala uniknąć wytworzeniu się wielu szkodliwych drobnoustrojów takich jak grzyby i pleśń oraz nie dalej możliwości do rozwoju szkodnikom i robakom.

O ile w łazience największą przyczyną niepożądanych zjawisk jest wilgoć i zanieczyszczone kabiny lub toalety, o tyle w kuchni powodów do rozwoju bakterii może być wiele – głównie przez znajdujące się tam jedzenie.

Nietypowi goście w kuchni

Oprócz pleśni w pokarmach można dopatrzyć się tzw. moli spożywczych. Co to takiego?

Są to owady z rodziny motylkowatych, które najczęściej zalęgają się w pokarmach sypkich i zbożowych, w słodyczach i na owocach. Można je rozpoznać dzięki cienkim nitkom przypominającym kurz lub pajęczynę, które wytwarzają ich larwy.

Mole są dość nietypowymi insektami, ponieważ nawet jeśli z pozoru dbamy o porządek w kuchni, to jeśli nie skupimy się stricte na przeglądaniu wyżej wymienionych produktów, to nie będziemy świadomi ich obecności.

Do domu trafiają one najczęściej prosto ze sklepów wraz z innymi zakupami, ale także potrafią dostać się przez okno, jeśli w kuchni na blacie ciągle pojawia się wiele okruchów lub otwarte pojemniki z płatkami czy owoce w koszach.

Jak uchronić się przed molami?

Kluczową rolę odgrywa tutaj porządek i dobre zorganizowanie domowej spiżarni. Najlepiej, by wszystkie sypkie produkty były szczelnie zamykane w pojemnikach i otwierane tylko przy użyciu, a wszystkie okruchy natychmiast odkurzane.

To samo tyczy się słodyczy – również powinny być one zamknięte. Jeśli zaś chodzi o owoce, to najlepiej, by nie leżały one zbyt długo na otwartej przestrzeni. Jeśli nie zamierzamy ich szybko zjeść, to najlepiej schować je do pojemnika lub lodówki, gdzie mole nie będą w stanie się dostać.

Ponadto, aby mieć pewność, że larwy, nawet jeśli trafią do domu, nie będą się rozwijać, warto umieścić w szafkach pewne produkty, które skutecznie odstraszą mole. Są to:

  • przyprawy takie jak kminek, liście laurowe, goździki
  • różnego rodzaju cytrusy, nawet suszone
  • aromaty, szczególnie waniliowy, eukaliptusowy, miętowy, lawendowy

Jak pozbyć się moli?

Jeśli jednak po jakimś czasie, zauważymy młode larwy lub nawet dorosłe mole, wówczas należy pozbyć się wszystkich ich oznak – nitek i larw. Dodatkowo należy pozbyć się niestety wszystkich zainfekowanych produktów i wyrzucić je do kosza na dworze, by mole nie miały szans ponownie dostać się do szafek. Pozostałe produkty należy dokładnie przejrzeć i w razie konieczności też wyrzucić.

Specjalne działania

Sypkich produktów znajduje się w kuchni naprawdę sporo, od mąki po makarony i orzechy, dlatego nie zawsze jesteśmy w stanie sprawdzić wszystko i mieć 100% pewności, że larwy się w nich nie zalęgły. W takim wypadku warto znaleźć firmy, które produkują specjalne preparaty na usuwanie moli w Łodzi.

Użycie ich da nam pewność, że wszystkie insekty zostaną usunięte i być może nie będziemy musieli na siłę wyrzucać wszystkich produktów. Warto jednak dokładnie czytać etykiety i przeznaczenie danych produktów, ponieważ niektóre owadobójcze preparaty są szkodliwe dla człowieka, zatem w ich kontakcie z jedzeniem i tak koniec końców będzie je trzeba wyrzucić.

Mole a porządek

Widać więc, że istotą powyższej kwestii związanych z molami jest dbanie o porządek w kuchni. Nie może on być jednak tylko powierzchowny w postaci sprzątania okruchów czy odkurzania. Warto raz na jakiś czas przejrzeć wszystkie szafki i produkty w pojemnikach, gdyż rozwój moli spożywczych na zaawansowanym poziomie może doprowadzić do tego, że całą domową spiżarnię będzie trzeba organizować na nowo, co przysporzy nam dużo więcej pracy niż systematyczne sprzątanie, a tego przecież nie chcemy.